ÚvodAktualityLetenský kolotoč se opět roztočí
Památky

Letenský kolotoč se opět roztočí

  • 1. května 2024
Národní technické muzeum v pátek 3. května 2024 roztočí na další sezónu opravený Letenský kolotoč. Užít si jízdu na této unikátní atrakci a připomenout si atmosféru pražských atrakcí před sto lety je letos možné v pátek, sobotu, neděli a ve státní svátky do konce září. Kolotoč z roku 1892 se nachází na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem.
kolotočHistorický kolotoč byl postaven v roce 1892 a až do roku 2004 sloužil k zábavě Pražanů. V letech 1892 až 1894 byl kolotoč umístěn u výletního hostince "Na Kravíně", v tehdy ještě samostatném městě Královské Vinohrady. V roce 1894 majitel kolotoče Josef Nebeský přenesl toto kratochvilné zařízení pro dospělé i děti do Královského hlavního města Prahy na Letnou, kde se nachází dosud.

Vzácnou památku ve velmi špatném stavu získalo v roce 2004 do své správy Národní technické muzeum a od té doby usilovalo o jeho záchranu. Nejprve bylo nutné zajistit finanční prostředky, což se nakonec podařilo. Přispěla k tomu také veřejná sbírka na opravu interiéru kolotoče pořádaná Národním technickým muzeem ve spolupráci s MČ Praha 7. Národní technické muzeum již v roce 2015 realizovalo rekonstrukci stavebních a provozních částí kolotoče. Nejprve se zdálo, že se kolotoč podaří zrekonstruovat do roku 2018, díky technickým komplikacím se oprava protáhla o dva roky. Krásně opravený kolotoč s renovovanými koni se poprvé roztočil 11. července 2022 v den 128. výročí od jeho reinstalace a kolaudace na Letné a zároveň v roce 130. výročí jeho vzniku a první instalace na Královských Vinohradech.
 

Unikátní kolotoč se roztáčí do nové sezóny

letenský kolotočNa koních a v autíčkách se mohou svézt děti i dospělí, podmínkou je tělesná hmotnost do 100 kg. Kolotoč se bude točit v pátek, sobotu, neděli a ve státní svátky od května do konce září. Od 3. května do 23. června 11:00 až 17:00, od 24. června do 1. září 11:00 až 18:00 a od 2. září do 29. září 11:00 až 17:00. Vstupenku v hodnotě 120 Kč lze zakoupit pouze na místě.

Kolotoč dosud tvoří původní novorenesanční dřevěný pavilon s půdorysem pravidelného dvanáctiúhelníku o rozpětí 12 metrů, trámovou konstrukcí s prkennými výplněmi, jehlanovou střechou s dvanácti valbami zakončenou lucernou ve výši 7,7 metru. Kolotoč obsahuje vycpaniny 19 koní různých velikostí potažené pravou koňskou kůží bez spojů, plněné slámou, se skleněnýma očima. Původní sedla a uzdění se dochovala u čtyř koní: Poly, Flora, Blesk a Šemík. Čtyři lavice byly pravděpodobně ve 30. letech 20. století nahrazeny čtyřmi autíčky, z nichž dvě jsou dřevěná a dvě plechová. Sloup středové točny je vyzdoben původními třemi rytíři v brnění z papírmaše natřenými stříbřenkou.

kolotočKoně a další části interiéru byly zachráněny díky veřejné sbírce. Kromě drobných dárců do sbírky přispěly značným významnými částkami sponzoři Nadační fond Avast, společnost WAsia a Magistrát hlavního města Praha. Náročná rekonstrukce figur koní a výbavy interiéru byla dokončena v roce 2018, kdy byly koně prezentovány v budově NTM. Při snaze o opravu stavby kolotoče nastala obtížná situace. V první fázi opravy stavby kolotoče a technologického zařízení se prokázalo mnoho skrytých vad původní konstrukce stavby kolotoče. Po období neúspěšných výběrových řízení na dodavatele dokončení rekonstrukce stavby kolotoče v letech 2018–2020 byla uzavřena smlouva se zhotovitelem Ing. Jiří Kmoškem. Na dokončení opravy stavby kolotoče přispělo výrazně i Ministerstvo kultury ČR.
Historický kolotoč na pražské Letné Památky

Historický kolotoč na pražské Letné

Na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem stojí nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě zhotovený roku 1892. Na koních a v autíčkách se mohou svézt děti i dospělí. Podmínkou je tělesná hmotnost do 100 kg.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.