ÚvodAktualityČesko ve filmu: Amerikánka vstupuje do kin

Česko ve filmu: Amerikánka vstupuje do kin

  • 25. září 2024
Již tento čtvrtek, 26. září 2024 vstoupí do kin film Amerikánka, který režíroval Viktor Tauš. Příběh dívky byl nejprve úspěšnou divadelní hrou. Je inspirovaný skutečnou Amerikánkou, kterou v 90. letech potkal na ulici sám autor. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na informace o díle, ale i v jakých městech se film natáčel.
Viktor Tauš příběh Amerikánky nejprve inscenoval v divadle Jatka 78, kde ji vidělo přes 100 000 diváků. A vidět ji tam mohou i letos na podzim. Hlavní roli zde hrají Eliška Křenková a Tereza Ramba. Jakýsi živý trailer k filmu je představení Snowflakes, které je možné v říjnu zhlédnout v Jatkách. 

„Amerikánka je skutečný příběh desítek tisíc dětí, které vyrůstaly v dětských domovech v komunistickém Československu,říká o svém filmu Viktor Tauš, který předlohu dívky-Amerikánky potkal v 90. letech na ulici, kdy tam sám žil jako bezdomovec. „Byli jsme součástí první generace obětí svobody. Lidé bez domova, to byly tenkrát především tisícovky dětí, které vyrůstaly samy, bez rodičů, v socialistických dětských domovech.“ 
 

Amerikánka ve filmu

Zatímco v divadle prožijete s dívkou osm let, ve filmu čtyřicet. Amerikánku ve filmu ztvárňují tři herečky – Klára Kitto, Julie Šoucová a Pavla Beretová, kterým bylo v době natáčení 9, 17 a 38 let. Odehrají 40 let osudu jedné dívky. Ve filmu celkem vystupuje 350 dětí nejen z dětských domovů a například Klára Melíšková (ředitelka domova dětí), Lucie Žáčková (matka Amerikány), Zuzana Kronerová (ředitelka pasťáku), Vladimír Javorský, Magdaléna Borová, David Novotný, Zuzana Mauréry (vychovatelka) a Václav Neužil.

Příběh se točí kolem dívky, jenž byla nucena strávit své dětství a dospívání v dětských domovech v osmdesátých letech. Vypráví příběh neskutečné houževnatosti dívky, co si poradí sama se sebou i s tlakem na ní vyvíjeným. 
 

Kde se natáčela Amerikánka

Většina míst, kde se natáčelo, je nepřístupných. Filmaři se podívali do měst: Mariánské Lázně, Bezno, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Plzeň, Praha. Kukuřičná pola, která ve filmu jsou, najdete v Jihomoravském kraji

Celý týden filmaři strávili v Ústeckém kraji. Natáčeli například i na nádrži FlájeKrušných horách. Fláje se ve filmu staly místem pro natáčení epických obrazů, v nichž se hrdinka konfrontuje s minulostí své matky,” popsala Filmová kancelář Ústeckého kraje. Útruby přehrady zde představuje hudební klub. Mezi další místa, která filmaři v kraji využili, patří Lovosice a Straškov. 
Přehrada Fláje u Českého Jiřetína Památky

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína

Vodní nádrž vznikla na Flájském potoce v roce 1963 za účelem zásobení vodou podkrušnohorské oblasti. Přehradní hráz je betonová, pilířová (tedy uvnitř dutá), jediná svého druhu v České republice.

Ústí nad Labem

Ústí nad Labem

Město sevřené v údolí Labe nabízí spousty zajímavých cestovatelských zážitků. Rodiny s dětmi ocení zoologickou zahradu, zrcadlové bludiště, modelová kolejiště nebo hrad Střekov, na obdivovatele moderní architektury čeká Mariánský most, stavební kuriozity zastupuje kostel se šikmou věží.

Hradec Králové

Hradec Králové

Město věží a věžiček, zaslíbené kultuře, historii, vzdělání i sportu. To je východočeský Hradec Králové, který už se nemůže dočkat, až ho objevíte.

Plzeň

Plzeň

Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i pár uliček jako vystřižených ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Od roku 1842 se tu vaří skvělé pivo Pilsner Urquell, které Plzeň proslavilo po celém světě.

Mariánské Lázně

Mariánské Lázně

Půvab a jedinečná atmosféra města Mariánské Lázně vám v kombinaci s léčivými prameny a bohatým kulturním programem dodají ztracenou energii. Přesvědčte se na vlastní kůži.

Fenomén devadesátky: retro, lidé, móda, hudba, UNESCO a oblíbená místa, která byste nepoznali

Fenomén devadesátky: retro, lidé, móda, hudba, UNESCO a oblíbená místa, která byste nepoznali

Devadesátky: doba před třiceti lety, kterou nedávno připomněl televizní detektivní seriál. Nasedněte na portálu Kudy z nudy do stroje času a vraťte se do časů, kdy spousta dnešních populárních turistických cílů byla teprve v plenkách, případně vůbec neexistovala. Do časů, kdy si České republiky všimlo UNESCO, kdy ještě neexistoval internet a mobilní telefony, zato jsme měli pracovní soboty, telefonní budky a další pohrobky starého režimu. Co z toho, co tehdy vzniklo, funguje dodnes?

Lovosice

Lovosice

Město leží na břehu řeky Labe v místech, kde končí Polabské nížiny. K panoramatu Lovosic patří vrchy Lovoš a Radobýl, nejjižnější výběžky Českého středohoří a také Porta Bohemica, Brána Čech, kde Labe vytváří velký oblouk a hlubokým údolím zamíří na sever k Ústí nad Labem.

Jatka78 – místo pro umění v Holešovické tržnici Kultura

Jatka78 – místo pro umění v Holešovické tržnici

Nový divadelní a umělecký prostor s názvem Jatka78. se otevře 6. listopadu v Holešovické tržnici. Jméno prostoru odkazuje na původní účel hal č. 7 a 8, které sloužily jako jatka téměř sto let až do roku 1983.