Areál Selského dvora U Matoušů v Plzni-Bolevci patří do souboru nejvýznamnějších památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu, které jsou zpřístupněny veřejnosti. Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci, to je venkovská idyla uprostřed města, kde se ale pořád něco děje.
Selský dvůr je prezentován jako významný doklad stavebního vývoje vesnické lidové architektury na Plzeňsku v období 18. – 20. století.
Areál památky sestává z velkého obytného stavení s komorovou a hospodářskou částí, z chlévů a stájí přiléhajících k jihozápadní straně dvora, zděného patrového špýcharu ležícího na východě a mohutné stodoly situované na jihu. Dochované stavby jsou převážně klasicistního původu.
Usedlost byla ke dni 1. července 2008 prohlášena Nařízením vlády ČR za národní kulturní památku s názvem ,,Selský dvůr v Plzni-Bolevci". Objekt prošel rozsáhlou revitalizací, která byla dokončena v roce 2021 a od června tohoto roku je přístupný veřejnosti.
Prohlídkové okruhy:
1. Areál bez průvodce
Celý areál Selského dvora U Matoušů v Plzni-Bolevci si můžete projít sami, bez průvodce. Volně přístupné jsou expozice v sýpce, stodole, tematické výstavy v bývalých stájích i celé obytné stavení. Zde nahlédnete do domácnosti bohaté selské rodiny, dozvíte se, jak se na statku v minulosti žilo a pracovalo a uvidíte slavnostní oděv sedláka a selky, který se nosil na Plzeňsku až do konce 19. století.
Expozice v sýpce ve dvou podlažích představuje cestu obilí od setí po sklizeň a jeho následné zpracování. Shlédnout můžete i tematický film o pokládání doškové střechy na památkovém objektu.
V prostorné stodole si poté prohlédnete vystavené historické zemědělské stroje i původní dřevěné potrubí nalezené ve studni na dvoře statku.
V objektu bývalých stájí můžete shlédnout zajímavé sezónní výstavy. Pro návštěvníky je zde připraveno i promítání o rekonstrukci celého objektu v uplynulých letech.
Za Vaši pozornost stojí také zahrada se sadem starých odrůd ovocných stromů či dalších plodin. Naprosto unikátní je poté keř Klokoče zpeřeného.
Areál je zpřístupněn 11 měsíců v roce, od února do prosince.
2. Komentované prohlídky obytného stavení s průvodcem
Selský dvůr u Matoušů je unikátním příkladem vesnické lidové architektury nejen na Plzeňsku. Díky své hodnotě byl v roce 2008 prohlášen za národní kulturní památku a následně prošel rozsáhlou rekonstrukcí.
Nejcennějším objektem je právě obytné stavení. V rámci komentované prohlídky s průvodcem se dozvíte, jak se na statku v minulosti žilo a pracovalo. Nahlédnete do domácnosti bohaté selské rodiny nebo uvidíte slavnostní oděv sedláka a selky, který se nosil na Plzeňsku až do konce 19. století.
Seznámeni budete s osudem usedlosti a jejích majitelů v průběhu staletí, zejména v pohnutém 20. století.
Prohlídky s průvodcem vycházejí každý víkend od dubna do září, vždy o víkendu v 11:00, 13:00 a 15:00 hod. či při mimořádných příležitostech (Velikonoce, 1. máj, Den dětí, Hradozámecká noc, Svatomartinské hody, adventní prohlídky apod.).
3. Správcovská prohlídka
Je určena návštěvníkům, kteří se chtějí dozvědět o Selském dvoře U Matoušů více od té nejpovolanější, od správkyně Selského dvora U Matoušů PhDr. Mirky Kubatové Pitrové, Ph.D.
Jedná se o komentovanou prohlídku obytného stavení, dále s Vámi správkyně projde expozici ve stájích a sýpce.
Dozvíte se o kompletní rekonstrukci památkového objektu a o plánech do budoucna. Správce objektu vidí areál vždy v jiných souvislostech, než "běžný" průvodce. Má k němu i jiný vztah.
Na konci prohlídky dostane každá skupina malý dárek, jako vzpomínku na statek.
Správcovská prohlídka může být i dárkem pro Vaše blízké či přátele, může být vystaven dárkový voucher k narozeninám, výročí apod.
4. Edukační programy pro školy
Na vyžádání lze zejména pro 1. stupeň ZŠ zorganizovat speciální edukační program o životě na statku. Kombinována je prohlídka areálu s praktickými dovednostmi (praní prádla na valše v neckách, skládání hranic dřeva apod.), kterých se děti aktivně účastní a zažívají tak život našich předků skrze běžné každodenní činnosti.
V prostorách Selského dvora U Matoušů lze uspořádat i svatební obřad. Prostor si lze také pronajmout na filmování, výstavy, koncerty, menší konference či porady, rodinné či firemní oslavy, divadlo a další kulturní a společenské akce. Pakliže hledáte nevšední a originální prostředí pro své aktivity, jste zde správně.