ÚvodAktualityPtákem roku 2024 je rehek domácí alias kominíček
Příroda

Ptákem roku 2024 je rehek domácí alias kominíček

  • 31. prosince 2023
Ptákem roku 2024 se stal rehek domácí, malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu připomínají skalnaté prostředí hor. Kromě postupného šíření rehka domácího na sever Evropy můžeme v posledních letech v Česku sledovat další změny. Zatímco dříve byla naše hnízdní populace přísně tažná, v posledních letech lze v některých městech pozorovat přezimující jedince. To vše patrně souvisí s oteplováním planety.
rehek domácíPtákem roku 2024 vyhlásila Česká společnost ornitologická rehka domácího. Rehek obývá velkou škálu stanovišť, od městského prostředí až po vysokohorská suťoviště. Zvlášť si oblíbil lidská sídla, ať už rušná centra měst, poklidné vesnické návsi i samostatně stojící usedlosti, hájenky, seníky, kůlny či horské chaty. Mezi jeho speciální rozpoznávací znaky patří šedavé nebo černošedé zbarvení a nápadný rezavý ocas, kterým často pocukává. Mladí samci jsou v prvním roce života zbarveni nenápadně šedě jako samice, přičemž jen malá část má již náznak typického černošedého kabátku, kterým se pyšní většina samců až v druhém roce života. Od tohoto "umouněného šatu" se odvozuje lidové pojmenování kominíček.

rehek domácíRehkovi domácímu se daří dobře – populace se na rozdíl od mnoha jiných druhů ptáků mírně rozrůstá. Tento druh se navíc v Evropě postupně šíří na sever spolu s oteplováním klimatu. V posledních letech lze také v některých městech pozorovat přezimující jedince. Ti rehci, kteří se do Česka vrací ze zimovišť ve Středomoří, přilétají v březnu. Krátce po příletu lze pozorovat samce, jak zpívají z vyvýšených míst, jako jsou hřebeny střech nebo komíny. Rehci domácí začínají zpívat během dne jako jedni z prvních ptáků, a to ještě před rozedněním. Charakteristickým zpěvem, který má v sobě několik chraplavých či přiškrcených slabik, vymezují své teritorium a zároveň lákají samice. Po spárování samice staví hnízdo v nejrůznějších výklencích, na trámech v podstřeší, ale nepohrdnou ani vhodně umístěnou polobudkou s horní polovinou přední strany otevřenou (tzv. rehkovníkem). Snáší 4 až 5 bělavých vajec a vyvádí mláďata dvakrát do roka, výjimečně až třikrát.
 

Rehci v zimě: sledujte rehky, kteří zůstávají doma

rehek domácíS postupným oteplováním klimatu začínají někteří rehci domácí zůstávat přes zimu doma. Tomuto fenoménu se začali věnovat ornitologové z Brna, kteří zimující rehky individuálně značí barevnými odečítacími kroužky. Ačkoli se rehci domácí u nás v zimě vyskytují i v jiných oblastech, přesnější data o jejich zimní početnosti chybí. Česká společnost ornitologická (ČSO) proto vyzývá milovníky přírody z řad veřejnosti k zapojení do programu občanské vědy, ve kterém se pokusí zjistit, kde a kolik rehků domácích v Česku zimuje. Během kampaně Rehci v zimě posbírají ornitologové cenné informace, které by jinak nebylo možné v takovém rozsahu získat. Zapojit se může každý, i bez předchozích zkušeností.

rehek domácíPozorování rehků zadávejte do databáze na stránkách ČSO birds.cz. Důležité jsou i negativní záznamy, tedy informace, že jste během vycházky rehka nezaznamenali. Do poznámky nezapomeňte zadat heslo „Rehci v zimě“, zapojíte se tak do soutěže o ceny z ČSO. To vše pomůže lépe pochopit, kde a v jakém prostředí rehci na našem území přezimují, ale i to, kde se v zimě nevyskytují. Pokud chcete zvýšit šanci, že zimující rehky potkáte, zajděte za chladnějšího počasí k místům porostlým loubincem, známým také jako psí víno nebo přísavník. Bobule této popínavé liány poskytují v období nedostatku hmyzu vítaný zdroj energie a za mrazivého počasí přitahují rehky jako magnet.
 

Ptačí hodinka: pozorování všech zimujících druhů na krmítku

rehekVedle projektu Rehci v zimě se o víkendu 5. až 7. ledna 2024 můžete zapojit do dalšího programu ČSO – Ptačí hodinka – během které lidé sledují a počítají ptáky na svých krmítkách či v zahradách. Rehek domácí sice nepatří mezi druhy, se kterými bychom se během Ptačí hodinky setkávali často, ale každoročně se jich pár objeví, podobně jako holubů hřivnáčů, konipasů bílých či pěnic černohlavých, jejichž většinová populace z Česka odlétá. Díky velkému množství dobrovolníků, kteří se do programu každoročně zapojují, získají ornitologové důležitá data o výskytu druhů, které u nás zimují. Na webu ptacihodinka.cz najdete více informací o tom, jak se do programu zapojit.
 

Pro člověka nepatrnost, pro rehky velká pomoc

rehek domácíPřipravme rehkům domácím ideální přirozené prostředí, kde budou moci žít, hnízdit a sbírat potravu. Rekonstrukce budov neprovádějme v hnízdním období, ohrozili bychom hnízdění. Odstraňme nástrahy a překážky, které jsou pro rehky a jiné ptáky nebezpečné – zakryjme sudy a jiné nádrže s vodou nebo do nich umístěme plováky, aby se v nich ptáci nemohli utopit. Zabezpečme prosklené plochy proti nárazům ptáků a udělejme svou zahradu pestrou a různorodou – takovou, kde rehci a jiní ptáci najdou dostatek hmyzu pro mláďata. Omezme chemii a snažme se nabídnout místa příhodná ke sběru potravy a hnízdění. Pokud nemáme na domě, garáži nebo kůlně přirozené hnízdiště vhodné pro rehky, zvažme vyvěšení rehkovníku, ale pamatujme na to, aby byl umístěn pouze na bezpečném místě, chráněném zejména před kočkami. Pokud máme kočky, držme je během hnízdního období uvnitř domu a nepouštějme je na dvůr ani na zahradu, protože rehčí mláďata nejsou po opuštění hnízda plně vzletná a představují pro kočky velmi snadnou kořist.
Ptačí hodinka aneb Sčítáme ptáky na krmítku!

10. 1.12. 1.
Ptačí hodinka aneb Sčítáme ptáky na krmítku!

Česká společnost ornitologická zve i letos širokou veřejnost k pozorování a sčítání ptáků na krmítkách během tzv. Ptačí hodinky. Program nazvaný Ptačí hodinka je určený všem zájemcům o přírodu a ptačí dění v jejich okolí.