ÚvodAktualityIndustriální stopy ukážou zapomenuté památky i živou tradici průmyslového dědictví
Památky

Industriální stopy ukážou zapomenuté památky i živou tradici průmyslového dědictví

  • 1. září 2013
Úspěšná spolupráce Industriálních stop – platformy pro průmyslové dědictví s Dny evropského dědictví (EHD) pokračuje i letos. Akce, která proběhne v polovině letošního září, má za cíl představit projekty s poutavou průmyslovou minulostí nebo výlučnou industriální architekturou. Základním principem je otevření těchto objektů široké veřejnosti, na řadě míst zpestřené speciálním programem.
Industriální stopyK těm nejzajímavějším a klíčovým akcím bude patřit Plzeňský týden kulturních fabrik, který od 16. do 19. září nabídne široký prostor pro workshopy a diskuze na téma řízení kulturních fabrik, propojení s kulturním děním a v neposlední řadě i jejich financování. Hovořit o něm vedoucí pracovníci švýcarských Rote Fabrik z Curychu a Kaserne z Basileje. O den později se v rámci projektu CreativeCH bude diskutovat o tom, jak propojit veřejný a soukromý sektor při oživení objektů průmyslového dědictví. A 18. 9. se zamyslí hosté i naši odborníci nad tím, jak si získat a udržet publikum. Mezinárodní konference Kulturní fabriky a město pak proběhne 19. 9. a za účasti expertů od nás i z Německa, Polska, Švýcarska, Holandska i Španělska probere opět široké spektrum souvisejících témat, a v ten samý den začne ve Smetanových sadech mezinárodní výstava fotografií Architektura k mání!

Pivovar LobečSamozřejmě, nejen v Plzni budou letos vidět výrazně Industriální stopy: ve Švandově divadle se zájemci mohou 16. září zúčastnit křtu knihy Radovana Lipuse a Davida Vávry Pohádka o smutné továrně, v areálu bývalé Mosilany v Žamberku se sobotu 7. září bude rozléhat rachot parních strojů z přelomu 19. a 20. století, zajímavé programy již tradičně připravují v pivovarech v Kostelci nad Černými lesy nebo v Lobči na Kokořínsku či v železniční zastávce v Nižboru.

Mapování hodnotných objektů s průmyslovou minulostí a zároveň kulturních aktivit kolem je jedním z hlavních poslání občanského sdružení Industriální stopy, které chce být rozcestníkem a konzultačním bodem pro ty, kteří se chtějí do záchrany nebo udržení objektů zapojit. Také letos je ze strany majitelů továren nebo pivovarů, kulturních producentů a řady dalších o Industriální stopy značný zájem. Protože je smyslem Industriálních stop především propagace konkrétních objektů i celého odvětví, zájemci se mohou hlásit neustále – pod hlavičkou Dne památek techniky a průmyslového dědictví do 14. září.„Stačí se přihlásit a v tento den zpřístupnit stavbu, projekt či dílnu. Ambicí Industriálních stop je otevřít veřejnosti maximum objektů s prvky průmyslové architektury.
Švandovo divadlo na Smíchově Kultura

Švandovo divadlo na Smíchově

Švandovo divadlo na Smíchově je scénou hlavního města Prahy a moderním evropským kulturním centrem živých umění. Jeho repertoár tvoří především inscenace stálého činoherního souboru a další produkce, jež se dělí do pravidelných programových cyklů věnujících se různým žánrům a disciplínám.

Městské muzeum Žamberk Kultura

Městské muzeum Žamberk

Stálá expozice dokladuje historii města a rozvoj lidových i uměleckých řemesel na Žambersku. Chloubou sbírek jsou práce řezbářů, sklářů, kovářů, hrnčířů i zámečníků.

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči Zážitky

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Nahlédněte do světa unikátní výroby tradičního ručně broušeného českého křišťálu a tvořte spolu s mistry ve sklárně Rückl, která je tu s vámi již více než 120 let. Během prohlídek sklárny máte možnost spatřit jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla a také vyzkoušet foukání a broušení skla.