ÚvodAktualityHrady a zámky Plzeňska nabídnou letos řadu novinek i kulturních akcí
Památky

Hrady a zámky Plzeňska nabídnou letos řadu novinek i kulturních akcí

  • 12. dubna 2014
Návštěvníky hradů a zámků v Plzeňském kraji čeká během celé letošní sezóny nejen velká spousta kulturních akcí, ale též novinky v expozicích, pohádkové výstavy či projížďky na lodičkách. Také letos se většina památek připojí k oblíbeným celorepublikovým aktivitám, mezi nimiž představuje novinku projekt s názvem "Neobjevené památky".

Hrad PřimdaV Plzeňském kraji otevřela své brány již většina památkových objektů – navštívit můžete zámek Horšovský Týn, Manětín, Nebílovy, Rabí, klášter Plasy, klášter Kladruby, zámek Kozel, hrad Švihov a i Velhartice. Pouze hrad Přimda se všem milovníkům památek otvevře až od května.

V souboru památkových objektů na Plzeňsku jsou také dva, u nichž zatím nefunguje běžný návštěvnický provoz, ale lze je navštívit v rámci mimořádných prohlídek. Jedním z nich je zámek Červené Poříčí, který letos prodlužuje nabídku speciálních prohlídek o dva měsíce. Navštívit zámek je tak možné vždy od čtvrtka do neděle a ve svátky od 1. 5. do 31. 8. 2014. Také Selský dvůr U Matoušů v Plzni – Bolevci se otevře při zvláštních příležitostech. Možnost nahlédnout do areálu této národní kulturní památky bude možné v rámci Velikonoc na statku (12. – 13. 4.), během akcí Den dětí a divadel (17. 5.) a Jízdy historických vozidel (25. 5) i při oslavách Dnů evropského dědictví (6. – 14. 9. ). Do letošní návštěvnické sezóny vstupuje několik památek s neopominutelnými novinkami v expozicích.

Unikátní freska v Manětíně

Zámek ManětínNa zámku Manětín byla v roce 2013 zrestaurovaná figurální nástropní freska nad vstupním schodištěm, která je považována za mistrovské dílo Johanna Filipa Bornschlegela. Pochází z roku 1738 a jejím ústředním motivem je pohled na zámek v podobě, kterou navrhl v rámci kompletní barokní přestavby architekt Tomáš Haffenecker. Kuriozitou je, že tato podoba zámku však nebyla nikdy plně realizována.

Džungle v tanečním sále na zámku Nebílovy

Dalším restaurátorským úspěchem, který nemá svým rozsahem obdoby, bylo restaurování nástropních a nástěnných maleb od Antonína Tuvory v tanečním sále na zámku Nebílovy, které představují džungli s palmami a expotickými ptáky. Práci restaurátorů lze označit za zázrak, protože v její první fázi se podařilo navrátit sejmutou nástropní malbu, která ležela přes čtyřicet let rozdělená na 650 dílů v depozitáři, zpět na její původní místo. Taneční sál se tak od letošního roku stal součástí prohlídkové trasy, ale vrátí se do něj aktivity, k nimž byl původně určen – koncerty, divadelní a taneční vystoupení i gastronomické festivaly.

Nová vyhlídka i projížďky na lodičce

Pro návštěvníky hradu Rabí je připravena zcela nová vyhlídka z opravené hradní věže, tzv. donjonu. Z netradičního úhlu pohledu uvidí turisté vodní hrad Švihov – z hladiny vodního příkopu, kde se budou moci projet na lodičce. Svou zámeckou lodičku bude mít nově k dispozici i nedaleký zámek Červené Poříčí, který ji nabídne třeba svatebčanům pro ozvláštnění jejich fotografií. Kromě toho nově zpřístupní červenopoříčský zámek během mimořádných prohlídek zámeckou kapli s čerstvě restaurovaným oltářem a kazatelnou.

Zajímavé kulturní akce letošní sezóny

Hrad ŠvihovBěhem letošní sezony se památkové objekty na Plzeňsku stanou dějištěm stovek kulturních akcí. Chybět nebudou výstavy věnované oblíbeným filmovým pohádkám. Horšovský Týn připraví výstavu kostýmů S čerty nejsou žerty (31. 5. – 24. 8.). Vodní hrad Švihov láká malé návštěvníky na výstavu Princezny, která bude zaměřena na scény princezen z různých pohádek (např. Zlatovláska, Princezna na hrášku, Popelka a další), a to od června do září 2014. Dětem bude věnována také nová interaktivní expozice v bývalém hradním pivovaru hradu Velhartice nazvaná Pašeráci a podloudníci na Šumavě (od května do října 2014). Součástí kulturní nabídky na Velharticích bude již poněkolikáté autentický a velmi působivý výlet do středověku v rámci ojedinělé víkendové akce Štíty stříbrného lva (8. – 10. 8. 2014).

Neopakovatelnou atmosféru mohou zájemci zažít během nočních prohlídek na hradu Rabí, Horšovském Týně nebo v klášterech Kladruby (Benediktinské dny v červenci nebo Nocí ke hvězdám Santiniho Aichla v srpnu) a Plasy (Cisterciácké noci v červnu a září nebo též Nocí ke hvězdám Santiniho Aichla v srpnu). Zvídavým návštěvníkům jsou navíc v klášteře Plasy určené speciální prohlídky vodního a vzdušného systému nebo letošní novinka na Horšovském Týně – Historické praní prádla – prohlídka prádelny s praktickou ukázkou, která se bude konat v druhé polovině srpna.

Koncerty vážné hudby se zámeckou atmosférou

Zámek KozelHrady a zámky jsou oblíbenými a důstojnými místy pro pořádání koncertů vážné hudby. Série těchto koncertů zazní ve velkém sále zámku Manětín, který má neopakovatelnou atmosféru díky výzdobě barokními nástěnnými malbami. Vážná hudba má své místo také v kulturním programu zámku Kozel, kde letos vystoupí houslista Pavel Šporcl (7. 9. 2014) či mezzosopranistka Andrea Kalivodová (14. 12. 2014). Milovníci divadla jistě ocení oblíbené Nebílovské divadelní léto (18. – 31. 8. 2014). Vyznavači gastronomie by si neměli nechat ujít festival poctivě vařených piv v regionálních pivovarech Májová pěna (24. 5. 2014) či zářijové vinobraní (4. 10. 2014) také na zámku Nebílovy.

Celorepublikové akce a Neobjevené památky

Horšovský TýnPlzeňské památkové objekty se jako v předchozích letech zapojí do celorepublikových aktivit, k nimž patří oslavy Mezinárodního dne památek (víkendy 12. – 13. 4. a 19. – 20. 4. 2014), Noc kostelů (23. 5. 2014), Víkend otevřených zahrad (14. – 15. 6. 2014), Hradozámecká noc (30. 8. 2014) a Dny evropského dědictví (6. – 14. 9. 2014).

Novinkou letošního roku je celorepublikový projekt Národního památkového ústavu nazvaný Neobjevené památky, jehož cílem je představit soubor 33 jedinečných, přesto doposud návštěvnicky nedoceněných památek, které mohou nabídnout pestrou škálu dosud neobjevených krás a zajímavostí. Z památek na Plzeňsku sem byly zařazeny zámky Horšovský Týn, kláštery Kladruby a Plasy, Manětín a Nebílovy. Návštěvníci si je mohou nejen prohlédnout, ale budou mít příležitost zapojit se do zajímavých soutěží, zábavně-vzdělávacích programů či sběratelských edic.

Zámek Nebílovy – vyniká klidnou a romantickou atmosférou Památky

Zámek Nebílovy – vyniká klidnou a romantickou atmosférou

Nebílovský zámek je příkladem velmi čisté, vídeňsky orientované barokní zámecké architektury. Osobnost hraběte Prokopa Vojtěcha Czernina, majitele nebílovského zámku, který zastával od roku 1790 úřad nejvyššího lovčího Království českého, přibližuje zpřístupněný lovecký pokoj.

Selský dvůr U Matoušů v Plzni – Bolevci Památky

Selský dvůr U Matoušů v Plzni – Bolevci

Areál Selského dvora U Matoušů v Plzni-Bolevci patří do souboru nejvýznamnějších památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu, které jsou zpřístupněny veřejnosti. Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci, to je venkovská idyla uprostřed města, kde se ale pořád něco děje.

Zřícenina hradu Přimda – nejstarší kamenný hrad v Česku Památky

Zřícenina hradu Přimda – nejstarší kamenný hrad v Česku

Hrad Přimda je zříceninou jednoho z nejstarších kamenných hradů v Čechách. Do dnešní doby se dochovalo torzo mohutné hranolové románské obytné věže a zbytky bašty z konce 15. století. Odtud se otevírá vynikající rozhled do okolí.

Hrad a zámek Horšovský Týn Památky

Hrad a zámek Horšovský Týn

K nejvíce zpřístupněným objektům v České republice patří národní kulturní památka Státní hrad a zámek Horšovský Týn. Můžete si prohlédnout např. hradní část s unikátní raně gotickou kaplí, zbrojnicí a zařízeným renesančním bydlením, nebo unikátní obrazovou galerii českých panovníků.

Hrad Velhartice – i s hradním pivovarem Památky

Hrad Velhartice – i s hradním pivovarem

K ojedinělým dílům české hradní architektury patří hrad Velhartice. Jeho dominanty tvoří zříceniny starého gotického paláce Rajského domu s protější věží Putnou. Obě části jsou propojeny mohutným kamenným mostem se čtyřmi lomenými oblouky. Od roku 2012 je otevřený také hradní pivovar.

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách Památky

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Hrad Rabí, který vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií Památky

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií

Klasicistní lovecký zámek si na konci 18. století nechal postavit Jan Vojtěch Černín z Chudenic, nejvyšší lovčí Království českého. Na reprezentační lovecké sídlo, ležící pouhých pár kilometrů jižně od Plzně, se na hony sjížděla šlechta z celých Čech.

Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů Památky

Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů

Státní zámek Červené Poříčí tvoří unikátní příklad stavby ve stylu saské renesance, dochované v Plzeňském kraji. Zámek láká na pravidelné turistické prohlídky, které vás seznámí s historickým a stavebním vývojem i dobovým životem zdejších obyvatel.

Zámek Manětín – historie rodu Lažanských Památky

Zámek Manětín – historie rodu Lažanských

Při prohlídce zámku Manětín si návštěvníci prohlédnou bohatou sochařskou výzdobu a místnosti spojené především s historií Karla Maxmiliána Lažanského a jeho ženy Marie Gabriely, jako např. hraběnčinu pracovnu, velký a malý hraběnčin salon, ale i pánskou pracovnu či lovecký pokoj.

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka Památky

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky Památky

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Nejpozoruhodnější součástí kláštera je barokně-gotický kostel stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Budova nového konventu pochází od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je vzdálen necelých 10 km od Stříbra.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách Památky

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Další aktuality

Objevte kouzlo předvánoční Plzně

Objevte kouzlo předvánoční Plzně

21. listopad 2024 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj
Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

18. listopad 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj
Jak poznat Plzeň za jeden den

Jak poznat Plzeň za jeden den

11. listopad 2024 8:23
Zážitky, Plzeňský kraj
Ochutnejte svatomartinské víno a husu na zámku Zbiroh

Ochutnejte svatomartinské víno a husu na zámku Zbiroh

8. listopad 2024 20:20
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj
Šumavský Špičák se připravuje na start zimní sezony

Šumavský Špičák se připravuje na start zimní sezony

6. listopad 2024 10:15
Zimní sporty, Plzeňský kraj
Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

5. listopad 2024 6:44
Památky, Plzeňský kraj
Zámek Zbiroh láká na Halloween

Zámek Zbiroh láká na Halloween

30. říjen 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj