ÚvodAktualityPodzimní Švestkové trhy opět provoní České Budějovice
Kultura

Podzimní Švestkové trhy opět provoní České Budějovice

  • 6. října 2024
Vydejte se do Českých Budějovic, kde budou ve čtvrtek 10. října 2024 zahájeny Švestkové trhy. Můžete se těšit nejen na nejrůznější švestkové dobroty, ale i tradiční české výrobky. Trhy budou navíc probíhat až do sobotního podvečera 12. října 2024.
Letošní třídenní Švestkové trhy na náměstí Přemysla Otakara II. se konají od čtvrtka 10. do soboty 12. října 2024. Ve stáncích se představí prodejci tradičních českých výrobků a řemeslníci s originálním zbožím, někteří i s předváděním svého řemesla a dětskou dílničkou.

Na své si přijdou i milovníci švestkových knedlíků a koláčů, které na trhu mohou ochutnat a připomenout si tak tradiční českou pochoutku. K dostání budou i další švestkové speciality, jako jsou švestky v červeném víně, sirupy, slivovice, burčák i ochutnávka regionálních potravin. A pořadatel pamatoval i na ty nejmenší. Na čtyřech místech mohou děti vyzkoušet dřevěné kolotoče, odvážnější se mohou vyfotit s živými sovami, které budou předvádět jejich majitelé u stánku s výrobky chráněné dílny Domeček. Součástí trhů bude hudební program, v sobotu pak pohádka pro děti.
 

Bludný kámen, Černá věž, pivovar

Město České Budějovice nabízí mnoho dalších míst, kam se vydat a která navštívit. Když už budete na náměstí Přemysla Otakara II., nezapomeňte najít Bludný kámen. Ten se nachází asi 4 metry od Samsonovy kašny směrem k hotelu Zvon. Podle pověsti byl na tomto místě v dávných dobách umístěn popravčí špalek. Říká se, že pokud tento kámen překročíte v určitou hodinu, zabloudíte.

Dominantou náměstí je Černá věž. Pokud vystoupáte všech 225 schodů, naskytne se vám výhled na centrum města. Tato gotická věž byla postavena již v roce 1577 a sloužila jako hlásná a strážná věž. Dnes se v její renesanční zvonici nachází šest zvonů, z nichž největší zvon Bummerin (3,5 tuny) pochází z roku 1723.

PivoČeskými Budějovicemi je bezesporu spojen i místní pivovar Budvar. Ten nabízí možnosti prohlídky nebo návštěvu multimediální expozice s názvem Příběh budějovického piva, která vykresluje dějiny pivovarnictví v Českých Budějovicích.

Pokud se rozhodnete do Českých Budějovic vydat, jistě na vás čekají další atraktivní místa, která stojí za navštívení. Zmiňme alespoň Muzeum Koněspřežky, Galerii současného umění a architektury, hradební věž Železná panna a Rabenštějnskou věž.
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích Kultura

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích Památky

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

V Českých Budějovicích najdete jedno z největších čtvercových náměstí v České republice i ve střední Evropě. Nese název zakladatele města, kterým byl roku 1265 český král Přemysl Otakar II. Náměstí bylo vytyčeno již při založení města.

Černá věž – dominanta Českých Budějovic Památky

Černá věž – dominanta Českých Budějovic

Jednou z dominant Českých Budějovic je Černá věž u náměstí Přemysla Otakara II. Byla dostavěna v roce 1577 a sloužila jako hlásná a strážná věž a také jako zvonice.

Bludný kámen v Českých Budějovicích Příroda

Bludný kámen v Českých Budějovicích

Uprostřed Českých Budějovic, čtyři metry od Samsonovy kašty směrem k hotelu U zvonu, je v dlažbě zasazen kámen s vyrytým křížkem. Říká se mu Bludný a je zde umístěn na památku popravy spiklenců obviněných z vraždy rychtáře.

Muzeum Koněspřežky v Českých Budějovicích Kultura

Muzeum Koněspřežky v Českých Budějovicích

V letech 1825-1832 byla vybudována mezi městy České Budějovice a Linec železniční trať pro vozy tažené koňmi. O historii dráhy, životě sdrážních dělníků i současnosti strážních domků se dozvíte v domku č.1, v Mánesově ulici.

Koněspřežní železnice České Budějovice – Linec Památky

Koněspřežní železnice České Budějovice – Linec

Již odedávna se pro dopravu soli z horního Rakouska do Čech používala cesta z Lince do Českých Budějovic a dále do Prahy. Její délka je 120 km a provoz trati byl zahájen v roce 1832, kdy nákladní i osobní vozy tahalo spřežení se dvěma koňmi.

Další aktuality

Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

4. listopad 2024 12:25
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj
Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

26. říjen 2024 10:32
Památky, Jihočeský kraj
Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

25. říjen 2024 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj
Přijďte se bát do zoo Ohrada

Přijďte se bát do zoo Ohrada

22. říjen 2024 12:00
Příroda, Jihočeský kraj
Jarní prázdniny 2025 – Jihočeský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Jihočeský kraj

16. říjen 2024 13:00
Zážitky, Jihočeský kraj
Ve mlýně v Hoslovicích se chystá tradiční ukončení sezóny

Ve mlýně v Hoslovicích se chystá tradiční ukončení sezóny

15. říjen 2024 6:00
Památky, Jihočeský kraj