Stálá expozice dokladuje historii města a rozvoj lidových i uměleckých řemesel na Žambersku. Chloubou sbírek jsou práce řezbářů, sklářů, kovářů, hrnčířů i zámečníků. Prohlédnout si zde můžete také expozici novogotické lékárny a Codex Gigas – Ďáblovu bibli.
Expozice Codex Gigas – Ďáblova bible
Codex Gigas, neboli Ďáblova bible, je svými rozměry největším známým rukopisem na světě. V době svého vzniku, koncem 12. a začátkem 13. století, byly v Evropě pořizovány biblické opisy velkých rozměrů, ale žádný z nich nedosáhl takové velikosti, jako je tomu v případě Codexu Gigas. Vznik rukopisu je opředen mnoha pověstmi a legendami, z nichž nejproslulejší je o hříšném mnichovi, jenž jej za pomoci ďábla napsal za jedinou noc a ďábla v něm také vyobrazil. Codex Gigas skončil nejprve v kunstkomoře Rudolfa II. a poté jej ukořistili Švédové za třicetileté války (dnes je uložen v Královské knihovně ve Stockholmu). Díky laskavosti paní Pavlíny Rambové byla do žambereckého muzea dlouhodobě zapůjčena maketa této unikátní památky, která vznikla v dílně uměleckého knihaře Jiřího Fogla ze Žamberka. Mohlo by se zdát, že výroba makety je nadbytečná, ale žádná fotografie nenahradí setkání s hmotnou podobou této knihy.
Novogotická lékárna
Velmi zajímavou sbírku z oboru historie farmacie představuje Erxlébenova novogotická lékárna z 90. let 19. století. Lékárna byla zhotovena vídeňskou firmou Carla Frankeho pro lanškrounského lékárníka Eduarda Erxlebena. Expozice je doplněna také o dobové lékárenské příslušenství a od roku 2010 také o repliky původních porcelánových stojatek se znakem rodiny Erxlebenů.
Mistrovské kousky ze skla
O mistrovství zdejších sklářů vás přesvědčí nádherné vítací poháry, číše, holby, karafy, nádoby na bowli, i žertovné předměty ze skla – "kutrolfy". K velmi vzácným dokladům práce sochařské patří soubor barokních dřevěných polychromovaných plastik.
Sbírka historického nábytku
Milovníkům slohového nábytku nabízejí expozice muzea ukázky renesančního, barokního, druhorokokového, biedermeierovského i secesního nábytku. Oblibu nábytku z exotických zemí ve sbírce dokladuje nábytek zhotovený v Indii ve státu Pándžáb, sedací souprava je zdobena nádhernou řezbou připomínající krajku, vzácné dřevo imituje eben. Žamberské muzeum nabízí také kolekce luxusního nábytku a dekorativních předmětů z řezbářské dílny žamberského řezbáře Josefa Rouse. Ve stálé expozici najdete také ukázky lidového malovaného nábytku.
Eduard Albert ve službách života
Významným žamberským rodákem byl profesor Eduard Albert, přednosta chirurgické kliniky ve Vídni, jemu je věnována část expozice s názvem Eduard Albert ve službách života, Albertův přínos medicíně 2. poloviny 19. století.
Jedličkův mechanický betlém
Pozornost všech návštěvníků vzbuzuje expozice betlémů. Jedinečnou prací je Jedličkův mechanický figurkový betlém. Do stálé expozice muzea je začleněna také kolekce malovyných střeleckých terčů.