ÚvodAktualityHlucká Jízda králů a královský rok na jižní Moravě
Kultura

Hlucká Jízda králů a královský rok na jižní Moravě

  • 26. června 2022
Dolňácké slavnosti písní a tanců, jedinečný festival slováckých zvyků a kultury, začínají v Hluku ve čtvrtek 30. 6. a potrvají do pondělí 4. 7. 2022. Jejich součástí bude též legendární Jízda králů, starobylý národopisný zvyk zapsaný na listinu světového dědictví UNESCO. Uskuteční se v neděli 3. 7. od brzkých ranních hodin. Hlucká Jízda králů je tak druhou ze tří, jež můžete letos vidět. Jednou za šest let se konají v jednom roce všechny tři jízdy králů: vlčnovská, hlucká a kunovská. Tuto letošní trojí vzácnost bychom podle těchto pravidel měli v jeden rok vidět opět až v létě 2028.
Dolňácké slavnosti písní a tanců pořádané v Hluku jednou za tři roky se sedmdesátiletou tradicí probíhají souběžně s každoročním Slováckým festivalem dechových hudeb. Jsou neodmyslitelně spojeny nejen s Jízdou králů, ale rovněž s národními kroji. V době konání slavností žije celý Hluk několikadenním programem komponovaným pro široký okruh milovníků zpěvu, tance, dechovky, dobrého jídla, pití. Je to překrásná oslava slováckého živlu: folklóru a kultury. Hluk je sice spíše mladším slováckým městem, ale jeho historie je i tak přebohatá a sahající nejméně do 13. století.

Naprosto unikátní jízdu zdobného, barvami překypujícího průvodu, v němž maskován v ženském kroji jede i mladičký mlčící král, těžko s jakýmkoli zvykem či obřadem srovnávat. Tato nádherná podívaná reflektuje jednu z historických událostí, kdy skutečný král musel v převleku vyváznout z nebezpečné situace. Otázkou je, který. V této souvislosti se jako o předobrazu mluví o tajemném zmizení Svatopluka II. po tristní bitvě u Bratislavy v roce 907, o nenápadném návratu krále Václava z braniborského zajetí roku 1283 či krajově nejbližší a snad nejpravděpodobnější inspiraci: útěku krále Matyáše Korvína po prohrané bitvě u Uherského Brodu léta Páně 1469. Výklady odborníků se však různí.

Jako první je v kalendáři vlčnovská, ta již se uskutečnila na konci května. Druhá v pořadí je hlucká konaná v rámci Dolňáckých slavností, a konečně kunovská je v plánu (z důvodu opravy silnice) až v srpnu. Jízda králů byla vděčným tématem obrazů Joži Úprky. Galerie jeho děl se nachází v Jezuitské koleji na centrálním Masarykově náměstí v Uherském Hradišti.

Jízda králů patří k nejznámějším folklorním zvykům v České republice, její tradici v současnosti udržují v pěti obcích či městech na Uherskohradišťsku a Hodonínsku. Psané záznamy se datují až do roku 1808, obyčej je ale podle všeho ještě starší.

Hlavní postavou jízdy je král, kterým bývá chlapec ve věku deseti až 12 let. Kromě ženského oděvu je pro něj typická růže v ústech (aby nemohl mluvit) a pentle, které zakrývají jeho obličej. Doprovází jej družina mladíků zvaných "legrůti", kteří krále ochraňují a také vybírají výslužku.  
Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?

7 věcí, které nevíte o… jízdách králů

7 věcí, které nevíte o… jízdách králů

Lidový obyčej, zapsaný v roce 2011 na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO, fascinuje svým tajemným poselstvím. Obřady provázející svátek zvaný letnice se dřív odehrávaly na mnoha místech, dnes se zvyk udržuje už jen v několika vesnicích na Slovácku a na střední Moravě.

Kunovice

Kunovice

Kunovice by byly jedním z docela obyčejných měst na jihovýchodní Moravě, nebýt unikátního Leteckého muzea. Letadla se tu vyrábějí více než sedmdesát let a můžete si objednat i vyhlídkové lety či absolvovat speciální školu létání.

Hluk

Hluk

Město, které proslavily Dolňácké slavnosti s Jízdou králů, leží jihovýchodně od Uherského Hradiště v údolí říčky Okluky. Ze všech stran je chrání poslední výběžky Bílých Karpat, lákadlem pro výletníky je zejména pěkná goticko-renesanční tvrz, stojící uprostřed města.

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Oficiální památky UNESCO mají různou podobu. Zatímco zámky a kostely se do kufru a batohu sbalit nedají, poklady lidových tradic ano – třeba pestré peruánské látky a mexická keramika, řecké perníky, turkmenské koberce, nahrávky byzantského chorálu či tónů irské harfy. Vesměs jde o chráněné kulturní dědictví lidstva. I Česko se má čím pochlubit: v seznamu je zapsán lidový tanec Slovácký verbuňk, Jízda králů, sokolnictví, loutkářství, masopustní obchůzky, modrotisk, foukané vánoční ozdoby a vorařství.

Jízda králů Hluk 2025 a Dolňácké slavnosti písní a tanců

3. 7.7. 7.
Jízda králů Hluk 2025 a Dolňácké slavnosti písní a tanců

Velká sláva vypukne v Hluku – během prvního červencového víkendu se zde uskuteční Dolňácké slavnosti písní a tanců s tradiční jízdou králů. Jejich součástí bude i další ročník slováckého festivalu dechových hudeb.

Jízda králů – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Jízda králů – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Jízda králů je lidový obyčej, který je z doposud neznámého původu, spojený povětšinou s tradičním křesťanským svátkem. U nás se udržuje už jen na Slovácku a na Hané, ačkoliv dříve byla po celé České republice velmi hojná.

#světovéČesko a Lidový rok: Jízda králů aneb velkolepá slavnost, zapsaná na seznamu UNESCO

#světovéČesko a Lidový rok: Jízda králů aneb velkolepá slavnost, zapsaná na seznamu UNESCO

Květen je měsíc lásky: patří k němu stavění velké máje i malých májek, polibky a tance pod kvetoucími stromy, malování chodníčků lásky i čtení veršů z Máchova Máje. A také Jízdy králů (které byly v roce v roce 2011 zapsány na seznam UNESCO), prvomájové výlety, pikniky a téměř zapomenutý svátek Letnice.

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!

Vesnická památková rezervace Vlčnov Kultura

Vesnická památková rezervace Vlčnov

Nejstarší a nejznámější slovácká národopisná slavnost Jízda králů ve Vlčnově se koná každoročně poslední víkend v květnu. Jízdu králů provází překrásné slovácké kroje, vyhlášené vlčnovské vdolečky, slivovice a ochutnávky místních vín. Od roku 2011 je jízda králů zapsána na seznam UNESCO.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.