ÚvodČeská nejSportovníTuristická stezka Modrá hřebenovka – kdysi nejdelší značená turistická trasa v Evropě
Sportovní

Turistická stezka Modrá hřebenovka – kdysi nejdelší značená turistická trasa v Evropě

Turistická cesta zvaná Modrá hřebenovka, která vede kolem celé České republiky, byla vyznačena turistickými spolky už na začátku minulého století. Označovala ji turistická značka modrého hřebenu se čtyřmi zuby. Trasy se různě propojovaly, a říkalo se , že jde o nejdelší značenou turistickou trasu v Evropě. Její délka byla cca 1 000 km.
Modrá hřebenovka (neboli Blauer Kammweg) spatřila světlo světa roku 1902, přesněji 13. dubna. Ten den se ve Varnsdorfu sešli zástupci německých horských a turistických spolků, působících tehdy v severních Čechách a jižní Lužici, s cílem naplánovat co se týče rozsahu téměř monumentální, jednotně značenou stezku vedoucí přes vrcholové partie Lužických hor. V tu dobu ještě netušili, do jakých rozměrů se trasa rozroste a jakého se dočkají uznání.

Průběh trasy byl navržen tak, aby procházel důležitými, význačnými body v krajině. Původně se vycházelo z Ještědu, o odtud trasa pokračovala do Lužických hor. Celá trasa, této části hřebenovky byla zakončena v NP České Švýcarsko, kde probíhala z Dolského mlýna, až k cílovému, Růžovskému vrchu. K projektu se za krátkou dobu (září roku 1903) připojil horský spolek pro Ještědské a Jizerské pohoří spolu s Krkonošským spolkem, kteří navrhli pokračování trasy východním směrem. Z Ještědu přes město Liberec po jizerskohorském Hlubockém hřebenu směrem do Tanvaldu a po nejvyšších Krkonošských partiích, až na samotnou nejvyšší horu České republiky Sněžku.

V roce 1904 se sloganem „Z Děčína až do Aše včele s jedním ze základních tvůrců Josefem Franzem Brechensbauerem, přidaly krušnohorské spolky a roku 1913 byla stezka protažena až do Blankensteinu nad Sálou. Krušnohorská část byla vytyčena roku 1905 a to za pomoci a podpory saského krušnohorského spolku. Čítala okolo 290 km a vedla od děčínského Labe napříč Krušnými horami až k svahům Smrčin u Aše. Postupným přidáváním spolků se začala naplňovat idea o zpřístupnění téměř všech středoevropských hřebenů od Sárska po Slezsko.
 

Největší sláva Modré hřebenovky za první republiky

Během období 1. republiky, v době své největší slávy, vedla Modrá hřebenovka od durynského Blankensteinu nad Sálou, přes celé Krušné hory do Českosaského Švýcarska a dále přes Lužické hory, Ještědský hřbet a Jizerské hory do Krkonoš, odkud pokračovala přes Broumovsko, Orlické hory a Kralická Sněžník až na nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku, Praděd. Zakončela byla v Krnově. V té době dosahovala délky přibližně 800 km.
Cesta v mnoha místech překračovala hranici z jedné strany na druhou, vesměs ovšem sledovala hlavní hraniční horský hřeben.

Slávu stezky dnes znovu objevují členové spolku Nová hřebenovka, který byl založen v roce 2019. Moderní Hřebenovka na tradici této stezky navazuje.
Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Také patříte k milovníkům toulek přírodou? Pak už jste určitě prošli nejednu turistickou trasu a možná vám značky připadají jako něco obyčejného, co tu bylo vždycky. Pravda je ale taková, že s turistickým značením se začalo až na konci 19. století a nutno říci, že se v rámci nacionální prestiže často předháněly české a německé turistické spolky čí trasa bude delší nebo rychleji vyznačená. Pokud vás napadlo, jaké trasy vlastně vznikly jako první a jestli se po nich dá chodit ještě dnes, podívejte se na naše tipy, které vás třeba překvapí.

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou Letní sporty

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem je prvním oficiálním přechodem Česka! Jedná se o 1000 kilometrů dlouhou trasu a je jen na vás, kdy, kde a jak se na cestu vydáte. Můžete ji jít vcelku anebo po jednotlivých úsecích.

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála Příroda

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála

Hřebenovka – vrcholová trasa vedoucí z Libereckého kraje přes Německo, Polsko a Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj až na Praděd. Poznejte trasu, která byla proznačena již na začátku 20. století a provede vás přes vrcholky všech pohoří při hranici.

Královská hřebenovka – cyklotrasa po hřebeni Orlických hor Letní sporty

Královská hřebenovka – cyklotrasa po hřebeni Orlických hor

Oblíbená cyklotrasa o délce 23 km vede po horské cestě přímo po hřebeni a je bez velkých převýšení. Cestou narazíte na dva výborné bufety, které vás dostanou rychle do formy.

Hřebenovka Českým Švýcarskem Letní sporty

Hřebenovka Českým Švýcarskem

Hřebenovka – hřebenová trasa Českým Švýcarskem je součástí celkové hřebenovky od Pradědu k Aši. Tato část vede od Štozeckého sedla k lávce Šébr, až po Tisou, tj. cca 101 km. Obchází kulturní, přírodní, sakrální památky Českého Švýcarska po pravém i levém břehu Labe.

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

Když nám někdo poradí, že máme jít po červené a pak odbočit na zelenou, modrou nebo žlutou, je jasné, že je řeč o turistických značkách. Pečlivě značené trasy v Česku patří k absolutní evropské špičce, chodí se po nich už přes 130 let a mají řadu podob: jsou krátké i dlouhé, pohodlné i náročné, v rovinách i na horských svazích. Vyberou si dokonce i ti, kteří si oblíbili dálkové treky.

Projděte se po nejdelší hřebenové trase v Česku!

Projděte se po nejdelší hřebenové trase v Česku!

Nejdelší hřebenová trasa v Česku vede v pohraničním horském pásu, odkud pokračuje do Německa, kde končí ve městě Žitava. Trasa prochází nejkrásnějšími úseky, které lze hřebeny našich hor projít. Vhodná je jak pro pěší turisty a cyklisty, tak v zimě pro vyznavače běžeckého lyžování.

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor Příroda

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor

Hřebenovka na území Královéhradeckého kraje prochází centrální částí Krkonoš, několikrát se dostane i přes polskou část, aby se přes Adršpašské a Bromouvské stěny dostala až do Orlických hor.

23. 9.29. 9.
Týden pohybu v Rumburku

Týden pohybu v Rumburku

Rumburk, Ústecký kraj
6. 6.25. 5.
Zapomenuté obrazy ze zámku v Lipové

Zapomenuté obrazy ze zámku v Lipové

Rumburk, Ústecký kraj
27. 9.29. 9.
Ruce v hlíně – výroba keramické lampy

Ruce v hlíně – výroba keramické lampy

Krásná Lípa, Ústecký kraj
3. 9.28. 11.
Staré hračky v infocentru

Staré hračky v infocentru

Kytlice, Ústecký kraj
12. 10.
Drakiáda

Drakiáda

Šluknov, Ústecký kraj
11. 10.12. 10.
Naše, Vaše houby

Naše, Vaše houby

Šluknov, Ústecký kraj
19. 10.
Votoč Vohoz

Votoč Vohoz

Šluknov, Ústecký kraj
28. 9.
Svatováclavské vinobraní ve Šluknově

Svatováclavské vinobraní ve Šluknově

Šluknov, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace