ÚvodAktualityZažijte hrátky se sluncem aneb Rovnodennost v katedrále v Kutné Hoře – Sedlci
Příroda

Zažijte hrátky se sluncem aneb Rovnodennost v katedrále v Kutné Hoře – Sedlci

  • 16. března 2023
V katedrále v Kutné Hoře – Sedlci můžete být svědky okamžiku, kdy si přes propast dlouhých staletí podají ruku staří mistři stavitelé s vesmírem, časem a světlem. Na portálu Kudy z nudy se navíc dozvíte, že chvíle připomínající zázrak nastává dvakrát ročně, v den jarní a podzimní rovnodennosti. Sluneční paprsek letos na jeho cestě katedrálou doprovodí David Prachař a Ambient Zephyr.
Pomyslné zastavení času, kdy sluneční paprsky vstoupí do chrámové lodi čtrnáctimetrovým západním oknem a pomalu putují prostorem presbytářem, až nakonec rozzáří hlavní oltář, se v katedrále Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci na okraji Kutné Hory staly již tradicí. Obdivovat nápaditost stavitelů sedleckého chrámu přichází spousty lidí, bohužel občas se nedostaví ten nejdůležitější návštěvník: Slunce.
 

Slunce, hudba a cisterciáci

Sedlecká katedrálaPrávě pro případ, že by slunce zůstalo skryté za mraky, je akce pokaždé spojena s koncertem a dalším programem. Tentokrát, v pondělí 20. března, doprovodí Rovnodennost v sedlecké katedrále herec a moderátor David Prachař, o hudbu se postarají kutnohorští Ambient Zephyr ve složení Bohumil a Vilém Dvořákovi a Pavel Bartoš.

Po skončení koncertu budou návštěvníci moci vystoupat do podkrovní sedlecké galerie, kde 18. března startuje nová výstava Mirky Lipertové s názvem Tam a zase zpátky do krajin za mysl výstava je volně inspirována životem a dílem Jana Blažeje Santiniho Aichla, kdy ústřední nebesky modrý obraz nese přímo název Santini, všechny ostatní vycházejí z geometrie kružnic.
 
RovnodennostRovnodennost v Sedlecké katedrále se stala nejen pomyslným zahájením turistické sezóny sedleckých památek, ale i benefičním večerem, jehož výtěžek je vždy věnován na konkrétní sociální účely ve městě a jeho okolí.

Katedrální chrám Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele je obdobně jako mnoho jiných sakrálních staveb orientován vstupem na západ a presbytářem s hlavním oltářem na východ. Stavitelé tohoto chrámu se však nespokojili s prostou orientací od západu k východu, dokázali dokonale určit osu západu slunce k místě stavby a uzpůsobili vystavění sedleckého chrámu tak, aby při západu slunce ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti dopadal paprsek zapadajícího slunce největším oknem v západním průčelí chrámu přímo na symbolické srdce sakrální stavby – hlavní oltář.

Jméno stavitele či stavitelů se nedochovalo; ví se jen, že chrám nejstaršího cisterciáckého opatství v Čechách vznikal v letech 1290 až 1320 a že šlo o první stavbu katedrálního typu a zároveň největší sakrální stavbu na území Čech a Moravy. Původní raně gotická podoba chrámu ale vzala zasvé v roce 1421, kdy klášter vyplenili husité. Spolu s blízkou sedleckou Kostnicí chrám dodnes tvoří ucelený komplex. Trojlístek nejznámějších kutnohorských památek, vesměs pod záštitou UNESCO, doplňuje gotický chrám svaté Barbory.
 

Santiniho světlo

Než došlo ke stavebním úpravám, chrám zůstal téměř tři staletí v troskách. Během 18. století se přestavby ujal geniální architekt Jan Blažej Santini, mistr barokní gotiky a autor celé řady staveb, v nichž se hra se světlem prolíná s číselnou i půdorysnou symbolikou – příkladem mohu být například poutní areál ve Křtinách s kostelem Jména Panny Marie, zámek Karlova koruna či klášter v Kladrubech.

Díky proto patří především Santinimu a také bezejmenným cisterciáckým stavitelům, kteří za strohými zdmi dokázali vybudovat interiéry nevšední krásy. Katedrála tak dokáže čarovat se světlem i jindy, ovšem jen dvakrát do roka, v den jarní a podzimní rovnodennosti, si vychutnáte skutečný zázrak.
Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO Památky

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Církevní řády: noční vigilie, práce a latinské mše s cisterciáky

Církevní řády: noční vigilie, práce a latinské mše s cisterciáky

Silentium, tedy přísné noční mlčení, vstávání ve tři čtvrtě na tři ráno a vzápětí ve tři hodiny noční vigilie, to je jen část denního řádu, který se už dlouhá staletí udržuje v cisterciáckém opatství Naší milé Paní ve Vyšším Brodě. Z celé řady cisterciáckých klášterů v Česku dnes zbyl jako jediný fungující mužský klášter.

Kostnice Kutná Hora – Sedlec Památky

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci Památky

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Historické centrum Kutné Hory s chrámem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci – památka UNESCO

Historické centrum Kutné Hory s chrámem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci – památka UNESCO

Kutná Hora je považována za pokladnici a klenot země, jehož bohatství stojí u samé kolébky rozmachu českého království. Může se pochlubit celou řadou architektonických slohů a zcela unikátních staveb z různých historických období. Vyhlášené území UNESCO zahrnuje městskou památkovou rezervaci Kutná Hora a katedrálu Nanebevzetí Panny Marie v předměstí Sedlec.

Po stopách Santiniho napříč Čechami

Po stopách Santiniho napříč Čechami

V Čechách a na Moravě najdete v současnosti 10 areálů se Santiniho stavbami, které jsou přístupné veřejnosti jako kulturní památky. Náš výlet vás zavede tentokrát do zámku Karlova Koruna, do Kutné Hory a do klášterního areálu v Želivi.

Další aktuality

Zámek Veltrusy láká na adventní tvoření a víkendové adventní prohlídky

Zámek Veltrusy láká na adventní tvoření a víkendové adventní prohlídky

21. listopad 2024 8:19
Památky, Středočeský kraj
Zámek Loučeň vám odkryje příběh vánočního stromečku

Zámek Loučeň vám odkryje příběh vánočního stromečku

20. listopad 2024 8:00
Památky, Středočeský kraj
V Máslovicích se bude vytvářet betlém z másla

V Máslovicích se bude vytvářet betlém z másla

18. listopad 2024 10:00
Kultura, Středočeský kraj
Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí

Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí

13. listopad 2024 16:00
Památky, Středočeský kraj
Užijte si Monínec! Zahajuje zimní sezonu už 17. listopadu

Užijte si Monínec! Zahajuje zimní sezonu už 17. listopadu

13. listopad 2024 8:00
Zimní sporty, Středočeský kraj
Pivovar Velké Popovice chystá svatého Martina s bílým kozlem a bohatou degustací piva

Pivovar Velké Popovice chystá svatého Martina s bílým kozlem a bohatou degustací piva

4. listopad 2024 13:45
Gurmánská turistika, Středočeský kraj
Svatohubertské slavnosti budou opět na zámku Loučeň

Svatohubertské slavnosti budou opět na zámku Loučeň

30. říjen 2024 12:15
Zážitky, Středočeský kraj
Užijte si podzimní prázdniny v Aquapalace Praha

Užijte si podzimní prázdniny v Aquapalace Praha

27. říjen 2024 10:06
Životní styl, Středočeský kraj