ÚvodAktualityNa Pražský hrad se nyní podíváte zdarma!
Památky

Na Pražský hrad se nyní podíváte zdarma!

  • 29. května 2020
Areál Pražského hradu s množstvím historických památek se zvolna probouzí k životu. Dobrou zprávou je, že celé čtyři dny, tedy od 29. května do 1. června 2020 včetně, bude pro příchozí otevřeno na Hradě zcela zdarma. Navštívit tak můžete například Stará královský palác, Zlatou uličku, Rožmberský palác nebo katedrálu sv. Víta. Návštěvnické objekty jsou otevřeny od 10:00 do 18:00, poslední vstup bude umožněn zájemcům v 17:30 hodin.
Pražský hradAreál Pražského hradu je otevřený od 6:00 do 22:00 hodin, vedení Kanceláře prezidenta republiky dočasně zrušilo plošné vstupní kontroly. Chce tak nalákat na Hrad více turistů, kteří se momentálně sestávají z řad domácích návštěvníků. Pro vstup do objektů na Pražském hradě není třeba žádná registrace, otevřeno je po všechny dny od 10:00 do 18:00 hodin. Návštěvníci musí dodržovat předepsané hygienické předpisy, například musí mít ve vnitřních prostorách zakrytá ústa nebo si musí dezinfikovat ruce. Pracovníci Hradu také budou dohlížet na to, aby na jednom místě nebylo příliš mnoho lidí.

zlatá uličkaBezplatný vstup mají návštěvníci až do pondělí 1. 6. do Starého královského paláce, katedrály sv. Víta, baziliky sv. Jiří, Zlaté uličky, Rožmberského paláce, na expozice Příběhu Pražského hradu a Svatovítský poklad či na výstavu v Královském letohrádku. Vstup do areálu Pražského hradu je od 6:00 do 22:00 hodin (kdy můžete navštívit například krásné zahrady Pražského hradu), průvodcovské služby však nejsou k dispozici. Všechny místa budou bez problémů dostupná, výjimku tvoří katedrála sv. Víta, kde platí jistá omezení: 29. 5. bude otevřeno od 10:00 do 17:30 (poslední vstup v 17:00), 30. 5. od 10:00 do 15:30 (poslední vstup v 15:00), 31. 5. od 13:00 do 17:00 (poslední vstup v 16:30) a 1. 6. bez omezení. 

Velkou zajímavostí bude v neděli 31. května přehlídka automobilů, které užívá prezident republiky a jeho doprovod. Vozidla budou vystavena po celá den na III. hradním nádvoří.
Zahrady pod Pražským hradem Příroda

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady. Vstup do zahrad je z Valdštejnské ulice přes Kolowratské nádvoří.

Královská zahrada Pražského hradu Příroda

Královská zahrada Pražského hradu

Původně renesanční Královská zahrada z roku 1534 se stala jedním z mála klidných míst v centru Prahy. Zahradu na místě původních středověkých vinic založil Ferdinand I. Habsburský. Nachází se nedaleko letohrádku královny Anny.

Rožmberský palác na Pražském hradě – Ústav šlechtičen Památky

Rožmberský palác na Pražském hradě – Ústav šlechtičen

Součástí areálu Pražského hradu je také Rožmberský palác, ve kterém v minulosti působil ústav, vychovávající z mladých urozených dam opravdové šlechtičny.

Svatovítský poklad na Pražském hradě Památky

Svatovítský poklad na Pražském hradě

V nové pokladnici katedrály sv. Víta i v depozitářích Metropolitní kapituly na Pražském hradě se nachází tzv. Svatovítský poklad. Jde o sbírku více než 400 předmětů vysoké historické a umělecké ceny. K nejvzácnějším patří půlmetrový zlatý relikviářový kříž, který se používal při korunovacích.

Letohrádek královny Anny v Praze – Belveder Kultura

Letohrádek královny Anny v Praze – Belveder

Na východním okraji Královské zahrady na Pražském hradě (nesprávně Belveder) dal vybudovat v letech 1538 – 1560 Ferdinand I. Královský letohrádek, zvaný také Letohrádek královny Anny. Letohrádek je nejčistší vlašská renesanční architektura mimo italskou půdu.

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu Kultura

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy. Romantická pověst spojuje název uličky s alchymisty na dvoře Rudolfa II., kteří zde však ve skutečnosti nikdy nebydleli. Zdejší pitoreskní prostředí zaujalo řadu spisovatelů a výtvarných umělců, žil zde i spisovatel Franz Kafka.

Bazilika a klášter sv. Jiří na Pražském hradě Památky

Bazilika a klášter sv. Jiří na Pražském hradě

Románská trojlodní bazilika sv. Jiří na Pražském hradě je nejstarší dochovanou sakrální stavbou v Praze. Její bílé věže z pečlivě opracovaných opukových kvádrů výrazně zasahují do siluety hradního komplexu. V hlavní lodi jsou umístěny náhrobky členů knížecího rodu Přemyslovců.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Zahrady Pražského hradu Příroda

Zahrady Pražského hradu

V areálu Pražského hradu se nachází hned několik zahrad, které jsou bezplatně přístupné veřejnosti. Zatímco severní zahrady patří mezi historicky nejcennější, z jižních zahrad je kouzelný pohled na historickou část města.

Starý královský palác na Pražském hradě Památky

Starý královský palác na Pražském hradě

Od svého založení na konci 9. století palác narůstal a měnil se do své současné podoby. Původní dřevěné stavení s kamennou podezdívkou přestavěl na počátku 12. století kníže Soběslav na kamenný románský palác. Jeho zbytky se zachovaly v podzemí dodnes.

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu Příroda

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu

Z původní fíkovny a oranžerie určené k pěstování exotického ovoce a středozemní flóry, se nedochovalo nic. Mohou za to švédská vojska, která Královskou zahradu dokonale zpustošila. Až po roce 1989 došlo k obnově skleníku, který dnes opět slouží k pěstování rostlin pro Pražský Hrad.

Příběh Pražského hradu – stálá expozice ve Starém královském paláci Kultura

Příběh Pražského hradu – stálá expozice ve Starém královském paláci

Příběh hlavního hradního komplexu v ČR a lidí s ním spojených, tedy panovníků a prezidentů přes šlechtice a dvořany, proslulé umělce, stavitele, architekty či vědce až po řemeslníky a služebnictvo, vám představí expozice Příběh Pražského hradu ve Starém královském paláci na Pražském hradě.