ÚvodAktualityKam se v Praze 28. října podíváte zadarmo?
Zážitky

Kam se v Praze 28. října podíváte zadarmo?

  • 12. září 2024
Na Den vzniku samostatného československého státu se veřejnosti otevírají jindy nepřístupná místa. Využijte příležitosti a navštivte 28. října 2024 Rezidenci primátora hl. m. Prahy, Škodovy salonky ve Škodově paláci, Senát ČR nebo budovu Magistrátu na Mariánském náměstí.

Na návštěvu k Valdštejnovi a do Senátu

Valdštejnský palácCísařský generalissimus a vévoda frýdlantský Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna si nechal v letech 1624–1630 na Malé Straně v Praze postavit honosný palác se zahradou a jízdárnou. Areál, který výstavností a přepychovou výzdobou předstihl i Pražský hrad, si moc dlouho neužíval, už o čtyři roky později byl zavražděn v Chebu, ale Valdštejnský palác stojí dodnes. Sídlí v něm Senát Parlamentu České republiky a zdarma se sem můžete podívat nejenom každý víkend od dubna do října, ale také při zvláštních příležitostech. Ta nejbližší nastane právě 28. října, kdy má Senát Den otevřených dveří a od 9:00 do 16:00 hodin nabízí prohlídky Valdštejnského a Kolovratského paláce, otevřené bude také informační centrum, výstavní síň a Trčkovská galerie.
 

Rezidence primátora hl. m. Prahy

Rezidence primátoraPřijďte nahlédnout do prostor, které jsou dnes využívány především k přijímání vzácných hostů Prahy. Spolu s vámi budou rezidencí procházet i průvodci, kteří vaši prohlídku obohatí o zajímavý výklad. Na Den otevřených dveří jsou připraveny skupinové prohlídky 1. patra rezidence, kde jsou reprezentační prostory – velký sál, jídelna, několik salonků a malá zimní zahrada.

Rezidence je umístněna v budově Městské knihovny, která byla postavena v roce 1928 architektem Františkem Roithem. Zabírá asi 20 procent celé budovy. Vchod je v loubí na rohu Platnéřské a Žatecké ulice. Nábytek je původní, a to jak v rezidenci samé, tak i v bytě primátora.
 

Magistrát hl. m. Prahy na Mariánském náměstí

magistrát prahyV hlavní budově Magistrátu hl.m.Prahy (neboli v Nové radnici Prahy 1), která je jen pár kroků od Rezidence primátora, bude 28. 10. otevřena s volným vstupem do Velkého jednacího sálu v 1. patře, ve kterém zasedají pražští zastupitelé, konají se zde příležitostné konference a další veřejné akce. V přízemí a vestibulu najdete stánky a prezentace Magistrátu hl. m. Prahy, pražských domů dětí a mládeže a městských organizací, takže bohatý program pro děti a mládež je zaručen! Budovu Magistrátu hl. m. Prahy projektoval architekt Osvald Polívka, dokončena byla v roce 1911. Určena byla pro městské úředníky – sídlil zde berní úřad. Dnešní zastupitelský sál vznikl přestavbou původní dvorany s typickými bankovními přepážkami a skleněným zastřešením po válce, kdy se do Nové radnice ze zničené Staroměstské radnice přestěhoval pražský magistrát.
 

Škodovy salonky ve Škodově paláci

škodovy salonkyVe Škodově paláci v Jungmannově ulici, který si veřejnost zvykla vnímat jako úřad, se mimořádně otevřou tzv. Škodovy salonky v 1. patře. Palác byl postaven jako administrativní budova ředitelství Škodových závodů v Plzni podle návrhu architekta Pavla Janáka v letech 1924-1926. Tzv. salonky – jde o celkem pět propojených místností v 1. patře – byly zařízeny jako reprezentační prostory továrníka Škody. Objekt prošel několika přestavbami – mimo jiné v letech 1990-1992 pro společnost ČEZ a naposledy úpravami pro Magistrát hl. m. Prahy, který zde sídlí od roku 2006.


Otevřený Úřad vlády ČR

Strakova akademieNa státní svátek 28. října si zájemci z řad veřejnosti mohou prohlédnout i Strakovu akademii, čili Úřad vlády České republiky, honosnou budovu, která v uplynulých letech prošla zásadní rekonstrukcí. K vidění budou od 9:00 do 18:00 vybrané prostory úřadu, a to především jednací sál vlády, nový či starý tiskový sál a další zajímavá místa této významné budovy. Po dokončení v roce 1896 sloužila Strakova akademie jako studentská kolej pro nemajetné syny českých šlechtických rodin, jak tomu chtěl císařský tajný rada hrabě Jan Petr Straka, pán z Nedabylic a Libčan, který ve své závěti věnoval k tomuto účelu veškerý svůj majetek. Stavbu projektoval architekt Václav Roštlapil a na výzdobě budovy se podíleli sochaři Josef Mauder a Celda Klouček. Ke Strakově akademii patří i rozlehlá zahrada budovaná pod dohledem Františka Thomayera.hodin. Každá prohlídka trvá cca půl hodiny. Vchod do hlavní budovy se nachází na adrese Karmelitská 8, Praha 1. Nejbližší zastávka tramvaje je Hellichova, nejbližší metro pak stanice Malostranská.
Obecní dům – secesní klenot Prahy Zážitky

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Nová radnice na Mariánském náměstí – Magistrát hl. města Prahy Památky

Nová radnice na Mariánském náměstí – Magistrát hl. města Prahy

Dominantní budovou celého Mariánského náměstí je Nová radnice, sídlo Magistrátu hl. města Prahy, od roku 1945 působiště primátora a úřadů, které sem byly přestěhovány po zničení hlavního křídla Staroměstské radnice v květnu 1945.

Den otevřených dveří v Senátu

8. 5.
Den otevřených dveří v Senátu

U příležitosti státních svátků 8. května a 28. října pořádá Senát Parlamentu ČR každoročně pro veřejnost Dny otevřených dveří. Kromě historických prostor Valdštejnského paláce se podíváte i do běžně nepřístupných prostor Jednacího sálu nebo Kolovratského paláce.

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci Památky

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Městská knihovna v Praze – Ústřední pobočka na Mariánském náměstí Kultura

Městská knihovna v Praze – Ústřední pobočka na Mariánském náměstí

Městská knihovna na Mariánském náměstí byla postavena v letech 1925-1928 podle projektu architekta Františka Roitha, žáka profesora vídeňské akademie Otto Wagnera. Budova byla koncipována jako kulturní instituce s širokými možnostmi svého využití včetně výstavních, přednáškových a koncertních sálů.

Strakova akademie – sídlo vlády ČR Památky

Strakova akademie – sídlo vlády ČR

Strakova akademie, majestátní novobarokní budova, byla postavena roku 1896. Podle přání stavebníka hraběte Jana Petra Straky, sloužila až do 30. minulého století jako studentská kolej pro nemajetné syny českých šlechtických rodin. Od druhé světové války slouží palác jako sídlo vlády naší země.

Škodův palác v Jungmannově ulici Památky

Škodův palác v Jungmannově ulici

Pozdně kubistická budova byla postavena na přelomu 20. a 30. let 20. století pro generální ředitelství Škodových závodů v Plzni. Návrh vytvořil profesor Pavel Janák. Dnes se v budově nachází úřad Magistrátu hlavního města Prahy.