ÚvodAktualityDějiny i dětské muzeum: co ukrývá v Nové budově Národního muzea v Praze
Kultura

Dějiny i dětské muzeum: co ukrývá v Nové budově Národního muzea v Praze

Brutalistní budova v horní části Václavského náměstí tvoří ostrý kontrast k Historické budově Národního muzea. Přesto k sobě patří a dokonce je spojuje podzemní chodba. Stavba, kterou do dnešní podoby upravil na konci 60. let architekt Karel Prager, měla velmi pestrou historii využití – ve 30. letech 20. století bývala pražskou burzou, poté parlamentem, pak rozhlasovým studiem a nyní slouží jako muzeum. Adekvátně ke své historii přibližuje expozice Dějiny 20. století a nejmenší návštěvníci zde naleznou interaktivní Dětské muzeum.
nová budova nmExpozice Dějiny 20. století v Nové budově Národního muzea je výjimečná jak svým rozsahem, tak i komplexností. Přibližuje na téměř 2 000 m2 prostřednictvím bezmála 1 000 exponátů dějiny českých zemí mezi lety 1914 a 2004. Při vstupu do expozice doslova projedete našimi moderními dějinami „časozdviží“ – jedinečnou audiovizuální technologií, která vás obklopí ze všech stran, vytvoří iluzi výtahu časem a seznámí s klíčovými okamžiky 20. století.

dějiny 20. století národní muzeumRozmanitost událostí i osudů lidí předvádí expozice v různých prostředích – ukazuje vývoj náměstí a ulic, proměnu pracovních, obchodních či kulturních prostor i soukromí bytů s dobovým vybavením. Expozice Dějiny 20. století přináší také pohled na proměny české a československé politiky. Představuje klíčové osobnosti, stejně jako zásadní mocenská rozhodnutí, která pociťovaly všechny vrstvy obyvatel. Expozice je chronologicky členěna s důrazem na historické milníky let 1918, 1945 a 1948. V scénograficky pojatém prostoru se tak na jediném místě ocitnete v zákopech první světové války, nostalgicky projdete několika dobově zařízenými byty a okolo typického koloniálu z konce 1. republiky se po schodech dostanete až do luxusního prvorepublikového krejčovského salonu Bárta, který byl do Národního muzea přemístěn z původního prostoru na Národní třídě


Antikoncepční pilulka, remoska i hlavy politiků

dějiny 20. století národní muzeumV expozici se nachází jak vzácné a zcela unikátní exponáty, tak i úplně obyčejné předměty, které však obyvatelstvu změnily a ulehčily život, jako např. antikoncepční pilulka, remoska nebo jedna z prvních ledniček na led. Mezi ty nejvzácnější předměty patří například první československá zlatá olympijská medaile z roku 1924 od sportovního gymnasty Bedřicha Šupčíka nebo originální sportovní oblek prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Důležitou součástí expozice jsou i politické dějiny, včetně tzv. „Bustária“. Historické busty z průběhu celého 20. století ilustrují, že vznikaly z různých příčin – společenských, politických či ideologických. Historické busty jsou doplněny o menší skleněné portréty, které představují osobnosti, kterým se soch či bust nedostalo, ale které reprezentují významné politické proudy, události či rozhodnutí.

dějiny 20. století národní muzeumPro mladší návštěvníky je v expozici připravena dětská herna, která vyzývá ke hrám a ukazuje i jejich proměny v průběhu 20. století. Se svými ratolestmi si tak můžete zavzpomínat na vlastní dětství a zahrát si s nimi například Monopoly, Dostihy nebo Člověče, nezlob se. Seskládáte si něco z legendární stavebnice Merkur či Seva. Pro ty, kdo dávají přednost počítačovým hrám, jsou zde k dispozici hned tři počítače, na kterých si můžete vyzkoušet Tetris, Mašinku nebo klasickou textovou hru. A nechybí samozřejmě ani všemi milovaná hračka Tatra nebo dobře známý Igráček. K té správné atmosféře pak přispívají pohádky z Večerníčků, na které se můžete buď podívat v televizi nebo si je přečíst z mnoha knih, které se v herně nacházejí.
 

Dětské muzeum – ráj pro děti

Dětské muzeumJestliže vám dětská herna nestačí a chtěli byste pro děti něco víc, navštivte Dětské muzeum! Expozice v 2. patře Nové budovy Národního muzea je určena dětem od 4 let. Pečlivě připravený, unikátní koncept klade důraz na dětskou kreativitu a imaginaci, a pomocí interaktivit se zaměřuje na objevování světa kolem nás a odhalování nových perspektiv a souvislostí. Zároveň je místem společných zážitků a mezigeneračního vzdělávání, kde se při společném poznávání setkává generace dětí, rodičů a prarodičů.

Dětské muzeumV prvním sále je dominantní hra. Hlavním prvkem je unikátní interaktivní stěna obsahující soubor her ovládaných házením míčků. Každá hra reprezentuje jedno z témat expozice. Vedle interaktivní stěny se v prvním sále nacházejí i další herní prvky na motivy expozice. Ve druhém sále je na prvním místě poznávání. V na první pohled tradičním expozičním sále o třech podlažích na vás nečekají pouze klasické vitríny a exponáty, ale také množství interaktivních a herních prvků. Prostoru dominuje zeměkoule – mohutná kulová stavba představující fantazijní planetu, která ukrývá promítací sál s projekcí připravenou ve spolupráci s ČT:D a také s herním kioskem obsahujícím hry z dílny webu Déčko.cz. Ve třetím sále se nachází prostor věnovaný tvořivosti. V něm najdete pracovní listy k samoobslužným kreativním aktivitám navazujícím na témata expozice. Na místě jsou k dispozici pracovní stoly a veškeré pomůcky. Ve třetím sále je rovněž umístěna knihovnička Dětského muzea s knihami tematicky provázanými s expozicí. Cestou z druhého do třetího sálu je možné se zastavit v temné komoře – potemnělém prostoru za oponou, který je věnován technice klasické fotografie. V něm se můžete seznámit s vybavením fotografické laboratoře a vyzkoušet si aktivity spojené s projekcí světla.
 

Podzemní tunel a Momenty dějin

Momenty dějinUnikátní expozice ve spojovací chodbě mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea je nazvána Momenty dějin. Jedná se o jedinečnou multimediální expozici, která vám přiblíží bouřlivé události 20. století na Václavském náměstí od vzniku Československa až po přelom tisíciletí. Současně nabízí i pohled na každodennost tohoto prostoru a věnuje se také architektonickému vývoji tohoto místa, od 19. století po soudobé změny. Během cesty mezi budovami uvidíte například původní Václavské náměstí jako gotické náměstí s renesančními a barokními domy, které se během 19. a 20. století proměnilo ve velkorysý bulvár. Zažijete temno válečného bombardování i osvětlení komunistických transparentů, okupaci v roce 1968 i euforii revoluce v roce 1989. Závěrečná část se zaměřuje na obyčejné výjevy, které se na Václavském náměstí odehrály na pozadí velkých dějin.
Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

7 věcí, které nevíte o… Národním muzeu v Praze

7 věcí, které nevíte o… Národním muzeu v Praze

Už více než 200 let poznávají Češi svět s Národním muzeem v Praze. Víte ale, že impozantní novorenesanční budova na Václavském náměstí nebyla prvním sídlem muzea anebo že muzeum má celou řadu poboček v Praze i mimo hlavní město? Pojďte se s ním seznámit na Kudy z nudy!

Nová budova Národního muzea Kultura

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu. Najdete zde expozice dějin 20. století a Dětské muzeum.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti Památky

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Poznejte významné stavby architekta Karla Pragera

Poznejte významné stavby architekta Karla Pragera

Významný český architekt Karel Prager (24. 8. 1923 – 31. 5. 2001) patří k architektům světového významu, přesto jeho stavby ve stylu reálného socialismu, brutalismu a skulptrualismu dodnes rozdělují laickou i odbornou veřejnost, vyvolávají diskuze a mnohým se prostě nelíbí. Stavby Karla Pragera jsou založené na výrazné konstrukci, funkčnosti, ale i propojení architektury s uměním. Nejznámějšími stavbami jsou Nová scéna Národního divadla, budova bývalého Federálního shromáždění (dnes Nová budova Národního muzea), oceňovaný Ústav makromolekulární chemie či takzvané Pragerovy kostky v Emauzích, kde dnes sídlí Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Malým Pragerovým pokladem je i kulturní dům v Březnici. Po revoluci se Prager věnoval i rekonstrukcím, citlivě zrekonstruoval například Rudolfinum či Dům u Černé Matky Boží.

Dětské muzeum – expozice Národního muzea v Nové budově  Zážitky

Dětské muzeum – expozice Národního muzea v Nové budově

Přijďte s dětmi do expozice nazvané Dětské muzeum, která vybízí k poznávání, imaginaci a kreativitě! Rozsáhlá expozice nabízí nové pohledy na přírodu, lidi a jejich výtvory prostřednictvím interaktivní exponátů a herních prvků.

Věda a historie není nuda: Brutalismus aneb architektura, která budí vášně

Věda a historie není nuda: Brutalismus aneb architektura, která budí vášně

Architektonický styl, jehož název vychází z francouzského ‚beton brut‘, výrazu pro surový pohledový beton, zažíval vlnu největší popularity v letech 1954–1970. Vyšel z poválečné tvorby francouzského architekta Le Corbusiera. Do socialistického Československa přinesl hrubý a brutální styl alespoň malý závan svěžího vzduchu ze světa za železnou oponou. Poznejte s Kudy z nudy český brutalismus!

Tajný pomník Jana Palacha u Národního muzea v Praze Památky

Tajný pomník Jana Palacha u Národního muzea v Praze

Údajný „Palachův pomník“ vyvstává z chodníku před bývalým Federálním shromážděním, na dohled od místa, kde se student v roce 1969 upálil. Desítky let byl všem na očích, a přece o něm nikdo nevěděl.

Dějiny 20. století – expozice v Nové budově Národního muzea Kultura

Dějiny 20. století – expozice v Nové budově Národního muzea

Nová expozice v Nové budově Národního muzea přibližuje dějiny českých zemí v letech 1914–2004. V expozici se nachází jak vzácné a unikátní exponáty, tak obyčejné předměty, které lidem usnadňovaly život. Součástí expozice je technologicky jedinečná „časozdviž“ i dětská herna.