Běžně nepřístupné
podzemí pod brněnským Moravským náměstím se otevřelo na konci května díky
festivalu Meeting Brno a zdarma si je prohlédnete
až do 28. června. V podzemí je instalovaná
multimediální výstava Brno osvobozené!?, která seznamuje s příběhy pamětníků druhé světové války. Do podzemí není bezbariérový přístup, část výstavy je proto k vidění i na náměstí, vstupenky si můžete rezervovat předem na webu festivalu.
S dětmi pak musíte navštívit
novou venkovní expozici zábavního vědeckého parku VIDA! u
brněnského výstaviště. Až do konce září si pod širým nebem užijete spousty hravých exponátů na téma voda, pohyb a zvuk, třeba
vodní orchestr, obří bublifuk nebo
světelný hranol. Vstup do venkovní expozice je v ceně hlavní vstupenky.
Exit game aneb honba za podzemním pokladem
Pokladem je celý
labyrint pod Zelným trhem v
Brně, komplex středověkých chodeb a sklepů, skrytý šest až osm metrů pod povrchem. Můžete si ho prohlédnout v rámci pravidelných prohlídek anebo trochu dobrodružněji, při
hře Exit game: poklad v labyrintu. Je určená pro týmy dvou až pěti hráčů a nabídne adrenalin, napětí i neúprosný časový limit. Budou se vám hodit baterky i teplé oblečení, v podzemí totiž strávíte hodinu a půl – ale kromě samotné hry si užijete i místa, kam se běžný návštěvník podzemí nepodívá. A odměna pro úspěšné luštitele? Samozřejmě zlatý poklad v truhlici, navíc s možností přidat k němu před hrou nějaké vlastní překvapení pro spoluhráče.
Exit game: poklad v labyrintu si můžete zahrát každý den kromě pondělí. Ve všední dny se na první dva termíny, tedy na ty, které začínají v 10 a ve 12 hodin, vztahuje tzv. happy hour a startovné je pouhých 1 000 Kč pro celý tým.
Otevřené Kapucínské terasy
Prohlídku
Kapucínské krypty nebo
katedrály na Petrově můžete spojit s
posezením na Kapucínských terasách. Dlouhá léta uzavřené terasovité
zahrady kapucínského kláštera jsou po desetiletích a kompletní rekonstrukci znovu přístupné. Můžete tu odpočívat na lavičkách vedle tradičních odrůd jabloní, vinné révy i méně známých keřů a květin, které tu kapucíni po staletí sázeli, a kochat se výhledem na město. Terasy jsou přístupné v hlavní sezoně, branka bývá otevřená vždy mezi sedmou ráno a šestou večer.
Vlakem do DinoParku ve Vyškově
Argentinosaurus, známý také jako
Argentinský ještěr, je jedním z největších dosud objevených dinosaurů v historii.
Pohyblivý, třicet metrů dlouhý model můžete od loňského roku vidět ve
vyškovském DinoParku. Číhá hned za vchodem, a tak ho uvidíte hned po příjezdu dinoexpresem. DinoPark ale čekají změny: žlutý silniční vláček, který sem od
Zooparku za dvanáct let převezl více než milion návštěvníků, letos možná jezdí naposled. Část tříkilometrové trasy totiž musí jet po nebezpečném frekventovaném úseku, a tak ho nejspíš vystřídá jiný dopravní prostředek – předběžně se mluví o
patrových autobusech.
A jaké novinky vás čekají v dalších jihomoravských zoologických zahradách? V
Zoo Hodonín rostou jako z vody
dvě vzácná bílá lvíčata, která se narodila koncem minulého roku, a
brněnská Zoo zve na
Ukradenou divočinu, výstavu přímo v centru města v
Radnické ulici. Otevřená bude až
do konce července.
Brno slaví 150 let městské hromadné dopravy
Léto v
Brně bude patřit
oslavám vzniku hromadné dopravy.
Brněnská MHD je totiž nejstarší v Česku,
první koněspřežná tramvaj vyjela z Moravského náměstí už
17. srpna 1869. Ve stejný den jako před 150 lety letos na rohu Moravského náměstí a Koliště přibude
památník připomínající první jízdu a stejně jako tehdy v 19 hodin vyrazí koněspřežka směrem k Semilassu.
Ještě předtím se ale
v sobotu 15. června můžete vypravit na
Den otevřených dveří ve vozovně Husovice a užít si víkendové
Dny dopravní nostalgie. Z centra města budou k vozovně jezdit historické vozy, na
náměstí Svobody se chystá výstava historických vozidel a další techniky a k vyjížďkám budou lákat také koněspřežka a parní tramvaj.
Celou sezonu se vždy o víkendech a svátcích vrátí do ulic jedna z retro tramvají, v létě ji doplní historické linky a na konci prázdnin
31. srpna obří
street party se slavnostní přehlídkou historických i současných vozů brněnské MHD. V koloně z Lidické ulice směrem do Králova Pole pojede padesát vozů, 12 trolejbusů, 19 autobusů a 19 tramvají, seřazených od nejstaršího po nejmladší. Unikátní jízda je naplánovaná na 13.30 a 18 hodin.
Co ještě stojí za vidění?
- Na další podzemní poklad se zatím čeká: až se časem otevřou vodojemy pod Žlutým kopcem z 60. a 90. let 19. století a z počátku minulého století, získá Brno skutečnou turistickou atrakci. Jde o soubor čtyř kolosálních podzemních nádrží s valenými a křížovými klenbami na mohutných pilířích; v Česku nic podobného nikde neuvidíte. Vodojemy dosloužily v roce 1997, zpřístupnění zatím ale vázne na obtížném vstupu. Práce na novém vstupním objektu by měly začít letos na podzim.
- Na konci května odstartovala do nové sezony oblíbená brněnská atrakce: pohodlný turistický minibus. Můžete se s ním projet po několika okruzích a poznat to nejlepší z proslulého brněnského funkcionalismu, podívat se na město z vyhlídek, obhlédnout slavné brněnské vily anebo se projet většinou z 29 městských částí, které dnes Brno tvoří.
- Patříte mezi sportovní fanoušky? Na Špilberku je až do konce roku výstava Branky Body Brno, která představí historii a úspěchy brněnského sportu včetně všech třinácti titulů Komety a příběhů úspěšných sportovkyň a sportovců.
- Ve víru oslav letos žije Slovanské hradiště v Mikulčicích: letos si tu připomínají 1 150 let od úmrtí sv. Konstantina/Cyrila, 65. výročí zahájení archeologických výzkumů v Mikulčicích a 10. výročí udělení Ceny Gloria musaealis.