ÚvodCo chcete dělat?PamátkyStrakova akademie – sídlo vlády ČR
Památky

Strakova akademie – sídlo vlády ČR

Strakova akademie, majestátní novobarokní budova, byla postavena roku 1896. Podle přání stavebníka hraběte Jana Petra Straky, sloužila až do 30. minulého století jako studentská kolej pro nemajetné syny českých šlechtických rodin. Od druhé světové války slouží palác jako sídlo vlády naší země.
Strakovu akademii nechal postavit Jan Petr Straka, pán z Nedabylic a Libčan, tajný císařský rada. Jeho záměr byl bohulibý – stavba měla sloužit jako studentská kolej pro nemajetné syny českých šlechtických rodin. Také ve své závěti věnoval hrabě Straka tomuto účelu veškerý svůj majetek. Stavbu projektoval architekt Václav Roštlapil a na výzdobě budovy se podíleli sochaři Josef Mauder a Celda Klouček. Stavbu se podařilo dokončit v roce 1896.

Politické změny začátku 20. století však původnímu záměru nepřály – v roce 1918 přišlo vyhlášení Československé republiky a následné zrušení šlechtických titulů, které ukončilo krátkou historii studentské koleje. Svým způsobem však budova sloužila studentům i nadále, protože od roku 1921 zde sídlil Československý svaz studentstva a později studentský spolek Akademický dům. Kromě toho zde byla už v této době umístěna některá ministerstva a státní úřady.

Naplno začala vláda využívat objekt od dubna 1939, a to ta protektorátní. Strakova akademie podstoupila rozsáhlou rekonstrukci, která měla původní budovu přizpůsobit novým reprezentačním účelům. S příchodem Reinharda Heydricha do Prahy roku 1942 došlo k vynucenému prodeji a do Strakovy akademie byl umístěn zvláštní německý zemský soud. Po druhé světové válce byla honosná budova vyhrazena pro potřeby nové československé vlády a do roku 1992 zde sídlilo předsednictvo dvaceti poválečných vlád. Od 1.1.1993 je Strakova akademie sídlem vlády České republiky.

Ke Strakově akademii patří také rozlehlá zahrada budovaná pod dohledem Františka Thomayera. Zahrada je v určitých dnech přístupná veřejnosti.
 

Úřad vlády ČR

Úřad vlády ČR je ústředním orgánem státní správy a plní úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády ČR a jejích orgánů. Úřad vlády ČR bezprostředně zajišťuje podmínky pro práci odborných útvarů předsedy vlády a členů vlády organizačně začleněných do jeho struktury. Mezi orgány vlády, jejichž chod Úřad vlády ČR zabezpečuje, patří např. Legislativní rada vlády, Bezpečnostní rada státu a Rada vlády ČR pro lidská práva.

Úřad vlády ČR rovněž spravuje několik reprezentačních objektů, které jsou ve vlastnictví státu – např. Kramářovu vilu, Hrzánský palác nebo vilu bývalého prezidenta Beneše v Sezimově Ústí. Tyto objekty jsou převážně využívány pro zasedání vlády, pracovní jednání či ubytování zahraničních delegací na nejvyšší úrovni.

Aktuality