ÚvodAktualityRodinné klany: Budilovi, Steimarovi a Kodetovi, herci, sochaři a umělci
Kultura

Rodinné klany: Budilovi, Steimarovi a Kodetovi, herci, sochaři a umělci

Poslechněte si audio verzi článku
Říká se, že geny neoklamete. Pro slavné rodiny to platí dvojnásob: stačí se porozhlédnout po rodinném klanu, který v založil Vendelín Budil. Kromě Budilů se v téhle rozvětvené rodině objevují jména jako Jiřina Steimarová, Jiří Kodet, Evelyna Steimarová nebo Anna Polívková. Pojďte se s nimi seznámit na Kudy z nudy.
Zakladatelem rozvětveného rodinného klanu byl herec, režisér a divadelní ředitel Vendelín Budil (1847–1928). Když se ale podíváte na jeho fotografie, zjistíte, že mezi jeho potomky se nedědilo jen nadání, ale i podoba. Leč zpět k panu Budilovi: narodil se v Praze v rodině válečného invalidy-příštipkáře a majitelky vetešnického krámku. To nebylo žádné terno, a tak o sobě Vendelín Budil prý dost dlouho rozšiřoval fámu, že je nemanželským synem herce, divadelního režiséra, překladatele a spisovatele Josefa Jiřího Kolára (1812–1896). Nebylo to ale důležité, Vendelín Budil si vybudoval solidní kariéru i bez cizí pomoci. Během svého dlouhého a pestrého působení na jevištích v Praze, Brně, Písku, Olomouci a dalších městech nastudoval 1 275 rolí a proslavil se zejména v roli Shakespearova Krále Leara. Hrál ji opakovaně ve všech souborech, kde působil, včetně divadlaPlzni, které deset let řídil. V téhle roli se proslavil tak, že jeho podobizna v úloze krále Leara je umístěna v Shakespearově domě ve Stratfordu jako pocta Anglie vynikajícímu českému herci.


 

Na scénu vstupují Steimarovi

Důležitý krok Vendelín Budil podnikl v létě 1876, kdy se oženil s dcerou kapelníka a členkou Švandovy zpěvohry, mezzosopranistkou Crescenzií Královou (1851–1930). Ta vystupovala již od sedmnácti let jako operní a operetní zpěvačka, ale později se umělecké činnosti vzdala. Důvodem byla péče o tři děti: syny Rudolfa (1877–1954) a Kamila (1878–1879), a dceru Annu (1889–1962).

Právě s dcerou Annou vstupuje na scénu rodinný klan Steimarů. Anna, divadelní, operetní a filmová herečka, se v roce 1915 provdala za herce Jiřího Steimara (1887–1968). O rok později se jim narodila dcera Jiřina Steimarová (1916–2007). Jako dítě ze známé herecké rodiny se hraní věnovala od dětství, a už v sedmnácti letech se objevila ve svém prvním filmu. Hlavní role si zahrála ve snímcích Dobrý tramp Bernášek (1933), Na svatém kopečku (1934), Pozdní láska (1935), Irčin románek (1936), Poslední Podskalák (1940) nebo Paklíč (1944), znáte ji i ze seriálů Tři chlapi v chalupě, Hříšní lidé města pražského anebo z filmu Jiřího Menzela o počátcích české kinematografie Báječní muži s klikou.

Jiřina Steimarová předala herecké geny i svým potomkům. S prvním manželem, sochařem Janem Kodetem (1910–1974) měla syna Jiřího Kodeta (1937–2005), skvělého herce, kterého znáte například z filmu Pelíšky. S druhým manželem, automobilovým závodníkem Jaroslavem Juhanem (1921–2011) pak měla dvě dcery, Julii (1947–2019) a Evelynu (*1945). I ta se věnuje herecké profesi, stejně jako její dvě dcery Vendula Rytířová (*1972), herečka, tanečnice, loutkářka, choreografka a divadelní pedagožka, jejímž otcem je písňový textař a muzikant Zdeněk Rytíř (1944–2013), a herečka Anna Polívková (*1979) z manželství s hercem Bolkem Polívkou (*1949).
 

Rodinný klan Kodetů

Vraťme se ještě k prvnímu manželovi Jiřiny Steimarové, sochaři Janu Kodetovi. Ten pocházel z rodiny známého malíře a sochaře Emanuela Kodeta (1880–1955), autora obřího památníku Jana Žižky u Sudoměře; šestnáct metrů vysoká postava husitského vojevůdce vévodí krajině od roku 1925. Pokračovatelem umělecké dynastie Kodetů se stal další Janův syn a bratr herce Jiřího Kodeta, malíř Kristian Kodet (* 1948). Ten ve Velkém Meziříčí založil Muzeum Kodet, kde je umístěna stálá sbírka výtvarných prací všech tří generací rodiny Kodetových.

Umělecký talent se do další generace přenesl i v rodině Jiřího Kodeta: herectví se věnuje jeho dcera Barbora Kodetová (*1970). Ta se provdala za houslistu Pavla Šporcla (*1973) a můžeme zatím hádat, jaký talent namixují rodinné geny u jejich dětí.
Česko ve filmu: Pelíšky a další oblíbené vánoční filmy

Česko ve filmu: Pelíšky a další oblíbené vánoční filmy

Jak si lépe vychutnat vánoční atmosféru než při sledování oblíbeného filmu? V názvu vůbec nemusí mít Vánoce ani advent, a přesto z nich dýchá báječná vánoční atmosféra a my se k nim během svátků každý rok rádi vracíme. Zapalte svíčky, nachystejte si čaj, kávu nebo horkou čokoládu a užijte si čekání na Ježíška: na Kudy z nudy jsme pro vás vybrali ty nejlepší vánoční filmy!

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni Kultura

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Takzvané Velké divadlo je živoucím kulturním centrem Plzně i celého Plzeňského kraje. Každoročně uvádí okolo osmnácti činoherních, operních, baletních, operetních i muzikálových premiér.

Jiří Menzel – oscarový filmový režisér

Jiří Menzel – oscarový filmový režisér

Jiří Menzel (23. února 1938, Praha – 5. září 2020, Praha) byl jedním z nejuznávanějších filmových a divadelních režisérů. Patřil také k tvůrcům nové vlny 60. let, slavné éry českého filmu. V té době natočil snímek Ostře sledované vlaky, který v roce 1968 získal Oscara za nejlepší zahraniční film.

Česko ve filmu: Hříšní lidé města pražského, policejní rada Vacátko a mordparta ze Čtyřky

Česko ve filmu: Hříšní lidé města pražského, policejní rada Vacátko a mordparta ze Čtyřky

Poznejte s námi Hříšné lidi města pražského! Legendární policejní rada Vacátko a jeho mordparta tvořená inspektory Boušem, Brůžkem a Mrázkem v celkem třinácti dílech televizního seriálu odkrývá malé i velké zločiny prvorepublikové Prahy. Hříšné lidi zná téměř každý, kdo se někdy díval na televizi: seriál se totiž vysílá téměř každý rok a ani po letech neztratil svou neopakovatelnou atmosféru. Pojďte se s českou televizní klasikou seznámit na Kudy z nudy.

Muzeum Kodet – Muzeum tří generací Kodetů ve Velkém Meziříčí Kultura

Muzeum Kodet – Muzeum tří generací Kodetů ve Velkém Meziříčí

Muzeum umělecké rodiny Kodetů naleznete v budově bývalého luteránského gymnázia ve Velkém Meziříčí. K vidění jsou zde díla tří generací umělecké rodiny Kodetů – malíře Kristiana, jeho otce Jana a dědečka Emanuela.