ÚvodAktualityHarry Potter, Jules Verne i Leonardo da Vinci: Vydejte se do světa fantazie!
Zážitky

Harry Potter, Jules Verne i Leonardo da Vinci: Vydejte se do světa fantazie!

  • 20. května 2022
Hledáte zajímavý tip na výlet, kde se nebudete nudit vy ani vaše děti? Pokud patříte k obdivovatelům tajuplných světů, fantaskních krajin a neobyčejných vynálezů, budou se vám líbit nejrůznější výstavy, které vás doslova přenesou do světa imaginace. Pozveme vás za Harry Potterem, vzhůru do oblak, na cestu kolem světa anebo mezi vynálezy Leonarda da Vinci.

Harry Potter v Děčíně

Harry PotterV Oblastním muzeu v Děčíně si prohlédnete až do konce roku více než 600 předmětů na motivy příběhů kouzelníka Harryho Pottera. Předměty muzeu zapůjčila zapálená fanynka J. K. Rowlingové Andrea Vendolská. Její sbírka čítá stovky kusů. Jen těch nej exponátů má určitě kolem stovky a jsou to originální repliky. Většinou jde o limitované edice předmětů. Vlastní třeba kus školní uniformy, ve které natáčel Rupert Grint (Ron Weasley). Nebo ze stříbra vyrobenou jízdenku na školní vlak či vstupenku na mistrovství světa ve famfrpálu. Autorka také pro návštěvníky připravila i malý kvíz, v němž si mohou své znalosti prověřit. Celkově výstavu tvořila tak, aby si v ní něco našli dospělí i děti.
 

Cesta kolem světa za 80 dní Julese Vernea

cesta kolem světaPražské Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur zve všechny milovníky dobrodružných příběhů Julese Vernea na výstavu Cesta kolem světa za 80 dní. Budete sledovat fiktivní hrdiny románu na jejich cestě kolem světa a prostřednictvím sbírkových předmětů, fotografických a grafických reprodukcí, infografiky a textů. Poznáte tak skutečná místa, kde se děj románu odehrává, v historickém kontextu. Úvodní část představuje společnost konce 19. století z hlediska geopolitické situace a technického vývoje, které umožnily prudký rozvoj mezinárodní dopravy. Následují jednotlivé zastávky na cestě kolem světa – Egypt, Indie, Singapur, Čína, Japonsko a Spojené státy americké. Každá oblast je představena typickými tradičními předměty v kontrastu se změnami, které přinesla moderní doba a fenomény, které od 19. století ovlivňují svět dodnes: rozvoj železnice a lodní dopravy, význam Suezského průplavu, kolonialismus či proměny vztahu k původním etnikům.


Vzhůru do oblak v plzeňském DEPO2015

Vzhůru do oblakVleťte na kouzelném létajícím koberci do světa mýtů a pohádek, nahlédněte do přírodní laboratoře inspirované létajícími zvířaty a rostlinami, a nakonec se vydejte na cestu od počátků létání po etické otázky a ekologické dopady dnešní podoby létání. Na výstavě Vzhůru do oblak zjistíte, že svět nad našimi hlavami skrývá mnohá tajemství a jejich objevování bude úžasné dobrodružství. Dotknete se také budoucnosti letectví, létajících aut nebo dobývání vesmíru. Vstup do výstavy je vždy po
hodinových intervalech ve skupině 30 osob. Návštěvníci si tak mohou předem zakoupit vstupenky na daný den i hodinu.
 

Leonardo da Vinci v Třeboni i Brně

Leonardo da VinciFantazie Leonarda da Vinci neměla hranic – jestliže si přejete proniknout do duše renesančního génia a pochopit jeho myšlení, vydejte se na výstavu Leonardo do Zámecké lékárny v Třeboni. Interaktivní expozice bude otevřena až do 30. října v podkroví paláce, do něhož vstoupíte kouzelným červeným portálem z 19. století. Čekají vás interaktivní exponáty, zábavné hry, workshopy a lektorský program.

Za Leonardovými vynálezy se budete muset vydat do Brna – v Technickém muzeu totiž objevíte Stroje Leonarda da Vinci! Je známo například to, že Leonardo na základě pozorování ptáků vytvořil jejich podrobné studie a podle nich pak navrhl plány na sestrojení létajících strojů. Jeho deníky obsahují taktéž vynálezy vojenského charakteru, předměty denní potřeby (kalkulačka, vrtačka) a mnoho dalšího. Expozice nabízí výběr více než padesáti modelů da Vinciho strojů, které vytvořili italští řemeslníci přesně podle jeho plánů a návrhů. Funkčnost některých z nich si můžete také vyzkoušet (např. zvedák, kuličkové ložisko, setrvačník, zrcadlová komora), ostatní stroje si zájemci mohou zblízka prohlédnout. Sem patří třeba otočný jeřáb, parní dělo, samohybný vozík (automobil) a další předměty.


Největší záhady světa na zámku v Jimlíně

Největší záhady světaAž do konce července je na zámku v Jimlíně přístupná výstava přibližující největší záhady a tajemství světa – prohlédnete si tu slavnou křišťálovou lebku nebo starověký počítač. Seznámíte se rovněž s Křišťálovou lebkou, Turínským plátnem či Svatým grálem. I přes skutečnost, že se jedná o kolekci kopií, mistrovských a výstavních replik, faksimilí a reprodukcí, bylo velmi náročné je na výstavu obstarat. Pro zajištění všech exponátů se organizátoři propojili s odborníky nejen z několika zemí Evropy, ale i z USA, Austrálie, Hondurasu a Číny. Pravděpodobně nejhodnotnějším exponátem výstavy je 1:1 replika slavné Mitchell-Hedgesovi křišťálové lebky. Dále je tu také sumerská hvězdná planisféra pravděpodobně zachycující původ biblické zkázy Sodomy a Gomory, dosud nevyluštěný Krétský disk nebo tajemná Tutanchamonova stříbrná válečná trubka s dřevěným tlumítkem (z pohřební výbavy) někdy přezdívaná jako „hudební zbraň hromadného ničení“. Nechybí ani obrovské sochy Moai, faksimile nejtajemnějšího rukopisu světa nebo hlavičky tsantsa – vypreparované lebky nepřátel jihoamerických indiánů.
 

Loutky kočovných loutkářů a rodinná divadélka

loutkyJihočeské muzeum v Českých Budějovicích zve malé i velké do laskavého světa loutek. Výstava Loutky, marionety, javajky a Vzpomínka na Josefa Hanusche je tematicky rozdělena na čtyři části. V první části se představí loutky kočovných loutkářů, působících na jihu Čech na přelomu 19. a počátkem 20. století. Takové loutky si vyřezávali buď loutkáři sami, nebo jejich výrobu zadávali profesionálním řezbářům ve svém okolí. Další část výstavy se věnuje loutkám pro rodinná divadla a rodinným divadélkům. Uvidíte zde jak loutky sériově vyráběné, tak i takové, jež vyráběli šikovní tatínci pro své děti. V divadelní sbírce muzea je uložena také rozsáhlá sbírka loutek z Malého divadla v Českých Budějovicích, kterou se podařilo zachránit před likvidací. Část výstavy je věnována vzpomínce na významného budějovického výtvarníka, řezbáře, loutkáře a pedagoga Josefa Hanusche.