Volary: muzeum v alpském stylu
V
šumavském městečku
Volary mají roubené domy, které jinde neuvidíte:
rozlehlá stavení jako vystřižená z horských strání Tyrol, kde se celé hospodářství včetně obytné části, chlévů, maštale i stodoly vešlo pod jednu střechu. Volarské domy
vznikly díky alpským horalům, kteří na
Šumavu přinesli své zvyklosti včetně architektury.
Původní tyrolský vzhled
Volar změnil roku 1863 požár, který zničil několik desítek domů, školu i kostel. Pár starých dvorců se ale dochovalo a dnes v jednom z nich sídlí
Volarské muzeum. Stálé expozice mapují
staré Volary ve fotografii,
historii Zlaté stezky a výrobu
dřevěných dětských hraček, nechybí ani krátkodobé výstavy; letos můžete vidět například sbírku panenek a starých uniforem.
Část muzea se věnuje
Pochodu smrti, tragické události z posledních dnů druhé světové války, kdy při nekonečně dlouhé cestě z
koncentračního tábora v Ravensbrücku a Helmbrechtsu zahynulo téměř sto židovských žen z Polska, Maďarska, Ruska, Německa a Čech. Památník obětí pochodu smrti můžete navštívit na
židovském hřbitově.
Liščí bouda v Kristiánově
Sklářská osada Kristiánov, založená roku 1774, je klíčem k srdci
Jizerských hor. Sklářskou huť tu už sice nenajdete a zanikla i většina starých stavení, o to cennější je však
Liščí bouda, v níž sídlí stálá expozice
Muzea skla a bižuterie v
Jablonci nad Nisou.
Střechu stavení pokrývá tradiční štípaný šindel ze smrkového dřeva, byla opravena poškozená část roubení a přibyla zastřešená terasa s posezením a výhledem do malebné krajiny
Jizerských ho. Uvnitř uvidíte oblíbený
trojrozměrný model celé osady Kristiánov v době její největší slávy, rovněž patřičně obnovený, na rozdíl od minulosti si ale nyní můžete prohlédnout i
podkroví roubenky s odpočinkovým koutkem pro děti.
Kittelův tajuplný dům Burk na Krásné
Patrně nikde neuvidíte roubenku větší než
Kittelův dům na Krásné, v osadě jižně od
Jablonce nad Nisou. Vypovídá o tom i
lidový název Burk, odvozený z německého slova Burg, hrad. V polovině 18. století si jej nechal postavit
léčitel a doktor Johan Josef Eleazar Kittel a zřídil v něm cosi, co by se dnes dalo označit za
horské sanatorium. Samotného doktora, jeho dílo i
Burk obestírala řada pověstí, s nimiž se seznámíte při prohlídce.
Kdo přijede k
Burku v
sobotu 25. června 2022 může se od 14:00 hodin zúčastnit
Svatojánské slavnosti. Na programu slavnostního dne jsou zajímavé přednášky, poetické povídání i muzicírování pod širým nebem.
K vycházkám láká také
Kittelova naučná stezka a
bosý chodníček; ten sice měří jen pár desítek metrů, ale na nich se vystřídá přes třicet různých druhů povrchů, od žuly z Černostudničního hřebene přes dřevo z místních stromů až po korálky z jabloneckých mačkáren.
Červená roubenka v Semilech
Další starou dřevěnou stavbu, do které můžete nahlédnout, najdete v Jílovecké ulici v
Semilech. O takzvanou
Červenou roubenku již několik let pečuje
Muzeum a Pojizerská galerie a v interiérech objevíte
pilníkářskou dílnu a
dobovou světnici, podívat se můžete i na půdu, kde se suší bylinky. V prázdninových měsících vás stálou expozicí provede průvodce, připraveny budou vědomostní kvízy a každý víkend se navíc můžete těšit na
předvádění řemesel a nejrůznější workshopy.
Další roubené stavby, které byste měli znát
- Od běžné zástavby Hvězdecké ulice v Polici nad Metují se výrazně liší stará, bíle natřená patrová roubená škola zvaná Dřevěnka; slouží jako výstavní prostor městského muzea a bývá otevřená pouze v době příležitostných výstav a při předvádění řemesel.
- Nádhernou podívanou nabízí milovníkům starých roubených staveb Muzeum historických motocyklů a hraček v Kašperských Horách. Motorky a velocipedy jsou totiž rozmístěny v atypickém půdním prostoru, který je jedinečnou ukázkou špičkové práce starých šumavských tesařů. Složitý krov dosahuje výšky až 14,5 m a byl prý sestaven bez zatlučení jediného kovového hřebíku.
- V Kladské u Mariánských lázní stojí roubený Lovecký zámeček v alpském stylu, kde se dnes nachází restaurace a Lesy ČR zde poskytují krásné ubytování.
- V jihočeském Římově mají přehradu, slavnou křížovou cestu, prastarou lípu, poutní loretánský komplex s kostelem a také Roubenku – tedy Muzeum Roubenka. Nachází se v původní budově, která je jednou z nejstarších v obci; podle dendrologických průzkumů bylo dřevo použité na její stavbu pokáceno v roce 1611. Expozici věnovanou bývalé koněspřežní železnici z Českých Budějovic do Lince doplňuje plně funkční model kolejiště s vláčky.
- Ve Velkých Karlovicích v podhůří Javorníků a Beskyd stojí překrásný roubený kostel Panny Marie Sněžné, dokončený roku 1754. Život lidí v tomto rázovitém koutu Valašska mapuje Karlovské muzeum sídlící v bývalém kupeckém domě, dílem zděné a dílem roubené stavbě z počátku 19. století.
- Podobný alpský styl jako volarské domy má i Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Löschnerově pavilonu v Kyselce. Expozice dokumentuje historii stáčení minerálních vod v Kyselce a osudy Heinricha Mattoniho, zakladatele tradice dnešní společnosti KMV.
- Neobvyklé sídlo má celoročně otevřené turistické informační centrum ve Spáleném Poříčí: roubený lidový dům je krásnou ukázkou lidové architektury jižního Plzeňska. Dům samotný byl postaven v 18. století, ale při jeho stavbě byly částečně použity trámy ze starších domů z 15. a 17. století, navíc na roubené části si prohlédnete zajímavou omítku zvanou kožich.