ÚvodČeská nejKulturníJiří Menzel – oscarový filmový režisér
Kulturní

Jiří Menzel – oscarový filmový režisér

Jiří Menzel (23. února 1938, Praha – 5. září 2020, Praha) byl jedním z nejuznávanějších filmových a divadelních režisérů. Patřil také k tvůrcům nové vlny 60. let, slavné éry českého filmu. V té době natočil snímek Ostře sledované vlaky, který v roce 1968 získal Oscara za nejlepší zahraniční film.
Jiří Menzel byl synem spisovatele a scenáristy Josefa Menzela. V roce 1962 ukončil studium filmové režie u Otakara Vávry na FAMU v Praze, jeho spolužáky byli mimo jiné Věra Chytilová nebo Evald Schorm. Prvním Menzelovým režijním počinem byla adaptace Hrabalovy povídky Smrt pana Baltazara ve filmu Perličky na dně, první celovečerní film Ostře sledované vlaky podle literární předlohy Bohumila Hrabala získal Oscara.

Menzelovy filmy bez nadsázky patří ke zlatému fondu české kinematografie. Proslulé jsou jak humorně nostalgické adaptace literárních děl Bohumila Hrabala (Skřivánci na niti, Postřižiny, Slavnosti sněženek, Obsluhoval jsem anglického krále) a Vladislava Vančury (Rozmarné léto, Konec starých časů), tak komedie na náměty Zdeňka Svěráka (Na samotě u lesa, Vesničko má středisková). Jeho posledním filmem byli Donšajni z roku 2013. Menzelovy filmy sklízely ocenění na mezinárodních filmových festivalech v Karlových Varech, Benátkách, Montrealu, Berlíně a jinde. Za své celoživotní dílo získal Jiří Menzel řadu ocenění, mimo jiné francouzský Řád důstojníka literatury a písemnictví či Cenu Akiry Kurosawy z MFF v San Franciscu.

Jiří Menzel o sobě tvrdil, že je hlavně divadelní režisér, který se jen pouhou náhodou dostal k filmování. Spolupracoval zejména s pražskými divadly jako Činoherní klub či Vinohradské divadlo, jako divadelní režisér působil i v zahraničí. Na kontě má také řadu filmových a divadelních rolí, například v úspěšné inscenaci Činoherního klubu Penzion pro svobodné pány. Zahrál si i v řadě filmů, například Kdyby tisíc klarinetů, Rozmarné léto, Upír z Feratu, Hra o jablko a dalších. Dva roky rovněž působil v souboru Divadla Járy Cimrmana.

Jiří Menzel vyučoval na pražské FAMU, v roce 1996 získal Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu. Jeho manželkou byla Olga Kelymanová, mají dvě dcery. Zemřel ve dvaaosmdesáti letech na komplikace po infekčním onemocnění covid-19 a je pochovaný na Vyšehradském hřbitově v Praze.
 
 
Naše nejkrásnější nádraží: Českou republikou po železnici

Naše nejkrásnější nádraží: Českou republikou po železnici

Cestování vlakem je populární, romantické a má své kouzlo. Pro někoho je důležité to, že rozsáhlá železniční síť spojuje všechny konce naší země a cestování je jednoduché, jiní zase ocení architekturu a nostalgii starých nádraží. Na Kudy z nudy jsme pro vás vybrali krásná a zajímavá nádraží, která stojí za pozornost. Některá znáte ze soutěže Nejkrásnější nádraží, jiná zase z filmů či seriálů, a další třeba jako místa, kam jezdíte na dovolenou nebo na výlet. Nejlepší překvapení jsou pak ta, která zatím neznáte – a navíc vám poradíme, kam se můžete podívat v okolí!

Pivovar Dalešice – místo známé z filmových Postřižin Gurmánská turistika

Pivovar Dalešice – místo známé z filmových Postřižin

Tradice vaření piva zde sahá až do 17. století. Pivovar se proslavil v roce 1980, kdy zde režisér Jiří Menzel natočil slavný příběh Hrabalových Postřižin. Ve zrekonstruovaném objektu dnes najdeme Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví, ve kterém nechybí ani připomenutí slavného filmu.

Místa, která znáte z filmů a pohádek: udělejte si výlet s příchutí stříbrného plátna

Místa, která znáte z filmů a pohádek: udělejte si výlet s příchutí stříbrného plátna

Snímky Slavnosti sněženek, Vesničko má, středisková nebo Samotáři se staly českou filmovou klasikou. Kudy z nudy vás zve na výlety do míst, která budete znát právě z těchto filmů. Nebudou chybět ani pohádkové cesty za Třetím princem, Pyšnou princeznou nebo malým Vaškem, který ví, jak dostat tatínka do polepšovny.

Česko ve filmu: přehled filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Česko ve filmu: přehled filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Tentokrát uděláme radost všem fanouškům železnice, literatury a filmů: vydali jsme se po peronech a kolejích pátrat po uměleckých dílech, kde duní vlaky a ze stránek na nás pomrkávají kreslené parní mašinky pana Milera. Následující řádky voní dehtem a karbolem, mezi nimi uniká pára a tu a tam se ozve táhlé zahoukání.

Výlet do kraje Postřižin za spisovatelem Bohumilem Hrabalem

Výlet do kraje Postřižin za spisovatelem Bohumilem Hrabalem

Bohumil Hrabal, rozený Bohumil František Kilian (28. března 1914 Židenice, dnes součást Brna – 3. února 1997 Praha) byl jeden z nejvýznamnějších a nejosobitějších spisovatelů druhé poloviny 20. století. Bohumil Hrabal byl ke světské slávě skeptický. Nepřál si žádnou pamětní desku, a když, tak prý jen ve výšce, kam čůrají psi. Přání se mu splnilo, a to jak na rodném domě ve strmé Balbínově ulici v Brně-Židenicích, tak v Nymburku na zdi pivovaru, kde prožil podstatnou část svého dětství a mládí.

Cyklovýlet na Zbraslav a do Davle za Vladislavem Vančurou

Cyklovýlet na Zbraslav a do Davle za Vladislavem Vančurou

Markéta Lazarová, Rozmarné léto, Konec starých časů, Útěk do Budína a Kubula a Kuba Kubikula, to je pětice nejznámějších próz spisovatele Vladislava Vančury. V červnu si připomínáme 125 let od jeho narození. Pojďte s portálem Kudy z nudy pátrat kde žil a která místa na něj zapůsobila.

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

Česká filmová a televizní akademie vyslala do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film snímek Šarlatán polské režisérky Agnieszky Hollandové. Jaké bude mít Šarlatán soupeře? Zařadí se mezi české oscarové filmy anebo se připojí k těm, které svou nominaci neproměnily?

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

Barrandovská filmová studia se začala stavět v roce 1931 a už o dva roky později byl na světě první „barrandovský“ film. Jmenoval se Vražda v Ostrovní ulici, natočil ho režisér Svatopluk Innemann a odstartoval úžasný příběh filmových ateliérů, které už bezmála sto let do Prahy lákají filmaře z celého světa. Vítejte v evropském Hollywoodu!

Museum trati a Ostře sledovaných vlaků v Loděnici u Berouna Kultura

Museum trati a Ostře sledovaných vlaků v Loděnici u Berouna

Parta nadšenců se pustila do rekonstrukce prostor místního vlakového nádraží, aby v nich při příležitosti 120. výročí zahájení provozu na trati Praha – Rudná – Beroun vzniklo Museum trati a Ostře sledovaných vlaků.

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě Příroda

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě

V Botanické zahradě hlavního města Prahy je unikátní stezka, kterou tvoří téměř osmdesát vzácných rostlin a dřevin, které od roku 2009 v zahradě v rámci projektu Kořeny osobností vysazují významní představitelé českého, ale také zahraničního kulturního, sportovního, vědeckého či politického života.

Naučná stezka Loděnické filmování Příroda

Naučná stezka Loděnické filmování

Naučná stezka Loděnické filmování má jen dvě zastávky, ale velice významné – provede vás obcí a představí skanzen těžby železné rudy Chrustenická šachta. Stezka připomíná filmy a seriály jako např. Zdivočelá země, Ostře sladované vlaky, Bumerang a další.