Výstava Civitas Carolina aneb stavitelství doby Karla IV. v Národním technickém muzeu zachycuje atmosféru středověkého staveniště. Jejím hlavním tématem je stavba opevnění Nového Města pražského, důležité části města, protože bez fortifikace zajišťující bezpečnost by existence tehdejšího města nebyla možná. Hradba Nového Města byla dlouhá 3,5 km a byla postavena za 23 měsíců. Ve výstavním sále je vztyčena část rozestavěné hradby, která je postavena podle původní technologie a za pomoci autentického materiálu. Zmapována je zde celá technologie stavby a její fáze od lámání kamene, přes jeho zpracování, dopravu a samotnou stavbu hradby.
S jakou technikou středověcí dělníci pracovali se můžete podívat o víkendu. Před muzeem budou v sobotu 23. a v neděli 24. července probíhat ukázky fungování středověkého jeřábu, a to v sobotu od 10 hodin a v neděli od 14 hodin. Zajímavé budou také komentované prohlídky výstavy, které máte zdarma v rámci vstupného do muzea. Ty se konají až do konce srpna, o víkendech v 11.00, 13.00 a 15.00 hodin, a ve všední den v 10.00, 12.00 a 14.00 hodin.
Výstava vás zavede přímo na středověké staveniště a přiblíží na pozadí stavby opevnění Nového Města pražského dobové stavební techniky a řemesla včetně práce s velkými gotickými stavebními stroji. Výstava je součástí oslav 700. výročí narození císaře a krále Karla IV. Středověké stavební stroje byly důmyslné ve své myšlence a jednoduché v provedení. Dřevěný jeřáb byl používán pro zdvihání těžších břemen, kamenných bloků a masivních trámů. Šlapací kolo, jehož pomocí se navíjelo lano jeřábu, je na lidský pohon. Dalším strojem je replika středověkého beranidla, které sloužilo k zatloukání kůlů do země. Takto se zpevňovaly břehy nebo zakládaly stavby v nestabilním terénu.