ÚvodAktualityCesta na šumavský Everest vede přes osm vrcholů
Letní sporty

Cesta na šumavský Everest vede přes osm vrcholů

Skvělý nápad, poutavá hra a zajímavá krajina – to všechno spojuje projekt Šumavský Everest. Na Mount Everest, tedy 8848 metrů vysokou nejvyšší horu světa, se na Šumavě dostanete postupným zdoláním osmi vrcholů s nadmořskou výškou, která by se po sečtení měla rovnat himalájskému velikánu. Na všech vrcholech je možné dát si razítko do vrcholového pasu; ten seženete v infocentru Horní Planá. Těm, kteří budou v pasu mít všechna razítka, vystaví v infocentru i certifikát.
PlechýNa první pohled je to jednoduché – Šumavský Everest totiž pokoříte výstupem na osm šumavských vrcholů a bodů, které v součtu svých nadmořských výšek odpovídají skutečnému Everestu. Kromě dobrých bot, volného času a chuti vyrazit do přírody budete potřebovat hlavně vrcholový pas pro zápis výstupů, který získáte v infocentru na náměstí v Horní Plané, a foťák nebo mobil s foťákem. Na všech vrcholech totiž najdete budku s razítkem, které otisknete do svého vrcholového pasu. Ovšem pokud pas zapomenete doma, nezoufejte – jako důkaz postačí vaše fotka u budky.

Podle těch, kteří hru vymysleli, naopak nebudete potřebovat kyslíkové masky, šerpy, cepíny, mačky, lana, skoby, pojištění pro extrémní sporty, sponzory ani podpůrný tým – i když co si budeme povídat, s partou přátel (třeba i v roli šerpů) si určitě užijete víc legrace než sami.
 

Dva dny ze základního tábora až na vrchol

TřístoličníkHra končí opět v infocentru v Horní Plané odevzdáním vrcholového pasu s razítky ze všech osmi bodů Šumavského Everestu. Přemožitelé nejvyšší šumavské hory světa získají certifikát, podepsaný starostou Horní Plané Jiřím Hůlkou, a budou zaznamenáni do statistik. Chcete-li však pokořit rekord, máte co dělat – nejrychlejší účastníci totiž Everest zdolali za pouhé dva dny. Záleží ale jen na vás, v jakém pořadí a jak rychle všechny body zdoláte. Hra je celoroční, ovšem v zimních měsících a ve sněhu se na vrcholky hor dostane jen málokdo.
 

Kde našlapete 8 848 výškových metrů?

šumavaV tomto bodě musíme zmínit to, že jeden z vrcholů, který býval dříve do hry zapojený, je nyní nepřístupný – jedná se o Knížecí stolec (1 236  m), kde stávala i rozhledna. Dnes ovšem místo slouží opět jako vojenský prostor a výstup sem je zapovězen (rozhledna byla odstřelena). Místo "Stolce" se do hry zapojilo jiné místo, a to rozhledna Dobrá voda v Horní Plané, ovšem ta měří pouze 862 m. Buďte tedy při sečítání nastoupaných výškových kilometrů shovívaví. Další vrcholy a kopce "Everestu" zůstávají beze změn. A zatímco některé jsou snadno dosažitelné, při zdolávání těch nejvyšších se zapotíte: budete muset dosáhnout nejvyššího vrcholu české strany Šumavy Plechého (1 378 m), Smrčiny (1 338 m), Třístoličníku (1 311 m) a Špičáku (1 221 m). Do součtu výškových metrů šumavského Everestu se ale  započítávají také lipenský přívoz v Horní Plané (725 m n.m.), rybník Olšina (732 m n.m.) a jediný zahraniční účastník, rakouská rozhledna Moldaublick/Vltavská vyhlídka (1 022 m n.m.) s opravdu nádherným výhledem na údolí Vltavy a Lipenskou přehradu. Objevíte ji na severovýchodním svahu hory Sulzberg (1 041 m) přibližně kilometr od hraničního přechodu Zadní Zvonková.

MoldaublickOpatrnost je nutná zejména u Špičáku nedaleko Horní Plané – cílem je lovecká chata v nadmořské výšce 1106 m n.m. (a pozor, nespleťte si ho s mnohem známějším Špičákem u Železné Rudy). Jen pro zajímavost, razítka ze Smrčiny, Plechého a Třístoličníku můžete celkem snadno posbírat během jediného dne, pokud využijete hřebenovou cestu mezi Zadní Zvonkovou a Novým Údolím. Cestou navíc uvidíte Plešné jezero a atraktivní úseky Schwarzenberského plavebního kanálu! Na Šumavský Everest máte celou letní sezónu, od dubna do října. Nezapomeňte si v Horní Plané vyzvednout razítkovací pas.
Šumavský Everest Letní sporty

Šumavský Everest

Zdolejte nejvyšší horu světa Mount Everest (8848 m n.m.) návštěvou osmi Šumavských vrcholů. Poznáte krásy pěší turistiky v okolí Horní Plané na Lipně a na Šumavě. V hornoplánském infocentru (KIC) obdržíte vrcholový pas se seznamem povinně zdolávaných vrcholů, jejichž součet je výškou 8848 m. n. m.

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře Příroda

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Zážitková stezka Duch pralesa na Šumavě Letní sporty

Zážitková stezka Duch pralesa na Šumavě

Na jihu Šumavy si můžete projít turisticky značenou trasu s názvem "Duch pralesa". Zážitková stezka je v provozu od roku 2006, nedaleko hranic s Rakouskem a Německem. Návštěvníci zde na vlastní kůži mohou zažít původní prales.

Schwarzenberský plavební kanál Památky

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy Příroda

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Páté velké jezero na české straně Šumavy je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 m. Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů.

Rozhledna šumavský Špičák Příroda

Rozhledna šumavský Špičák

Rozhledna postavená roku 2014 na šumavském Špičáku měří 26,5 metru a na její vrchol vede celkem 135 schodů. Svou výškou převyšuje všechny okolní stromy a nabízí tak jedinečný výhled na Šumavu z obou stran, za jasného počasí lze dohlédnout i Dachsteinské Alpy.

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy Příroda

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem.

Trojmezí na Šumavě – horské sedlo na hranici tří států Příroda

Trojmezí na Šumavě – horské sedlo na hranici tří států

Šumavské horské sedlo Trojmezí (1324 m) se nachází mezi vrcholy Plechý a Trojmezná. Protínají se zde státní hranice Česka, Německa a Rakouska. Místo je označeno trojbokým žulovým sloupem z roku 1993, který je ozdoben státními znaky a názvy států v jednotlivých mateřských jazycích.

Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě Příroda

Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě

Kamenné moře se nachází necelý kilometr od Plešného jezera, kam můžete vyrazit z Jeleních Vrchů nebo z Nové Pece. Nejprve je nutné vystoupat po nekolika schodech nad balvany ledovcové morény porostlé klečí a poté se shora otevře výhled na krajinu Vltavické brázdy.

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů Příroda

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů

Třístoličník (1311 m) je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy s bizardními skalními útvary. Vede přes něj státní hranice mezi Českem a Německem. Na vrcholku je na skalní vyvýšenině vybudováno vyhlídkové místo s dalekým rozhledy.

Zaniklá obec Zadní Zvonková Památky

Zaniklá obec Zadní Zvonková

Obec Zadní a Přední Zvonková leží na pravém břehu Lipenské vodní nádrže asi 8 km jižně od Horní Plané. Zvonková vznikla v 17. století na staré obchodní stezce mezi Čechami a Horními Rakousy. Již v 1. polovině 14. století tudy vedla jedna z pobočných větví Zlaté stezky z Pasova do Čech.

Hora Smrčina – nejrozsáhlejší horský smíšený les na Šumavě Příroda

Hora Smrčina – nejrozsáhlejší horský smíšený les na Šumavě

Mohutný horský masiv Smrčiny (1332 m) se nachází v Národním parku Šumava, 5 km severozápadně od Zadní Zvonkové, v nadmořské výšce 850-1332 metrů. Vrchol leží přímo na česko-rakouské hranici. Jedná se o jedny z nejcennějších lesních porostů na Šumavě.

Další aktuality

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

19. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj
Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

16. listopad 2024 9:00
Památky, Jihočeský kraj
Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

14. listopad 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj
Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

4. listopad 2024 12:25
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj
Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

26. říjen 2024 10:32
Památky, Jihočeský kraj
Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

25. říjen 2024 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj