ÚvodAktualityNetradičně otevřeno i v zimě má řada jeskyní
Příroda

Netradičně otevřeno i v zimě má řada jeskyní

Na zimní prohlídky nelákají jen hrady a zámky, ale i jiná zajímavá místa. Kromě běžných prohlídek vás pozveme například do míst, kam se v létě chodíváme ochladit a v zimě naopak zahřát, na noční prohlídky ve světle svíček a také na tajuplné prohlídky s baterkou. Kam v zimě do jeskyní?

Jeskyně severní i střední Moravy a jedna také v Čechách

Kde je v létě zima a v zimě teplo? Přece v podzemí! V létě se do jeskyní chodíme schovat před pálícím sluncem, v zimě zahřát – i když venku mrzne až praští, tady bývá příjemných 7 až 10 °C. Rekordmany v tomto ohledu jsou Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou s teplotou vzduchu 14 až 16 °C, ovšem sem se přes zimu podíváte pouze v únoru a březnu ve všedních dnech, otevřeno tu bude od pondělí do pátku vždy v 10:00 a 14:00 hodin.

jeskyně na pomezíKaždou středu se po předchozí domluvě na telefonním čísle 584 421 284 můžete vydat do podzemí jeskyní Na Pomezí u Jeseníku. Prohlídky se zde konají vždy v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin. Od pondělí do pátku jsou otevřeny také Mladečské jeskyně poblíž Litovle, a to v 10:00 a 13:00 hodin. Ve všedních dnech včetně pondělí mají od ledna až do konce března otevřeno Javoříčské jeskyně nedaleko Olomouce, a to od pondělí do pátku v 10:00 a 13:00 hodin. Do Bozkovských dolomitových jeskyní, které naleznete u Semil v Českém ráji, můžete přijít přes zimu od úterý do neděle od 9:00 do 15:00 hodin.


Podzemí Moravského krasu

JeskyněV Moravském krasu se v zimě lze vypravit do jeskyně Výpustek, která je otevřena denně mimo pondělí v 10:00, 12:00, 14:00. Stejně tak jsou otevřeny Punkevní jeskyně, které mají v zimě od 8:40 do 14:00 hodin. Pro velký zájem ale doporučujeme objednání volného termínu s předstihem.

Na zimní prohlídky zvou Sloupsko-šošůvské jeskyně, kde si denně kromě pondělí můžete projít šošůvskou část jeskyní s krásnou krápníkovou výzdobou. Celoročně je otevřená také zážitková trasa Po stopách Nagela, kde vám bude na cestu svítit pouze svítilna na přilbě. Trasa je určena pro skupiny nejméně dvou a nanejvýš deseti fyzicky zdatných návštěvníků starších 10 let. V obou případech je nutná objednávka předem. Při toulkách Moravským krasem se zastavte také v Domě přírody Moravského krasu na Skalním mlýně; také tady je až do konce března otevřeno denně kromě pondělí!
 

V zimě sami do jeskyně

jeskyně pekárnaRozlohou neveliké prostory volně přístupných jeskyní pro vás jistě mít budou své kouzlo i v zimě. Stačí si vzít čelovku nebo svíčku a můžete se vydat poznávat krásy krasu v jakoukoli roční dobu. Například v jeskyni Pekárna, jenž proslula nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a rytin na kostech zvířat, se v mrazivých dnech tvoří ledová výzdoba sestávající nejen z klasických rampouchů, ale hlavně z ledových "trpaslíků" dosahujících někdy i skoro metrové výšky.

Jeskyně Netopýrka se nachází nedaleko obce Ochoz u Brna, v jižní části Moravského krasu, v údolí Říčky. Za vstupní částí se nalézá větší prostora, pod níž pokračuje nízká a úzká plazivka, klesající až k podzemnímu toku. Vstup do jeskyně je volný, na vlastní nebezpečí, avšak neobjedete se tu bez baterky.

zima jeskyně vílJáchymka v Josefském údolí Moravského krasu je tunelovitou jeskyní, kterou v minulosti protékal Křtinský potok. Jeskyně je pojmenována po poustevníkovi Joachymovi, který v ní údajně žil počátkem 19. století. Je průchozí a celoročně přístupná. Ve starší době kamenné jeskyně sloužila jako dočasné sídliště pravěkých lovců. Na počátku 20. století se zde těžilo netopýří guáno pro výrobu hnojiva.

Nejen Moravský kras však ukrývá malebné jeskyně. Jedním z velmi romantických míst je Jeskyně víl v Českém Švýcarsku. Jedná se o skalní převis s podzemními prostorami ve kterých zima každoročně vykouzlí čarokrásnou ledovou výzdobu. Jeskyni víl objevíte nedaleko obce Kyjov, přibližně 6,5 km od Krásné Lípy.

jeskyně zimaNa Kokořínsku u obce Truskavna najdete volně přístupnou jeskyni zvanou Klemperka. Podle legendy tu měl doupě loupežník Klempera. Vchod do jeskyně se nachází ve skalní stěně asi pět metrů nad dnem Šemanovického údolí.

A ještě jedna z Kokořínska – u obce Tupadly objevíte jeskyni Mordloch, jejíž jméno by se dalo volně přeložit jako "vražedná díra". O jeskyni se vypráví pověst, že v ní za třicetileté války žila strašná banda vrahů, kteří přepadali pocestné a kupce na nedaleké kupecké stezce. Parta zločinců byla zlikvidována až při společném zásahu majitelů okolních panství. Pak zde žil poustevník, ale ani jemu jeskyně štěstí nepřinesla. Jednoho dne jej našli zavražděného a pohřbili jej prý v rohu větší síně, vedle dětských kostřiček...
Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody Příroda

Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody

Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. Jeskyně jsou v nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera – největší v Čechách.

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět Příroda

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět

Vydejte se pozpátku 40 tisíci let historie. Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu Příroda

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů Příroda

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Na skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka se nachází známá archeologická lokalita, tunelovitá jeskyně Pekárna, proslulá nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a hlavně rytin na kostech zvířat.

Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

1. 11.31. 3.
Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

Punkevní jeskyně zůstávají přes zimu otevřeny. Nahlédnete do rozlehlých dómů s bohatou krápníkovou výzdobou, na dno propasti Macocha a svezete se na lodičkách – prohlídková trasa je stejná jako v hlavní sezoně.

Zimní prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní – prohlídky s baterkami

1. 12.28. 2.
Zimní prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní – prohlídky s baterkami

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou už podesáté v historii otevřeny přes zimu. V jeskyních je příjemná teplota okolo 8° C, a to i když je venku pod nulou. Na prohlídku je nutná včasná rezervace. Prohlídky s baterkou se konají od prosince do konce února, v listopadu a březnu jsou prohlídky bez baterky!

Zimní prohlídky jeskyně Výpustek

1. 11.31. 3.
Zimní prohlídky jeskyně Výpustek

Pokud jste tedy v létě nestihli Výpustek navštívit, přijďte nyní, v zimě! Otevřeno je mimo pondělí denně, tedy od úterý do neděle vždy v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin.

Jeskyně Víl – ledová jeskyně v národním parku České Švýcarsko Příroda

Jeskyně Víl – ledová jeskyně v národním parku České Švýcarsko

Víte jak se dostanete z přítomnosti rovnou do pohádky? Nedaleko Kyjova v Křinickém údolí se nachází skalní převis s podzemními prostorami ve kterých zima každoročně vykouzlí čarokrásnou ledovou výzdobu.

Jeskyně Netopýrka Příroda

Jeskyně Netopýrka

Jeskyně Netopýrka se nachází nedaleko obce Ochoz u Brna, v jižní části Moravského krasu, v údolí Říčky. Za vstupní částí se nalézá větší prostora, pod níž pokračuje nízká a úzká plazivka, klesající až k podzemnímu toku. Vstup do jeskyně je volný, na vlastní nebezpečí.

Jeskyně Mordloch u Štětí Příroda

Jeskyně Mordloch u Štětí

Jeskyně Mordloch v liběchovských lesích asi 1,5 km severně od obce Ješovice na Kokořínsku, je vlastně přirozený pískovcový převis uměle rozšířený v jeskyni. Podle místních legend zde za třicetileté války sídlili loupežníci.

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR Příroda

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938.

Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka Příroda

Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích.

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka Příroda

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka

Rádi byste se v létě ochladili a nevíte, jak na to? Vydejte se poznat krásu jeskynního systému nedaleko Litovle, kde se nachází Mladečské jeskyně.

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR Příroda

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Dům přírody Moravského krasu Příroda

Dům přírody Moravského krasu

Navštivte nově otevřenou zážitkovou expozici o Moravském krasu. Ponořte se v ní do devonského moře, vytvořte si krápníky a jeskyně, proleťte se s netopýry, poznejte lesy, stráně, kytky i zvířata. A jak se žije Krasu s člověkem?

Zážitková trasa Po stopách Nagela ve Sloupsko-šošůvských jeskyních je to pravé pro dobrodruhy!

Zážitková trasa Po stopách Nagela ve Sloupsko-šošůvských jeskyních je to pravé pro dobrodruhy!

Rozsáhlý komplex domů, chodeb a podzemních propastí vytvořený ve dvou patrech, ležící na severním okraji Moravského krasu u městečka Sloup je významným nalezištěm koster jeskynní fauny (medvědi, lvi, hyeny). Pro dobrodružně naladěné návštěvníky je ve Sloupsko-šošůvských jeskyních otevřena zážitková trasa, která je vedená spodními patry jeskyní. V některých úsecích je možný pohyb pouze plazením. Trasa nazvaná Po stopách Nagela je vhodná i pro zdatné děti starší 10 let. Vstup na trasu probíhá celoročně, avšak je třeba se předem objednat.

Skalní jeskyně Klemperka Příroda

Skalní jeskyně Klemperka

Uměle vysekaná jeskyně Klemperka, jedna z větších podzemních prostor Kokořínska, se nachází mezi obcemi Truskavna a Kokořín. Do jeskyně se vstupuje do výšky 5 metrů po žebříku nebo po vysekaných schodech úzkým komínem.