ÚvodAktualityO Česku s Robertem Fulghumem – rozhovor se známým americkým spisovatelem
O Česku s Robertem Fulghumem – rozhovor se známým americkým spisovatelem

O Česku s Robertem Fulghumem – rozhovor se známým americkým spisovatelem

  • 16. října 2011
Americký spisovatel Robert Fulghum, který již poněkolikáté zavítal do České republiky, si po celém světě získal srdce čtenářů svými knížečkami s drobnými úvahami. Tou nejznámější je jeho první kniha „Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce“, kterou vydal v roce 1988 a po celém světě se prodalo 14 miliónů výtisků. Během svého života čtyřikrát objel svět a vystřídal velké množství povolání – od kovboje po učitele hry na kytaru. Ačkoli má Fulghum několik vysokoškolských diplomů, mluví o sobě jako o samoukovi, jehož něčemu naučila teprve škola života. U příležitosti vydání své nové knihy "Drž mě pevně, miluj mě zlehka" na český trh se Robert Fulghum účastní řady akcí. Redakci Kudy z nudy se podařilo udělat s ním krátký rozhovor.
Kudyznudy: Pane Fulghume, do Česka jezdíte poměrně často. Co se vám tu vlastně líbí?

R.F.: Lidi. Nikdy jsem se v Česku neměl jinak než báječně. A taky tu mám už moře přátel.

Kudyznudy: Českou republiku už docela znáte. Jsou tu místa, na která se rád vracíte?

R.F.: Český venkov a malá města jsou moje srdeční záležitost.

Kudyznudy: Navštívil jste některý z českých hradů?

R.F.: Ano, samozřejmě ten pražský, ale jiný už nikoli. Nejsem zrovna fanoušek hradů. Postavili je králové a šlechta všeho druhu. Nejčastěji vládli pomocí strachu a násilí – na úkor obyčejných lidí. To není můj styl.

Kudyznudy: Když mluvíme o té historii, znáte nějaké české lidové zvyky?

R.F.: Přečetl jsem toho spoustu o české historii, nedávno jsem si dal pořádnou porci informací o vzestupu a pádu Habsburské říše (ta kniha mě pár nocí dokázala bezpečně uspat). Snadněji se člověk dostane k informacím o válkách, vládcích a náboženských konfliktech než k informacím o lidových zvycích.

Kudyznudy: Znáte nějaké slavné Čechy?

R.F.: Velice se zajímám o život a myšlenky Komenského a astronoma Tycha de Brahe, který sice nebyl Čech, ale nejpodstatnější část svého díla vytvořil právě u vás. Četl jsem Dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška. Hned dvakrát. Setkal jsem se s Václavem Havlem a s velkým respektem pohlížím na jeho roli v moderní české historii. A samozřejmě znám celou legendu o nejslavnějším Čechovi vůbec, o Járovi Cimrmanovi.

Kudyznudy: Máte rád českou hudbu?

R.F.: Ano. Vyrostl jsem v texasu, kde jsme tančili lidové tance původem z Česka – základ byla česká tahací harmonika. Texasko-mexická hudba, černošská hudba a hudba míšenců k mému živoru patřila také – všechny s kořeny v české tradici. Dvořák je jeden z mých nejoblíbenějších skladatelů. Co se české hudby týče, mám rád bluegrass – a Češi patří mezi bluegrassovými muzikanty ke světové špičce. Co se týče moderní české hudby, stala se součástí celé té směsice všech hudeb světa. Moc se mi líbí, jak Češi dokázali sebrat míč a hrát s ním po svém. Vždycky mě stejnou měrou překvapí, jako potěší slyšet české muzikanty, kteří patří k elitě a hrají po celém světě.

Kudyznudy: Máme v české kuchyni něco, co si nedokážete odepřít?

R.F.: Pivo. České pivo je nejlepší na světě! Moje literární smlouva s nakladatelstvím Argo zahrnuje koupi basy českého piva dle mého výběru. Možná se zeptáte, jak ho můžu odvézt domů… V žaludku. Všechno ho vypiju ještě tady.

Kudyznudy: Přemýšlel jste někdy, že byste navštívil některé z českých lázní? Goethemu se v nich moc líbilo a pobyt si velmi užil…

R.F.: Ani ne, nejsem zrovna švihák lázeňský. Jen tak sedět v horké vodě nebo se nechat mačkat mistry maséry mě příliš neláká. Možná až budu hodně starý… Jenom tak klidně si sedět pro mě není ani zdaleka tak zábavné, jako dělat něco aktivního. Právě proto nechodím na pláže ani nezkouším meditovat. Raději jdu tančit…