ÚvodAktualityDen slovanských věrozvěstů: oslavte svátek Cyrila a Metoděje pěkným výletem
Památky

Den slovanských věrozvěstů: oslavte svátek Cyrila a Metoděje pěkným výletem

Každoročně se u nás 5. července slaví Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Připomínáme si tak bratry ze Soluně, kteří přišli na Velkou Moravu v roce 863 a prosadili staroslovanštinu jako jazyk, ve kterém se sloužily mše. Cyril pro nás západní Slovany navíc vytvořil speciální písmo, zvané hlaholice. Jejich úspěšnou misi si můžete připomenout pěkným výletem na místa, kde Cyril s Metodějem působili anebo účastí na některé z populárních poutí, které se na jejich počest pořádají.
Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země Památky

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

Hradisko sv. Klimenta Památky

Hradisko sv. Klimenta

Hradisko svatého Klimenta (Klimentek) je poutní místo, národní kulturní památka a archeologická lokalita, která se nachází v nadmořské výšce 461 m na jihozápadním vrcholku Chřibů, 4 km severozápadně od obce Osvětimany. Každý rok se zde koná pouť na svátek Seslání Ducha svatého.

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí Příroda

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky – Praděd, Malou a Velkou Fatru.

Naučná stezka Radhošťská ovčí dálnice Příroda

Naučná stezka Radhošťská ovčí dálnice

Naučná stezka Radhošťská ovčí dálnice (dřive Radegast) má 9 zastavení pojednávajících o přírodě, krajině i historii tohoto krásného, a všeobecně známého koutu Beskyd.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje v Příkazech Památky

Kaple sv. Cyrila a Metoděje v Příkazech

Kaple, zasvěcená slovanským věrozvěstům, je současně památníkem obětí světových válek. Svou architekturou se podobá románské rotundě se dvěma apsidami.

Poutní trasa růžence ze Starého Města do Velehradu Příroda

Poutní trasa růžence ze Starého Města do Velehradu

Poutní cesta růžence začíná u železničního přejezdu ve Starém Městě, které je od Velehradu vzdáleno asi 4 km. Cesta, značená šipkami s nápisem „Poutní cesta“, pokračuje údolní nivou potoka Salašky.

Kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích Památky

Kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích

Na vyvýšenině uprostřed vinic nedaleko Velkých Bílovic stojí kaplička ve tvaru románské rotundy. Stojí na návrší Hradištěk-Zímarky a je od ní pěkný výhled na okolní vinice a pálavské kopce.

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž – Velehrad Příroda

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž – Velehrad

Vydejte se na cestu spojující dvě nejvýznamnější poutní místa Moravy – Svatý Hostýn a Velehrad, poznejte dávnou historii naší země. Putování zahájíte v Kroměříži, městě památek UNESCO. Po sedmi dnech můžete putování zakončit na Velehradě, odkud bylo Slovanům před mnoha věky přineseno křesťanství.

Velehrad – významné poutní místo Památky

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).

Kaple svatých Cyrila a Metoděje ve Valašských Kloboukách Památky

Kaple svatých Cyrila a Metoděje ve Valašských Kloboukách

Cyrilometodějská kaple, na okraji města Valašské Klobouky, byla postavena na památku tisícího výročí příchodu věrozvěstů na Moravu, a to v novogotickém slohu. Autorem výzdoby je Bohumír Lindauer.

Památník Cyrila a Metoděje ve Strachotíně Památky

Památník Cyrila a Metoděje ve Strachotíně

Téměř dva a půl metru vysoký pomník Cyrila a Metoděje stojí od roku 2013 nad Strachotínem. Tvůrcem sousoší z pískovce je sochař Vladimír Matoušek. Má podobu dvou soch symbolizujících apoštoly Slovanů – Cyrila a Metoděje. Mezi nimi je mezera ve tvaru kříže.

Galerie světců ve Velehradě Památky

Galerie světců ve Velehradě

Na významném poutním místě ve Velehradu je ohradní zeď, která tvoří základ pro galerii světců.

Sousoší Cyrila a Metoděje v Křtinách Památky

Sousoší Cyrila a Metoděje v Křtinách

Sousoší Cyrila a Metoděje, slovanských věrozvěstů, bylo odhaleno veřejnosti v 21. září 2013 v zámeckém parku ve Křtinách.

Zaniklý kostel sv. Klimenta u Lipůvky Památky

Zaniklý kostel sv. Klimenta u Lipůvky

Kostelík sv. Klimenta ležící asi 1,5 km jihozápadně od Lipůvky, byl součástí dnes zaniklé osady, která zde podle archeologických výzkumů stála již na přelomu 10. a 11. století.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje  s pramenem Cyrilka v Čeladné Památky

Kaple sv. Cyrila a Metoděje s pramenem Cyrilka v Čeladné

Kaple sv.Cyrila a Metoděje na Horní Čeladné leží u cesty na Podolánky, přímo pod kopcem Kozincem, na kterém stával čeladenský hrádek.

Zámecká kaple sv. Cyrila a Metoděje v Loučné nad Desnou Památky

Zámecká kaple sv. Cyrila a Metoděje v Loučné nad Desnou

Kostel svatých Cyrila a Metoděje v Loučná nad Desnou vznikl původně jako zámecká kaple v době, kdy panství patřilo velehradským cisterciákům.

Roubená kaple sv. Cyrila a Metoděje na Hlavaté v Beskydech Památky

Roubená kaple sv. Cyrila a Metoděje na Hlavaté v Beskydech

Malá pseudolidová kaple severského typu stojí v části Bílá (Horní Bečva). Roubená kaple obdélného půdorysu byla postavena v roce 1922 a zasvěcena sv. Cyrilu a Metodějovi.

Kaple Cyrilka se studánkou v Podivíně Památky

Kaple Cyrilka se studánkou v Podivíně

Historizující stavba z roku 1845, zbudovaná na románských základech. Původně se jednalo o tzv. křtící kapli, chránící zdejší pramen.

Dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje v Hrčavě Památky

Dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje v Hrčavě

Nejmladší z dřevěných kostelů na Severní Moravě a ve Slezsku se nachází v nejvýchodnější obci republiy, v těsné blízkosti trojmezí tří státu České republiky, Slovenska a Polska, Hrčavě.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti Památky

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Kaple se sousoším věrozvěstů Cyrila a Metoděje postavená v roce 1898 v byzantském slohu, kteří toto místo podle staré pověsti navštívili. Před kaplí stojí bronzové sousoší sv. Cyrila a Metoděje od Albína Poláška z roku 1931.

Velehradské muzeum ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje Kultura

Velehradské muzeum ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje

Velehradský dům vznikl rekonstrukcí historických hospodářských objektů někdejšího velehradského předklášteří. V přebudované konírně se stájí ze 16. století, vzniklo Velehradské muzeum, v prvním podlaží nad ním pak Muzeum bible.

Kaple sv. Jana Nepomuckého a kaple sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě Památky

Kaple sv. Jana Nepomuckého a kaple sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě

V bezprostřední blízkosti kláštera ve Velehradě najdete několik drobných sakrálních památek. Mezi nimi zaujmou barokní kaple sv. Jana Nepomuckého a novogotická kaple sv. Cyrila a Metoděje.

Kostel Zjevení Páně – Cyrilka ve Velehradě Památky

Kostel Zjevení Páně – Cyrilka ve Velehradě

Kostel Zjevení Páně ve Velehradě byl postavený ve 13. století při klášterní bráně pro obyvatele předklášteří. V nedávné době byl kostelík zrekonstruován a probíhají v něm výstavy.

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti Kultura

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zaujímá v síti českých a moravských muzeí významné postavení. A to nejen svou historií píšící se od roku 1914 či množstvím sbírkových předmětů, ale především zaměřením a pracovními výstupy upoutává zájem odborné i laické veřejnosti.

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum Kultura

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě seznamuje návštěvníky s archeologickými nálezy z regionu a životem Slovanů. Jeho první část vybudována v 60. letech 20. století nad základy velkomoravského kostela s rozsáhlým pohřebištěm.

Cyrilometodějská stezka – evropská kulturní stezka věnovaná okazu spolupatronů Evropy Letní sporty

Cyrilometodějská stezka – evropská kulturní stezka věnovaná okazu spolupatronů Evropy

Cyrilometodějská cesta prezentuje soubor tras zaměřených na putování po stopách slovanských kořenů směřujících na Velehrad z různých směrů, využívajících značených tras Klubů českých a slovenských turistů vhodných převážně pro pěší putování.

Trojmezí u Hrčavy – místo, kde setkávají hranice tří zemí Příroda

Trojmezí u Hrčavy – místo, kde setkávají hranice tří zemí

Poblíž obce Hrčava najdeme místo, kde se potkávají hranice tří států, tzv. Trojmezí. Místo je výjimečné tím, že z vrcholu asi 606 m n. m. je vidět panorama krajiny 3 států, České, Slovenské a Polské republiky.

Kašna se sousoším Cyrila a Metoděje v Bystřici nad Pernštejnem Památky

Kašna se sousoším Cyrila a Metoděje v Bystřici nad Pernštejnem

Žulovou kašnu s nádrží na půdorysu kvadrilobu zdobí sochy věrozvěstů sv. Cyrila a sv. Metoděje v životní velikosti. Kašna krášlí bystřické náměstí již od roku 1892.

Pravoslavný kostel svatého Cyrila a Metoděje v Kroměříži Památky

Pravoslavný kostel svatého Cyrila a Metoděje v Kroměříži

Nedaleko centra města Kroměříže, na Slovanském náměstí, se nachází pravoslavný kostel svatého Cyrila a Metoděje ze 20. století. Nachází se zde také ostatky svaté Ludmily.

Svatí Cyril a Metoděj – patroni Moravy a spolupatroni Evropy

Svatí Cyril a Metoděj – patroni Moravy a spolupatroni Evropy

Velkomoravská říše byla evropská velmoc, která na přelomu 9. a 10. století oslnila tehdejší svět leskem bohatství, moci a pozoruhodného kulturního rozkvětu. Existovala necelých sto let, ale českým zemím zanechala významný odkaz: první křesťanské svatyně na našem území a bohoslužby, při nichž bůh promlouval k věřícím v jejich vlastním jazyce. Zasloužili se o to svatí Konstantin (827 – 14. února 869) a Metoděj (813 – 6. dubna 885), bratři ze Soluně a slovanští věrozvěstové.

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně Památky

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Mohutná trojlodní novorománská bazilika v pražském Karlíně, stavěná z tesaného kamene podle vzorů starých románských kostelů, náleží svou rozsáhlostí mezi nejpřednější církevní stavby v Čechách.

Centrum slovanské archeologie v Uherském Hradišti Kultura

Centrum slovanské archeologie v Uherském Hradišti

Moravské zemské muzeum Brno otevřelo v Uherském Hradišti Centrum slovanské archeologie. Uvidíte zde výstavu o svatém Cyrilovi a Metodějovi a dozvíte se zajímavé informace také o počátcích křesťanství na Moravě.

Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu Gurmánská turistika

Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu

Centrum Slováckých tradic se nachází v obci Modrá u Velehradu. Návštěvníci se mohou nejen seznámit s procesem pálení ovoce a historií vinařství, ale zároveň mohou ochutnat produkty typické pro místní kraj – ovocné destiláty a víno. Centrum dále doplňuje prodejna regionálních produktů a kavárna.

Cyklostezka svatého Metoděje z Boršic do Zlechova Letní sporty

Cyklostezka svatého Metoděje z Boršic do Zlechova

Cyklostezku z Boršic do Zlechova doprovázejí výtvarné prvky z kamene, bronzu a nerezu. Ústředním tématem celé cyklostezky jsou kořeny naší křesťanské historie.