ÚvodAktualityMasopust je tady aneb tipy, kam se vypravit na masopustní oslavy ve stylu UNESCO
Kultura

Masopust je tady aneb tipy, kam se vypravit na masopustní oslavy ve stylu UNESCO

  • 24. ledna 2024
Masopust, fašank, ostatky či voračky – řeč je pořád o stejném svátku. Dříve jej provázely magické lidové obřady a fantastické pověry ohledně příští úrody, dnes si užijete zejména průvody veselých masek, zabíjačky a spousty dobrot. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na některou z masopustních veselic!
MasopustJe to trochu nespravedlivé – zatímco Vánoce a Velikonoce jsou zaznamenané ve všech kalendářích, o masopustu v nich nenajdete ani zmínku. Jistě, řeknete si, je to svátek rozverný a vlastně se slaví pokaždé jindy. Přesto i masopust má svá pravidla. Začíná 6. ledna na Tři krále a končí masopustním pondělím, úterým a Popeleční neboli Škaredou středou, čtyřicet dní před Velikonocemi, letos tedy 14. února. A pak? Pochováním basy úterý večer končí legrace, tancovačky, zabíjačky a radovánky, a naopak začíná období odříkání, půstu a střídmosti. Takže je nejvyšší čas vybrat místo, kam se letos podíváte!
 

Masopustní oslavy ve stylu UNESCO

Podobně jako Jízda králů, tanec slovácký verbuňk, sokolnictví nebo vorařství, se i masopustní průvody staly jednou z položek nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Zatímco jízdy králů a verbuňk jsou typické zejména pro Slovácko a Hanou, masopustní oslavy se do dnešních dnů v téměř nezměněné podobě udržely na Hlinecku. Do masek se tu sice dodnes většinou převlékají pouze muži, ale termíny akcí se přizpůsobily dnešní době a pořádají se proto hlavně o víkendech.

masopust hlineckoJižně od města Hlinska na Českomoravské vysočině se nachází obec Studnice. Z poklidného života je malá víska každoročně vytržena masopustním veselím, které se letos odehraje 10. února 2024, zatímco v blízkém Jeníkově u Hlinska to bude již 3. února. Jednou z nejtradičnějších obchůzek je masopustní průvod Vortová, letos se masky vydají na svou pouť také 10. února 2024. První chodí Laufr, často se Ženuškou, následuje muzika, dva mládenci a čtyři Turci – dva modří, dva červení. Po nich jdou Kominíci, pak Slamění, Ras s Kobylkou, Bába s dědkem v nůši, Medvědář s medvědem a Židi. Ve vsi budou maškary řádit od 8:00 do 16:00 hodin. Koho zajímají masopustní maškary, zvyky a tradice hlouběji, neměl by minout stálou expozici věnovanou masopustním obchůzkám z Hlinecka, která se nachází v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362. Během února je tu otevřeno denně kromě pondělí, vstupné stojí 60 korun.
 

Masopust v Praze

Malostranský masopustI v hlavním městě se bude masopust jak se patří oslavovat. K masopustním oslavám patří tradičně spousta jídla, průvody v maskách a všeobecné veselí. V Praze se již tradičně pořádá mnoho masopustních oslav a průvodů. V sobotu 10. února se jich bude konat nejvíce. Malostranský a hradčanský masopust představuje veselý průvod nejrůznějších masek, který se vydá z Loretánského náměstí přes Malou Stranu na Kampu. Nebudou chybět zabijačové dobroty nebo svařák. Na druhé straně města bude probíhat 6. února Břevnovský masopust, který vychází od křižovatky Bělohorská – Pod Královkou (u Kredence) a končí v Břevnovském klášteře, kde na příchozí čeká masopustní posvícení. Velmi oblíbenou taškařicí je Žižkovský masopust letos 11. února. Masopustní průvod tentokrát povede z Kostnického náměstí okolo radnice a skončí před Atriem na Žižkově. Během února si užijí obyvatelé Prahy masopustní legraci 2. února na Jižním Městě, 3. února ve Kbelích.


Masopust v ulicích Českého Krumlova

Český Krumlov masopustPestrobarevný průvod masek, pouliční kejklíři a muzikanti, dobré jídlo a pití – tradiční masopustní veselí zažijí obyvatelé a návštěvníci Českého Krumlova od soboty 10. do úterý 18. února. Krumlovský masopust v městských ulicích a na řadě míst v okolí je vždy zážitek. Kromě rozjásaných procesí kejklířů, muzikantů a pestrých masek, kterými masopustní oslavy každoročně vrcholí, si můžete užít masopustní hodování a ochutnat tradiční zabijačkové speciality. Každý rok jsou k dostání v centru města na masopustním jarmarku. Užijte si masky, tanec a dobrou zábavu!
 

Masopust na Hané, v Rožnově a Strání

masopust rožnovV sobotu 3. února se můžete zúčastnit masopustních obchůzek v Dřevěném městečku v rožnovském skanzenu; i tady samozřejmě ochutnáte z pestré nabídky zabijačkových výrobků, kterou pro vás připravili mistři řeznického řemesla. Součástí tradičního programu jsou také soutěže o nejlepší valašskou klobásu a valašskou tlačenku. Ve stejný den se koná oslava masopustu v Hanáckém skanzenu v Příkazech. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční vesnický masopustní průvod s předáním ostatkového práva, cimbálovou muziku Okybača či bohatou nabídku zabijačkových specialit. A kdo na masopust přinese vlastní tlačenku nebo jitrnici, může se zúčastnit klání o ceny.

fašankV termínu od pátku 9. do úterní půlnoci 13. února 2024, se odehraje tradiční festival masopustních tradic Fašank ve Strání na Uherskobrodsku. Uvidíte více než stovku účinkujících v krojích, v čele s magickým slameňákem, prastarý mečový tanec fašankářů, uslyšíte množství lidových písní a ochutnáte spoustu dobrot. V sobotu 10. února se navíc můžete podívat na Den otevřených dveří ve sklárně Ladi Breznického. Samozřejmě nemůže chybět tanec pod šable! Písemné prameny o mužských mečových tancích jsou z konce 18. století a podle etnografů vznikly jako zvláštní mix obětních obřadů, dvorních turnajů a dovednostních soubojů strážců moravsko-uherské hranice.
Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka Kultura

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.