ÚvodAktualityKateřinská jeskyně vydává svědectví o pravěkých kresbách, penězokazcích a dávných božstvech
Příroda

Kateřinská jeskyně vydává svědectví o pravěkých kresbách, penězokazcích a dávných božstvech

  • 1. dubna 2024
Kateřinská jeskyně v Moravském krasu, která v březnu otevřela po zimní pauze, se stává mimořádně významnou archeologickou lokalitou. Díky odborníkům z laboratoře pro radiouhlíkové datování Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR se podařilo datovat další tři pravěké abstraktní kresby nalezené před časem se ve staré Kateřinské jeskyni. To ale zdaleka není všechno – poslední objevy připravily vědcům překvapení: podařilo se najít rytinu připomínající chetitské bohy anebo více než dostatek důkazů o tom, že Kateřinská jeskyně sloužila ve středověku jako tajná dílna na padělání peněz.

Pravěké kresby jsou staré 5200-6500 let

kateřinská jeskyněÚtroby Kateřinské jeskyně v Moravském krasu ukrývají mnohá tajemství. Na zdejších stěnách se nacházejí nejstarší skalní kresby nalezené v Česku. Uhlíky je vytvořili lidé před 5200 až 6500 lety. Jedná se o abstraktní obrazce z čar a teček, takzvanou epigrafiku. A co vlastně zobrazují? To je podle archeologů jedna z nejtěžších otázek. Stěny jeskyně jsou posety dvojitými či trojitými čarami umístěnými vodorovně pod sebou. Ale ani z těch, které na první pohled kdysi něco zobrazovaly, není jasné, co to bylo. Tři epigrafiky vědci zkoumají pod pracovními názvy "Anděl, Tvář a Mozek".

Celkem je na stěnách Kateřinské jeskyně prokazatelně zjištěno 13 pravěkých kreseb a počet pravděpodobně není konečný. Jedna z nově nalezených kreseb – nesmírně zajímavá svým uspořádáním nakreslených čar – se nachází mezi dvěma již dříve datovanými pravěkým kresbami. Část kresby je překryta silnou vrstvou sintru, který se vytváří stovky let, což opět potvrzuje zjištěné stáří. Další dva pravěké výtvarné objekty se nacházejí ve vzdálenější partii Ledové chodby.
 

Tajuplné procesí prastarých bohů

kateřinská jeskyně bohovéMimo tajuplné pravěké výjevy z mezolitu bylo nalezeno několik kamenných pravěkých nástrojů, mimo jiné i šipka ze světlého skandinávského rohovce. Před vynálezem zpracování kovů byly některé druhy rohovců, obzvláště pazourky, surovinou pro výrobu zbraní a nástrojů. Největším překvapením byl nález dvou kamenných destiček s rytinou připomínající procesí chetitských bohů. Nálezy jsou stále zpracovávány a původ některých z nich zatím nebyl objasněn. V letošním roce bude archeologický výzkum ve vnitřních prostorách Kateřinské jeskyně pokračovat.

Lidé do jeskyně vstupovali nejpravděpodobněji z rituálních důvodů. Žili v portálu jeskyně, uvnitř ale ne. Lidé v pravěku věřili, že v podzemí žijí božstva a je možné, že vstupem do nitra jeskyně s nimi chtěli navázat komunikaci. Anebo byl vstup do jeskyně spojen s nějakým dávným rituálem, jehož součástí bylo v podzemí nakreslit uhlíkem značku či obrázek. Při prohlídce Kateřinské jeskyně se můžete nejlépe vcítit do kůže pravěkého člověka, který byl do černých hlubin svým kmenem vyslán.
 

Tajná penězokazecká dílna

minceBěhem minulého roku také pokračoval archeologický výzkum vedený odborníky z Univerzity Palackého v Olomouci, který přinesl další nečekané objevy. Kromě pravěkých a středových střepů byly nalezeny velké kovové pláty s vyraženými otvory po mincích.

V Ledové a Bezejmenné chodbě Kateřinské jeskyně archeologové našli velké množství polotovarů mincí, takzvané "střížky", které nemají ražbu a mnohé jsou různým způsobem poškozené. Hojně se vyskytl také odpad plechů po výrobě. Tento nález dokládá skutečnost, že v prostorách této jeskyně na začátku Suchého žlebu byla zřejmě ve středověku, buď na konci 14. nebo v průběhu 15. století, tajná penězokazecká dílna. Nález tohoto typu v jeskyni je po Čertově díře na Kotouči u Štramberku teprve druhý na celé Moravě. V Čechách je jeskynní penězokazecká dílna známa v Koněpruských jeskyních v Českém krasu. Penězokazectví bylo ve středověku stejně závažné jako hrdelní zločiny a dopadení pachatelé byli odsouzeni k brutálnímu mučení a trestu smrti.


Kateřinská jeskyně zve na prohlídky

kateřinská jeskyněVchod do Kateřinské jeskyně se nachází v hlubokém kaňonu Suchého žlebu nedaleko informačního centra Skalní mlýn. O jejím objevu se vypráví pověst o pasačce a zatoulané ovečce. Pro veřejnost je zpřístupněna a elektricky osvícena od roku 1910. Z celkové délky 950 metrů návštěvníci projdou okruh dlouhý 580 metrů, na kterém spatří například Bambusový lesík s několikametrovými hůlkovými stalagmity či útvar Čarodějnice, který má jeskyně i ve znaku. 95 metrů dlouhý a 44 metrů široký Hlavní dóm je největším veřejnosti zpřístupněným podzemním prostorem v Moravském krasu.

Jeskyně je od dubna otevřena denně mimo pondělí (výjimku tvoří sváteční Velikonoční pondělí 1. 4. 2024) od 9:00 do 16:00 se vstupy každou celou hodinu. Vstupné stojí 140 Kč, snížené 110 Kč. Pro auta i autobusy se nachází parkoviště poblíž pokladny Kateřinské jeskyně – platí se při vjezdu na Skalní mlýn – za ním pokračujte cca 300 m doprava. Mezi Skalním mlýnem a parkovištěm objevíte Dům přírody Moravského krasu, kde vám doporučí, jaká zajímavá známá i utajená místa Moravského krasu navštívit.
Suchý žleb v Moravském krasu Příroda

Suchý žleb v Moravském krasu

Mezi Skalním Mlýnem a jeskyní Balcarka se v délce asi 5 km táhne Suchý žleb. Kaňonem s množstvím jeskyní vede zelená turistická značka od Skalního Mlýna do Vilémovic. Mezi nejkrásnější místa patří Kateřinská jeskyně, Balcarka nebo skalní oblouk Čertův most.

Dům přírody Moravského krasu Příroda

Dům přírody Moravského krasu

Navštivte nově otevřenou zážitkovou expozici o Moravském krasu. Ponořte se v ní do devonského moře, vytvořte si krápníky a jeskyně, proleťte se s netopýry, poznejte lesy, stráně, kytky i zvířata. A jak se žije Krasu s člověkem?

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu Příroda

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu

Jeskyni tvoří dva vzájemně spojené mohutné dómy s přilehlými chodbami. Jeskyně byla pro veřejnost otevřena už v roce 1910. Hlavní dóm je s rozměry 95x44x20 metrů největší veřejnosti zpřístupněnou podzemní prostorou v Moravském krasu.

Jeskynní malba v Kateřinské jeskyni – nejstarší kresba v České republice

Jeskynní malba v Kateřinské jeskyni – nejstarší kresba v České republice

V Hlavním dómu Kateřinské jeskyně v Moravském krasu se nachází vůbec nejstarší kresba na našem území. Jde o "černé čáry" na mohutném kameni, kterému se přezdívá kvůli jeho vrásčitému povrchu Mozek. Vědci se domnívají, že čarami byl kámen patrně umělecky dotvořen před 7 000 lety coby kultovní místo v době kamenné.

Další aktuality

Navštivte nejvýznamnější a nejstarší folklorní festival ve Strážnici

Navštivte nejvýznamnější a nejstarší folklorní festival ve Strážnici

26. červen 2024 18:00
Kultura, Jihomoravský kraj
Potěšte se krásou historických vozidel na zámku ve Slavkově

Potěšte se krásou historických vozidel na zámku ve Slavkově

26. červen 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj
Kostel sv. Jakuba v Brně se po rekonstrukci znovu otevře

Kostel sv. Jakuba v Brně se po rekonstrukci znovu otevře

23. červen 2024 15:00
Památky, Jihomoravský kraj
Objevte ráj na zemi – vesnici jen z vinných sklepů v Nechorách

Objevte ráj na zemi – vesnici jen z vinných sklepů v Nechorách

21. červen 2024 13:46
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj
Chasa z Kobylí zve o víkendu na tradiční krojované hody

Chasa z Kobylí zve o víkendu na tradiční krojované hody

13. červen 2024 14:00
Kultura, Jihomoravský kraj
Brněnští kapucíni zvou na prohlídku hrobky s mumiemi mnichů

Brněnští kapucíni zvou na prohlídku hrobky s mumiemi mnichů

12. červen 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj
V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří

V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří

12. červen 2024 10:00
Příroda, Jihomoravský kraj