ÚvodAktualityBudyšínský rukopis bude na Hradě vystaven o den déle
Kultura

Budyšínský rukopis bude na Hradě vystaven o den déle

  • 30. ledna 2015
Výstava Hrady a zámky objevované a opěvované v Jízdárně Pražského hradu představuje v deseti blocích 600 nejvýznamnějších a nejkrásnějších předmětů ze sbírek českých hradů a zámků. Od 30. ledna do 2. února tuto mimořádně zajímavou výstavu nakrátko doplní další unikátní exponát – Budyšínský rukopis. Původně měl být vystavěn pouze do neděle, nyní byla doba jeho vystavení prodloužena na čtyři dny a zájemci o nejstarší dochovanou verzi Kosmovy kroniky ji tak budou moci obdivovat o jeden pracovní den déle.
Budyšínský rukopisVíce než 600 nejcennějších památek z českých hradů a zámků, které je možné spatřit na výstavě Hrady a zámky objevované a opěvované, pomáhají od poloviny ledna přiblížit komentované prohlídky s kurátory, dětské programy pro rodiny i školy a také semináře. Zakrátko se výstava pochlubí také pokladem z nejvzácnějších – Budyšínským rukopisem.

Ten se milovníkům historie představí od pátku 30. ledna do pondělí 2. února. Jedná se o nejstarší zachovanou verzi Kosmovy kroniky z přelomu 12. a 13. století. Latinský text, v němž se poprvé objevuje pověst o praotci Čechovi či o kněžně Libuši, je psán na pergamenu a doplněn druhotně vloženým vyobrazením Čecha a Lecha stojících u Pražského hradu, sídla a pevnosti Čechů.

Budyšínský rukopis bývá vystavován jen zřídka a možnost vidět jej na výstavě Hrady a zámky objevované a opěvované, kam jej Knihovna Národního muzea v Praze zapůjčí na celé tři dny, bude proto velkou vzácností.

Další poklady unikátní výstavy

Zámky objevované a opěvovanéZážitek z výstavy si lze prohloubit i prohlídkou se zvukovým průvodcem (audio-guide) s literárními, básnickými a hudebními ukázkami, které dotvářejí atmosféru a přibližují návštěvníkům dobu, z níž exponáty pocházejí, i doby novější, které se těmi staršími inspirovaly. V úvodu výstavy zaujmou například monumentální dubová, železem okovaná vrata z hradu Karlštejn, jimiž ve 14. století opakovaně projížděl i císař Karel IV. V dalších částech výstavy dostávají prostor předměty, při jejichž tvorbě se mnohem více dbalo i na krásu a potěšení – například renesanční zbroj pro muže a koně, přivezená na zámek Konopiště z Itálie rodem d´Este z Modeny, nebo obdobně stará kovaná zlacená a barvená mříž studny na nádvoří zámku v Jindřichově Hradci. Vytvořili ji a kyticemi, lvíčky a pětilistými růžemi vyzdobili jindřichohradečtí mistři, zámečník Andreas a malíř Tomáš.

Zámky objevovanéExponáty, které si lze prohlédnout v části věnované kaplím, chrámům a nekropolím, dokládají na výstavě prvotřídní kvalitu středověkého uměleckého řemesla. Relikviář svatého Maura, románská schránka vytvořená na území dnešní Belgie v polovině 13. století pro uložení ostatků sv. Maura a sv. Jana Křtitele, byl po druhé světové válce ukrytý pod podlahou kaple na hradě Bečov a nalezl se až po dlouhých čtyřiceti letech. Schránky na ostatky v podobě bust sv. Václava a Vojtěcha měly historii poněkud méně dobrodružnou – v době kolem roku 1500 je nechal vyrobit král Vladislav Jagellonský jako projev úcty k českým zemským patronům a daroval je chrámu sv. Víta na Pražském hradě.
I doby podstatně mladší období mají na výstavě zastoupení.

Mercedes Benz 1913Ze zámku v Hradci nad Moravicí pocházejí obrazy světoznámého Oskara Kokoschky namalované pro rodinu knížat Lichnovských – portrét neznámého muže a portrét Mechtildy Lichnovské, spisovatelky, která udržovala kontakty s mnoha umělci výtvarné i literární moderny. Na konci výstavy nelze přehlédnout luxusní automobil Benz, který si objednal Karel V. ze Schwarzenbergu v roce 1913 u dovozce automobilů Sichrovského z Prahy a posléze s ním i s osobním řidičem narukoval na straně rakousko-uherské armády do první světové války. Automobil válku, na rozdíl od svého majitele, přežil.

Obrázek života na hradech a zámcích doplňuje řada drobnějších předmětů, které zpříjemňovaly každodenní život šlechtických majitelů a měly za úkol pobavit a zaujmout, například maketa zámku Ploskovice z chlebového těsta.

Výstava je k vidění v Jízdárně Pražského hradu denně včetně pondělí od 10 do 18 hodin až do 15. března 2015. Vstupné pro dospělé činí 150 korun, snížené 80 Kč a rodinné vstupné přijde na 300 korun.
Jízdárna Pražského hradu – unikátní výstavní prostory s jezdeckou minulostí Kultura

Jízdárna Pražského hradu – unikátní výstavní prostory s jezdeckou minulostí

Barokní průčelí Jízdárny Pražského hradu z konce 17. století tvoří téměř celou jednu stranu ulice U Prašného mostu, která vede na Pražský hrad ze severní strany, přes Jelení příkop. V polovině 20. století byla Jízdárna adaptována na výstavní síň.

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou Památky

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Mezi největší poklady v Česku patří zlatem, stříbrem a drahými kameny vykládaný relikviář svatého Maura, který si dnes můžete prohlédnout na zámku v Bečově nad Teplou. Jedno z nejvýznamnějších šperkařských děl nalezli za zvláštních okolností v roce 1985 kriminalisté.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura Památky

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek Památky

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec. Podívat se můžete do mnoha krásných expozic i nádherné zahrady a parku.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi Památky

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi

Architekt Kilián Ignác Dientzenhofer vybudoval někdy mezi lety 1720-30 nedaleko Litoměřic jednopatrový zámek, přibližně čtvercového půdorysu, pro Annu Marii Toskánskou z rodu Sasko-lauenburského, manželku toskánského vévody Gastona III., posledního z rodu Medici.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí Památky

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády Památky

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.