ÚvodAktualityOtevření turistické sezóny v Českém Švýcarsku: představení trasy Hřebenovky i ochutnávky místních specialit
Letní sporty

Otevření turistické sezóny v Českém Švýcarsku: představení trasy Hřebenovky i ochutnávky místních specialit

  • 1. dubna 2022
Milovníky turistiky, rodiny s dětmi i zájemce o historii severočeského regionu čeká o víkendu lákavý program. V neděli 3. dubna totiž proběhne zahájení turistické sezóny v Českém Švýcarsku. Hlavním tématem je představení úseku nové trasy Hřebenovky, která navazuje na tradici dnes již zapomenuté Hřebenovky z počátku minulého století. Účastníci postupně navštíví pět atraktivních míst – a kromě prohlídek zajímavých lokalit, ochutnávek regionálních produktů, lihovin a likérů se mohou těšit i na jazzový koncert.

Jeden z úseků nově naplánované trasy Hřebenovky vede od nádraží Jedlová přes hrad Tolštejn, Jedlovou a Jiřetín pod Jedlovou až do Krásné Lípy. Její vznik se letos pojí s významným jubileem. Nová trasa navazuje na tzv. Modrou Hřebenovku, která spatřila světlo světa 13. dubna 1902. Letos si tedy připomínáme 120. výročí původní Hřebenovky.
 

Hřebenovka nadchne malebnými výhledy i místními specialitami

Neděle 3. dubna bude patřit pěti vybraným zastávkám na úseku nové Hřebenovky. Letošní turistickou sezónu tak v Českém Švýcarsku zahájí v 9.00 hodin prohlídkou zrekonstruovaného nádraží Jedlová a legendární nádražní restaurace uprostřed lesů na hranici Lužických hor a Českého Švýcarska. Putování pokračuje na Tolštejn, kde si milovníci historie prohlédnou zříceninu hradu s dechberoucími vyhlídkami – a fajnšmekři pro změnu pochutnají na likérech z proslulé Galli Distillery.
 

Přednášky o historii ozvláštní prohlídka běžně nepřístupných míst

Na Křížové hoře je zhruba od 11.30 hodin připraveno povídání o historii obce, trase Hřebenovky a dalších krásách tohoto regionu. Zastávka v Jiřetíně pod Jedlovou odhalí veřejnosti nepřístupné prostory fary a kostel Nejsvětější Trojice. Návštěvníky tu přivátá také místní Galerie V podstávce, která upoutá jak architektonickým stylem v duchu lužických podstávkových domů, tak stálou expozicí fotoaparátů.
 

Program vyvrcholí jazzovým koncertem v Krásné Lípě

Po celý den bude možné navštívit rovněž Dům Českého Švýcarska v Krásné Lípě, kde proběhne slavnostní křest publikace Zážitky v Českém Švýcarsku 2022–2023 a přednáška o dějinách Hřebenovky. Na samý závěr, od 18.00 hodin, je tu přichystán jazzový koncert Tonyho Ackermana a Zdeňka Jahody.

Akci pořádá obecně prospěšná společnost České Švýcarsko ve spolupráci s Ústeckým krajem a DMO Lužické a Žitavské hory. Prozkoumat celou trasou Hřebenovky – od nádraží Jedlová do Krásné Lípy – je možné pouze pěšky. Pro zájemce ze vzdálenějšího okolí zůstává otevřené parkoviště v Jiřetíně pod Jedlovou.

Hrad Šaunštejn Památky

Hrad Šaunštejn

Necelý kilometr severně od obce Vysoká Lípa v Českém Švýcarsku lze spatřit výrazný pískovcový blok, kde v dobách minulých stával skalní hrad Šaunštejn. Skýtá nádherné výhledy na malebné okolí Vysoké Lípy, na části Českého Švýcarska s nejvýraznějším Růžovským vrchem.

Krásná Lípa

Krásná Lípa

Při pohledu na mapu zjistíte, že národní park České Švýcarsko je skutečně maličký; na západě jej střeží Hřensko, na jihu Jetřichovice a Chřibská, na východě Krásná Lípa. Tady objevíte Dům Českého Švýcarska s interaktivní a moderně pojatou expozicí, která odhaluje tajemství zvláštní okolní krajiny.

Hřebenovka Českým Švýcarskem Letní sporty

Hřebenovka Českým Švýcarskem

Hřebenovka – hřebenová trasa Českým Švýcarskem je součástí celkové hřebenovky od Pradědu k Aši. Tato část vede od Štozeckého sedla k lávce Šébr, až po Tisou, tj. cca 101 km. Obchází kulturní, přírodní, sakrální památky Českého Švýcarska po pravém i levém břehu Labe.

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou Letní sporty

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem je prvním oficiálním přechodem Česka! Jedná se o 1000 kilometrů dlouhou trasu a je jen na vás, kdy, kde a jak se na cestu vydáte. Můžete ji jít vcelku anebo po jednotlivých úsecích.

Jetřichovické stěny a vyhlídky Příroda

Jetřichovické stěny a vyhlídky

Obec Jetřichovice v západní části Českého Švýcarska obklopují Jetřichovické stěny. Oblast je známá pískovcovými skalními městy i samostatně stojícími skalními věžemi. Mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, z jejichž vrcholků se otvírá malebný výhled do okolí.

České Švýcarsko bezbariérové Zážitky

České Švýcarsko bezbariérové

Projekt "České Švýcarsko bezbariérové" je zaměřen na rozvoj služeb a nabídek pro vozíčkáře jako např. vytipování a zmapování nejzajímavějších tras, ubytovacích zařízení a dalších atraktivit v regionu včetně popisu náročnosti pro vozíčkáře.

Expozice Českého Švýcarska v Krásné Lípě Zážitky

Expozice Českého Švýcarska v Krásné Lípě

Expozice České Švýcarsko – život, tajemství, inspirace. Interaktivní a moderně pojatá expozice představující region České Švýcarsko jako fascinující prostoupení unikátního světa přírody a důmyslného světa člověka.

Turistická stezka Modrá hřebenovka – kdysi nejdelší značená turistická trasa v Evropě

Turistická stezka Modrá hřebenovka – kdysi nejdelší značená turistická trasa v Evropě

Turistická cesta zvaná Modrá hřebenovka, která vede kolem celé České republiky, byla vyznačena turistickými spolky už na začátku minulého století. Označovala ji turistická značka modrého hřebenu se čtyřmi zuby. Trasy se různě propojovaly, a říkalo se , že jde o nejdelší značenou turistickou trasu v Evropě. Její délka byla cca 1 000 km.

Kyjovské údolí – romantika v kaňonu Křinice Příroda

Kyjovské údolí – romantika v kaňonu Křinice

Údolí řeky Křinice patří od 19. století mezi oblíbené turistické cíle Českého Švýcarska. Místa však bývalo v minulosti hospodářsky významné také při plavení dříví do Saska.

Další aktuality