ÚvodAktualityPražský hrad zahájí 1. dubna letní sezónu
Památky

Pražský hrad zahájí 1. dubna letní sezónu

  • 23. března 2022
Na Pražském hradě bude v pátek 1. dubna 2022 zahájena letní turistická sezóna. Kromě návštěvnických objektů zpřístupní veřejnosti po zimní přestávce také Královskou zahradu, Horní Jelení příkop a Jižní zahrady. Připravena je také panelová výstava věnovaná 150. výročí narození slovinského architekta Josipa Plečnika.

Pražský hradNa Pražském hradě bude v pátek 1. dubna 2022 zahájena letní turistická sezóna. Mimo předních památek, jako je katedrála sv. Víta, Starý královský palác, Zlatá uličkabazilika svatého Jiří nebo věž Daliborka se návštěvníkům otevře Královská zahrada s renesanční Míčovnou, Královským letohrádkem nebo zrekonstruovaná prezidentská rezidence (tzv. domeček). Novinkou na Pražském hradě letos bude možnost zakoupení vstupenek pomocí QR kódu přes mobilní telefon.

Areál Pražského hradu bude od 1. dubna do 31. října otevřen denně, a to od 06:00 do 22:00, návštěvnické objekty budou otevřené návštěvníkům denně od 09:00 do 17:00. Velká jižní věž katedrály svatého Víta, výstavní prostory a zahrady budou přístupné až do 18:00 hodin.
 

Výstava Josipa Plečnika a práce v Jelením příkopu

pražský hradV těch částech Pražského hradu, kde působil zámý slovinský architekt Josip Plečnik bude od 1. dubna instalována panelová výstava o jeho životě a díle. Dvorní architekt prezidenta Masaryka pracoval například v Tereziánském křídle Starého královského paláce, pod Plečnikovou vyhlídkou a ve venkovních prostorech areálu Hradu.

Ani letos nebude Jelení příkop průchozí v celé své délce. Budou zde probíhat rekonstruční práce na Novém proboštství (Jelení příkop se využívá k odvážení suti a navážení stavebního materiálu). Turisté si tak budou moci projít jeho horní část příkopu. Celý areál by se měl otevřít nejspíš příští sezónu, stavební práce budou pokračovat do října 2022.
 

Památky Pražského hradu zdarma

Královská zahradaV sobotu 14. května bude areál Pražského hradu otevřen všem návštěvníkům zdarma. Po dvou letech od pandemie koronaviru se bude opět konat slavnostní zahájení letní sezony, kdy budou zdarma otevřeny návštěvnické objekty.

V rámci této symbolické akce, budou od 9:00 do 18:00 hodin zdarma otevřeny všechny hlavní návštěvnické objekty: Starý královský palác s Vladislavským sálem, katedrála sv. Víta, bazilika sv. JiříRožmberský palác a Zlatá ulička se stálou expozicí. Navíc bude možné nahlédnout do reprezentačních prostor v prvním patře Nového královského paláce, k nimž patří třeba Španělský sál a Trůnní salon. Otevřen bude i Dům sokolníka s expozicí a v Královské zahradě vyroste lovecký tábor, kde budou k vidění koně, dravci, lovečtí psi a veškerá historická lovecká výbava.

Jelení příkop pod Pražským hradem Příroda

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop je přírodní rokle, kterou teče potok Brusnice. Jméno "jelení" má příkop proto, že zde byla nejen v době vlády Rudolfa II. chována lovná zvěř. Otevřen je celoročně, vždy od 10:00 hodin do soumraku.

Jízdárna Pražského hradu – unikátní výstavní prostory s jezdeckou minulostí Kultura

Jízdárna Pražského hradu – unikátní výstavní prostory s jezdeckou minulostí

Barokní průčelí Jízdárny Pražského hradu z konce 17. století tvoří téměř celou jednu stranu ulice U Prašného mostu, která vede na Pražský hrad ze severní strany, přes Jelení příkop. V polovině 20. století byla Jízdárna adaptována na výstavní síň.

Zahrady Pražského hradu Příroda

Zahrady Pražského hradu

V areálu Pražského hradu se nachází hned několik zahrad, které jsou bezplatně přístupné veřejnosti. Zatímco severní zahrady patří mezi historicky nejcennější, z jižních zahrad je kouzelný pohled na historickou část města.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Na Pražském hradě se letos otevře Dům sokolníka

Na Pražském hradě se letos otevře Dům sokolníka

I na Pražském hradě jsou místa skrytá očím běžných turistů. Jedním z nich je nenápadný sokolnický domek v původní zástavbě jízdárenského dvora. Žil v něm sokolník, hlídač příkopu i kaprál místní vojenské posádky. V současnosti je dům neobydlený, ale to se brzy změní. V minulých letech prošel rozsáhlou rekonstrukcí za pomoci restaurátorů a v sezóně 2019 se tam otevře expozice věnovaná sokolnictví.

Věž chrámu sv. Víta – výhledy z věže na Prahu Památky

Věž chrámu sv. Víta – výhledy z věže na Prahu

Vydejte se za nevšedním výhledem na jižní věž chrámu sv. Víta na Pražském hradě, která je opět přístupná. Věž je nejvyšší věží chrámu a její výška dosahuje téměř 100 metrů. Připravte se však na náročný výstup, za výhledem budete muset překonat skoro 300 schodů.

Císařská konírna na Pražském hradě Památky

Císařská konírna na Pražském hradě

Císař Rudolf II. byl kromě jiných kuriózních zájmů také vášnivým milovníkem a sběratel koní. Pro svou vášeň nechal zbořit část hradních hradeb a na jejich místě vystavěl kolem roku 1583 nové nádherné stáje. V současnosti slouží konírna k výstavním účelům.

Královská zahrada Pražského hradu Příroda

Královská zahrada Pražského hradu

Původně renesanční Královská zahrada z roku 1534 se stala jedním z mála klidných míst v centru Prahy. Zahradu na místě původních středověkých vinic založil Ferdinand I. Habsburský. Nachází se nedaleko letohrádku královny Anny.

Prezidentský domeček na Pražském hradě Památky

Prezidentský domeček na Pražském hradě

Prezidentský domeček, známý také jako Husákův domek, se nachází Královské zahradě na Pražském hradě a bydleli v něm všichni komunističtí prezidenti, ale také první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Věž Daliborka na Pražském hradě Památky

Věž Daliborka na Pražském hradě

Na konci Zlaté uličky stojí válcová dělová věž Daliborka, postavená ve svahu nad Jelením příkopem roku 1496 Benediktem Riedem. Od počátku sloužila jako vězení a po svém nejslavnějším vězni byla také pojemnovaná.

Bazilika a klášter sv. Jiří na Pražském hradě Památky

Bazilika a klášter sv. Jiří na Pražském hradě

Románská trojlodní bazilika sv. Jiří na Pražském hradě je nejstarší dochovanou sakrální stavbou v Praze. Její bílé věže z pečlivě opracovaných opukových kvádrů výrazně zasahují do siluety hradního komplexu. V hlavní lodi jsou umístěny náhrobky členů knížecího rodu Přemyslovců.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu Kultura

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy. Romantická pověst spojuje název uličky s alchymisty na dvoře Rudolfa II., kteří zde však ve skutečnosti nikdy nebydleli. Zdejší pitoreskní prostředí zaujalo řadu spisovatelů a výtvarných umělců, žil zde i spisovatel Franz Kafka.

Letohrádek královny Anny v Praze – Belveder Kultura

Letohrádek královny Anny v Praze – Belveder

Na východním okraji Královské zahrady na Pražském hradě (nesprávně Belveder) dal vybudovat v letech 1538 – 1560 Ferdinand I. Královský letohrádek, zvaný také Letohrádek královny Anny. Letohrádek je nejčistší vlašská renesanční architektura mimo italskou půdu.

Reprezentační prostory Pražského hradu Památky

Reprezentační prostory Pražského hradu

Zpravidla dvakrát do roka, v souvislosti s oslavami státních svátků 8. 5. a 28. 10., se návštěvníkům Pražského hradu otevírají i jeho reprezentační prostory. Mezi ně patří např. Španělský sál, Rudolfova galerie či Sloupová síň s Rothmayerovým sálem.

Starý královský palác na Pražském hradě Památky

Starý královský palác na Pražském hradě

Od svého založení na konci 9. století palác narůstal a měnil se do své současné podoby. Původní dřevěné stavení s kamennou podezdívkou přestavěl na počátku 12. století kníže Soběslav na kamenný románský palác. Jeho zbytky se zachovaly v podzemí dodnes.

Míčovna Pražského hradu Památky

Míčovna Pražského hradu

Nádherná renesanční budova uvnitř Královské zahrady na okraji Jeleního příkopu byla postavena v 16. století architektem Bonifácem Wolmutem a Ulrikem Aostalisem. Průčelí je krásně zdobené dobovými sgrafity, přesto zde naleznete i námět se srpem a kladivem.

Rožmberský palác na Pražském hradě – Ústav šlechtičen Památky

Rožmberský palác na Pražském hradě – Ústav šlechtičen

Součástí areálu Pražského hradu je také Rožmberský palác, ve kterém v minulosti působil ústav, vychovávající z mladých urozených dam opravdové šlechtičny.