Festival každoročně třetí srpnový týden pořádá Společnost Fryderyka Chopina. Ta vznikla v roce 1959 a jejím čestným předsedou se stal klavírní virtuos a tehdejší profesor klavírní hry na pražské Akademii múzických umění František Rauch. Do vínku jí bylo vtisknuto poslání rozvíjet a předávat Chopinův skladatelský odkaz, šířit znalosti o Chopinově životě i tvorbě. V témže roce se konal i 1. Chopinův festival, který se tak stal jedním z pěti nejstarších evropských hudebních festivalů. Od roku 1962 je festival obohacen vždy jednou za dva roky klavírní soutěží, kde zní výhradně díla F. Chopina a na které už se představila řada vynikajících mladých interpretů, jejichž jména záhy poznal celý hudební svět.
65. ročník plný nádherné hudby
Srpnové dny naplněné hudbou patří k největším kulturním svátkům v České republice a významně obohacují kulturní život v Mariánských Lázních a přivádí každoročně do města mnoho vynikajících interpretů a význačných dirigentů z celého světa. I když již festival nějakou dobu běží, mnohé umělecké zážitky posluchače ještě čekají. Slavnostní zahajovací koncert se bude konat 17. srpna od 19:00 hodin ve společenském domě Casino a na programu je Chopinův koncert pro klavír a orchestr č. 1 e moll op. 11 v podání klavíristky Diny Yoffe z Lotyšska a Dvořákova symfonie č. 9 e moll op. 95 "Novosvětská". Účinkuje také Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně.
V Městském divadle se budou konat klavírní recitály, a to 18., 19. a 22. srpna. Můžete se těšit na známé Chopinovy melodie, jako je například Preludium cis moll op. 45, Berceuse Des dur op. 57, Barkarola Fis dur op. 60, Sonáta h moll op. 58 č. 3, Scherzo b moll op. 31 či Andante Spianato et Grande Polonaise Brillante Es dur op. 22. Během recitálů však uslyšíte i hudbu R. Schumanna, V. Silvestrova, Bacha/Levequa, F. Schuberta či F. Liszta.
Za Chopinem na Kynžvart a do kláštera v Teplé
Chopinův festival ale nebude pouze v Mariánských Lázních. Hudba rozezní i klášter Teplá a zámek Kynžvart. V klášteře Teplá rozezní 20. srpna 2024 Modrý salon melodie Sergeja Rachmaninova: Sonáta pro housle a klavír op.19 (podle originálu upravil Jascha Heifetz a Ivan Ženatý), George Gershwina: Koncertní fantazie “Porgy and Bess” pro housle a klavír, a Bedřich Smetana: “Z domoviny” – dvě dua pro housle a klavír.
Komorní koncert na Kynžvartu oživí zámek 23. srpna 2024. Recitál mladých pianistů přinese posluchačům hudební zážitek v podobě klavírní hudby upravené pro čtyřruční klavír. Zazní hudba F. Chopina: Variace na téma Thomase Moora, op. posth. a B. Smetany: Má vlast (skladatelova vlastní úprava pro čtyřruční klavír – Vyšehrad, Vltava, Šárka, Z českých luhů a hájů). Zahraje klavírní duo Alena a Michal Grešlovi. A jak se sem dostanete? Doprava až do zámku je zajištěna autobusem od Městského divadla. Odjezd bude v 17:15 a 19:45 hodin. Jízdenku je nutno vyzvednout v předprodeji. Recitál na zámku Kynžvart začíná v 18:00 a 20:30 hodin.
Výstavy při 65. Chopinově festivalu
V Galerii Goethe Městského muzea si mohou návštěvníci prohlédnout umělecká díla předních českých výtvarníků, kteří vytvořili pestrou paletu grafik a maleb odkazujících na život polského skladatele a klavíristy, jeho dílo i pobyt v Mariánských Lázních v roce 1836. Městské divadlo Mariánské Lázně zve do 24. srpna na výstavu fotografií s názvem „Umělci na Chopinově festivalu II.“, jejich autorem je pan Jiří Pužej.