ÚvodAktualityNouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu
Ubytování

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
ŠumavaVšechna nouzová nocoviště se nacházejí poblíž páteřní červené trasy vedoucí napříč Šumavou a jsou přístupná celý rok. Podmínky pro přespání jsou stanoveny provozním řádem. Vzdálenost mezi jednotlivými šumavskými nocovišti se pohybuje se v rozmezí od 11 do 15 km. Na tábořišti se vždy nachází chemické wc.

Nevytíženějšími jsou nouzová nocoviště na vrcholu Poledníku, Modravě (západně od Modravy při červené turistické značce) a na jihu také Pod Plešným jezerem (pod rozcestím Jezerní stezka) a v Novém Údolí. Přes léto je hojně využívané také nouzové nocoviště na Bučině. Mimo to lze nocovat i ve Strážném (u rozcestí červené a žluté TZ) či na Hůrce (pod jezerem Laka v bývalé osadě Hůrka na rozcestí modré a žluté TZ).

Provozní řád nocovišť stanovuje, že místa k přespání je možno využít vždy jen pro jednu noc, kapacita nocoviště je omezena, nesmí se zde rozdělávat oheň, odpadky si turista musí odnést s sebou a je třeba tu dodržovat klid. Provoz nouzových nocovišť je celoroční, turisté se zde mohou zdržovat od 18:00 do 9:00 hodin.
Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy Příroda

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Páté velké jezero na české straně Šumavy je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 m. Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů.

Kaple Panny Marie ve Strážném Památky

Kaple Panny Marie ve Strážném

Obec Strážný (dříve Kunžvart) vznikla v 17. století pod stejnojmenným vrchem. V blízkosti procházela Zlatá stezka, k její ochraně byl koncem 13. století postaven hrad. Nad městysem se tyčí na Kamenném vrchu kaple Panny Marie z roku 1834. Její zajímavostí je, že má oltář otočený směrem na východ.

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora Příroda

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora

Krásný výhled na českou i německou část Šumavy vám za pěkného počasí poskytne rozhledna Poledník, nedaleko od Prášil. Vydejte se v turistické sezóně poznat jeden z nejkrásnějších výhledů Šumavy a shlédněte vrchy jako Ostrý, Pancíř, ale i Plechý, Trojmeznou či Javorník.

Bývalá osada Hůrka u Prášil Památky

Bývalá osada Hůrka u Prášil

Hůrka je zaniklá šumavská osada, asi 7 km východně od Železné Rudy. Založil ji roku 1732 majitel skláren Georg Christoph Abele. Místu se také říkalo Česká Huť. Přibližně o 30 let později byla nedaleko založena nová sklárna – Nová Hůrka. Původní obec dostala označení Stará Hůrka (Althurkenthal).

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava Ubytování

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě Památky

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala – jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.

Další aktuality

Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

4. listopad 2024 12:25
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj
Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

26. říjen 2024 10:32
Památky, Jihočeský kraj
Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

25. říjen 2024 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj
Přijďte se bát do zoo Ohrada

Přijďte se bát do zoo Ohrada

22. říjen 2024 12:00
Příroda, Jihočeský kraj
Jarní prázdniny 2025 – Jihočeský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Jihočeský kraj

16. říjen 2024 13:00
Zážitky, Jihočeský kraj
Ve mlýně v Hoslovicích se chystá tradiční ukončení sezóny

Ve mlýně v Hoslovicích se chystá tradiční ukončení sezóny

15. říjen 2024 6:00
Památky, Jihočeský kraj