ÚvodAktualityCesta kolem světa začíná v Roztokách: glóbusy, poledníky a další kuriozity
Památky

Cesta kolem světa začíná v Roztokách: glóbusy, poledníky a další kuriozity

  • 15. března 2019
Proč v Roztokách? Protože právě tam si nyní prohlédnete zajímavou výstavu, kde poznáte glóbusy do nejmenších podrobností. Kromě toho vám poradíme, na kterých zámcích uvidíte skutečné rarity glóbusového řemesla a zavedeme vás také k několika poledníkům vyznačeným v terénu. Vezměte tam na procházku děti a kamarády, patří k vyhledávaným turistickým kuriozitám!
Ve Středočeském muzeu v Roztokách právě probíhá výstava Fenomén Felkl. Proslulá továrna na výrobu glóbů. Seznámí vás s rodinnou firmou, která ve městě působila téměř sto let a do světa rozesílala glóbusy a jiná tělesa mnoha druhů, velikostí a jazykových mutací. Víte, že největší manufaktura v Rakousku-Uhersku vlastnila také dva patenty na rozkládací glóby a vyráběla také speciální přístroje, jako byla teluria, sololunária, planetária a armilární sféry? Odpovědi k čemu sloužily, jak se s nimi pracovalo a také jak se glóbusy vyrábějí v dnešní době najdete právě v Roztokách. Času na návštěvu máte spoustu, muzeum je otevřené od středy do neděle vždy od 10 do 18 hodin a výstava končí 8. září.
 

Glóbus: ozdoba historických knihoven

Sbírku geografických a astronomických glóbusů můžete vidět například v Praze, v barokní knihovně Klementina. Nejde ale o výrobky firmy Felkl, ale převážně o díla klementinských jezuitů.

Barokní knihovna Klementina byla poprvé otevřena roku 1722, a tak ještě starší a vzácnější jsou glóby, které si prohlédnete při návštěvě Arcibiskupského zámkuKroměříži. Tamní knihovnu založil a vzdělané veřejnosti zpřístupnil v roce 1694 biskup Karel z Lichtensteinu Castelkorna. Dva vystavené glóbusy, hvězdný a zemský, s průměry 107 cm vyrobil roku 1695 Vincenzo Mario Coronelli ze dřeva, papíru, kůže a kovu, další dva možná biskupovi daroval francouzský král Ludvík XIV. Anebo je získal jinde? Kdoví?

Vzácný měděný glóbus, na kterém je hvězdná obloha zobrazena pomocí heraldických znaků, si prohlédnete na zámku v Boskovicích, na celém světě se takové vyskytují údajně jen tři. Zajímavý je rovněž francouzský astrologický glóbus na zámku Radim, na němž jsou k souhvězdí domalovaná znamení zvěrokruhu.
 

Kam na výlety za poledníky?

Když se řekne Poledník, kdekomu se vybaví šumavská hora s rozhlednou. Ta ale nemá s poledníky nic společného, původní jméno Polední hora vzniklo prý v Prášilech podle toho, že když slunce přecházelo nad jejím vrcholkem, bylo pravé poledne.

Mnohem víc poledníků objevíte, když budete pátrat po místech s vyznačenými nejkratšími spojnicemi severního a jižního pólu, pomyslně vedoucími po povrchu Země. Podobnou roli jako nultý poledník (tedy ten, od kterého se počítá zeměpisná délka), procházející Královskou observatoří v Greenwichi v Anglii, má pro Česko pražský poledník (14°25'17" východní délky), vyznačený v dlažbě Staroměstského náměstí. Ale poledníky objevíte i jinde, například na nároží kostela Nanebevzetí Panny MarieJindřichově Hradci je vyznačený patnáctý poledník, na Masarykově náměstí ve Vyškově mosazná lišta upozorňuje na sedmnáctý poledník a týž poledník připomíná pomník před nádražím v Bučovicích. V Panské zahradě ve Vsetíně vyznačili místo, kudy prochází osmnáctý poledník, v parku ve Stříbře plastika vyznačuje třináctý poledník a na okraji Prachatic u Lázní sv. Markéty na úpatí Libína se nachází průsečík 14. poledníku a 49. rovnoběžky.
 

Víte, že…?

  • Plánujete výlet do Roztok až na duben a další měsíce? Od začátku dubna bude otevřený ateliér malířky, grafičky a knižní výtvarnice Zdenky Braunerové. Půvabný domek inspirovaný anglickými víkendovými domy si sama navrhla a postavila začátkem 20. století, a to v zahradě vedle rodinného mlýna poblíž Vltavy. Dnes o něj pečuje Středočeské muzeum.
  • První glóbusy se neobjevily poté, co lidstvo odhalilo, že je Země kulatá. Nejstarší nebeský glóbus prý používal už Archimédés (287–212 př. n. l.) a glóbus jako symbol světa se dokonce stal předlohou pro panovnická jablka, obvyklou součást korunovačních klenotů. Za vůbec nejstarší dochovaný zemský glóbus na světě je považován model, který v letech 1492–1493 vytvořil v Norimberku Martin Behaim. Zobrazuje celý tehdy známý svět s Evropou, Asií a Afrikou; Amerika tehdy na své objevení teprve čekala.
První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni Zážitky

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy Památky

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.

Ateliér Zdenky Braunerové Kultura

Ateliér Zdenky Braunerové

Komorní stavba ateliéru je s životem a dílem umělkyně úzce spjata. Sama si jej, inspirovaná anglickými víkendovými domy, navrhla a postavila v letech 1903–1904 vedle rodinného sídla poblíž řeky Vltavy, v tehdy oblíbeném rekreačním letovisku Pražanů.

Památník 17. poledníku v Bučovicích Příroda

Památník 17. poledníku v Bučovicích

Neobvyklý památník stojí v Bučovicích. Je věnován sedmnáctému poledníku východní délky, na němž město leží.

Pražský poledník Památky

Pražský poledník

K určování poledne sloužil v Praze od roku 1652 tzv. pražský poledník, vyznačený v pravé poledne stínem Mariánského sloupu na dlažbě Staroměstského náměstí.

Plastika 13. poledníku ve Stříbře Památky

Plastika 13. poledníku ve Stříbře

Tento 13. poledník prochází středem města. Jeho plastiku naleznete v městském parku, kde se můžete procházet a příjemně relaxovat.

15. poledník v Jindřichově Hradci – překroč a něco si přej Památky

15. poledník v Jindřichově Hradci – překroč a něco si přej

Pokud by existovala soutěž o nejslavnější jindřichohradeckou čáru, dozajista by vyhrála ta, kterou návštěvníci najdou na nároží proboštského kostela nanebevzetí Panny Marie v samotném centru města.

Techmania Science Center v Plzni Zážitky

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Další aktuality

Co navštívit v Brdech? Tipy na výlety do Brd, kam byl dlouho vstup zakázán

Co navštívit v Brdech? Tipy na výlety do Brd, kam byl dlouho vstup zakázán

1. říjen 2024 7:01
Příroda, Středočeský kraj
Myslivecké slavnosti svatého Eustacha ovládnou hrad Křivoklát

Myslivecké slavnosti svatého Eustacha ovládnou hrad Křivoklát

1. říjen 2024 6:38
Památky, Středočeský kraj
Koně na Kačině přinesou zábavu nejen pro milovníky koní

Koně na Kačině přinesou zábavu nejen pro milovníky koní

29. září 2024 15:04
Památky, Středočeský kraj
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

26. září 2024 8:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj
Svatý Václav přijede do Mladé Boleslavi za volantem veteránů

Svatý Václav přijede do Mladé Boleslavi za volantem veteránů

25. září 2024 16:00
Zážitky, Středočeský kraj
Ve Staré Boleslavi se opět uskuteční Národní svatováclavská pouť

Ve Staré Boleslavi se opět uskuteční Národní svatováclavská pouť

24. září 2024 13:00
Památky, Středočeský kraj
Historická vesnička Botanicus v Ostré je otevřena už jen do konce září

Historická vesnička Botanicus v Ostré je otevřena už jen do konce září

24. září 2024 12:00
Zážitky, Středočeský kraj
Víkendové Křivoklání bude přehlídkou středověkých soubojů i řemesel

Víkendové Křivoklání bude přehlídkou středověkých soubojů i řemesel

23. září 2024 12:00
Zážitky, Středočeský kraj