ÚvodAktualityRozhledny, rarity i smutek: jak si žijí české skokanské můstky?
Zimní sporty

Rozhledny, rarity i smutek: jak si žijí české skokanské můstky?

  • 1. prosince 2019
Blíží se čas Turné čtyř můstků, jednoho z nejznámějších závodů ve skocích na lyžích. Ještě než se posadíte před televizi anebo se vydáte do Rakouska a Německa, abyste si turné užili jako diváci přímo na místě, pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na naše skokanské můstky.
Že mají své nejlepší časy dávno za sebou? Kdepak, někde se pořád skáče, jinde se skokanské můstky proměnily v rozhledny anebo lákají výletníky na jiné zážitky. Vezměme to ale popořadě.
 

Výhled ze skokanského můstku v Lomnici nad Popelkou

V Lomnici nad Popelkou na Semilsku nemají jen malé skokanské můstky s umělou hmotou, kde se skáče v zimě i v létě, ale také hodně netradiční rozhlednu. Největší skokanský můstek v lyžařském areálu V Popelkách totiž zároveň slouží jako vyhlídková věž. Vyhlídkový ochoz byl k můstku K70 přistavěn v roce 2007 a od té doby sem kromě skokanů na lyžích chodí i zvědaví turisté. Není divu, úžasný kruhový výhled do okolí nabízí podívanou na Jizerské hory, Ještěd, Český ráj, městečko Lomnici nad Popelkou, ale i do Krkonoš a vzdálenějších Orlických hor. Kromě toho můžete obdivovat i ty, kteří se z můstku odvážně spouštějí dolů – i když podle lidí z místního sportovního klubu můstek na dnešní poměry nijak velký není a v Lomnici z něj poprvé skáčou desetileté děti. Řekněte sami, měli byste takovou odvahu?

Z centra města vedou ke sportovnímu areálu značené cesty, najdete tu také parkoviště, restauraci a běžecký lyžařský areál. Pokud vám bude přát počasí, můžete navštívit další dvě vyhlídková místa: od skokanských můstků stačí pokračovat po zelené a červené značce, které vás přibližně po čtyřech kilometrech dovedou na vrch Tábor s Tichánkovou rozhlednou a kostelem Proměnění Páně, k němuž směrem od Lomnice stoupá křížová cesta. O kousek dál v lese najdete ještě jednu netradiční vyhlídku: třináct metrů vysokou Allainovu věž. Romantická věž postavená v novogotickém stylu nějakou dobu sloužila dokonce jako posed, dnes je opravená a volně přístupná.
 

Výlet za Jiřím Raškou na můstky ve Frenštátě

Ještě jednou se vrátíme k Turné čtyř můstků, sérii závodů ve skocích na lyžích, která se koná vždy na přelomu roku v Německu a Rakousku. Vítězem je ten závodník, jehož součet bodových ohodnocení jednotlivých skoků je po čtyřech závodech nejvyšší. Čeští skokani se několikrát umístili na stupních vítězů, na těch nejvyšších pak stáli dva: v sezoně 2005/2006 Jakub Janda a v sezoně 1970/1971 Jiří Raška.

V rodném Frenštátě pod Radhoštěm jej připomíná skokanský areál Jiřího Rašky na Horečkách. První ze skokanských můstků tu vyrostl pouhých 40 dnů po Raškově triumfu na X. zimních olympijských hrách v Grenoblu roku 1968, kde pro Československou republiku vybojoval první zlatou medaili. Na Horečkách trénoval nejenom Jiří Raška, ale i Jiří Parma, František Jež nebo Jaroslav Sakala. Dnešní skokanské můstky K95, K45, K20 a K9 si dokonale prohlédnete z naučné stezky Beskydské nebe. Sice vás čeká pořádné stoupání a celkem 428 schodů, které prověří vaši fyzičku, ale cestou si můžete zahrát Lvíčkův výškový kvíz. Průvodcem na jednotlivých zastaveních je lvíček Fitty, maskot frenštátských skokanů na lyžích, nahoře vás pak čeká pěkný výhled do okolí a stupně vítězů.
 

Rozhledna na skokanském můstku na Churáňově

Unikátní rozhledna vznikla na vrcholku bývalého skokanského můstkulyžařském areálu na šumavském Zadově a Churáňově. Naposled se tu skákalo v roce 1996, rekord drží skokem dlouhým 95 metrů Pavel Ploc. K rozhledně se buď necháte vyvézt sedačkovou lanovkou Zadov Kobyla, pohodlně sem dojdete téměř po rovince po asfaltové cestě od parkoviště Na Pláních anebo po některé z turistických tras. Pokud tu bude zavřeno (a podle oficiálních informací lyžařského areálu vyhlídka skutečně bývá přístupná jen v hlavní sezoně), vystoupejte o kousek výš k horní stanici lanovky. Ta totiž leží v nadmořské výšce 1 100 metrů, tedy téměř stejně vysoko jako vyhlídková plošina můstku (1 109 m). O fantastický výhled na Šumavu a jižní Čechy tak ani v zimě nepřijdete, chce to jen pověstné štěstí na počasí.
 

Kde najdete další skokanské můstky?

  • Dva největší skokanské můstky v Česku najdete v Krkonoších na severním svahu Čertovy horyHarrachově. Areál zahrnuje pět skokanských můstků; nejstarší vznikl již roku 1920, mamutí můstek K-185 se řadí mezi největší na světě. Na tradiční dějiště závodů světového poháru ve skocích na lyžích je dosud fascinující pohled, ale zblízka – například z lanovky na Čertovu horu – je situace jiná: můstky jsou už roky mimo provoz a podle odborníků jsou na konci životnosti.
  • V Liberci na Ještědu stojí skokanské můstky od konce šedesátých let. Od roku 1973 se tady a v Harrachově skákalo proslulé Turné Bohemia, které se v roce 1981 poprvé zařadilo do Světového poháru. Na dvou můstcích se ale už také dlouho neskáče, Liberec z kalendáře významných závodů vypadl a můstky v zimě leží ladem.
  • Skokanská historie se psala i v Novém Městě na Moravě, které je dnes proslavené hlavně díky běžcům na lyžích, biatlonistům a bikerům. První závody ve skocích na lyžích se tu konaly už v roce 1912, můstky pak postupně vyrostly na pěti místech v okolí. Většina dávno zmizela a někdejší slávu už připomíná jen areál na Šibenici, vršku vedle známějšího Harusova kopce, kde se konají žákovské a mládežnické závody.
  • Na vlastním pozemku v libereckých Vratislavicích, bez dotací a s pomocí dobrovolníků postavil skokanský můstek Leoš Škoda. Patnáctimetrový můstek má umělý povrch, dá se na něm trénovat i v létě a je určen pro děti od zhruba 6 do 13 let, u kterých by měl probudit zájem o kdysi úspěšný český sport. Časem se počítá i se stavbou většího můstku a také minimůstku, kde se naučí základy nejmenší děti.
Skokanský můstek Vratislavice nad Nisou Zimní sporty

Skokanský můstek Vratislavice nad Nisou

Šéf českých skokanů na lyžích Leoš Škoda postavil s dobrovolníky na svém pozemku v blízkosti koupaliště Sluníčko nejmodernější dětský skokanský můstek v Česku.

Skokanské můstky v Harrachově Památky

Skokanské můstky v Harrachově

Lyžařské skokanské můstky se staly nedílnou součástí Harrachova. Proslulý areál pěti skokanských můstků se nachází na severním svahu Čertovy hory. Malé dětské můstky jsou na Hřebínku-Kaml, střední můstky za hotelem Skicentrum a velké můstky najdete vedle Lanové dráhy Delta.

Ski areál Zadov – skvělé lyžování na hranici Národního parku Šumava Zimní sporty

Ski areál Zadov – skvělé lyžování na hranici Národního parku Šumava

Zadov-Churáňov je jedno z nejznámějších center běžeckého lyžování v České republice, ale i oblíbené místo sjezdového lyžování. Sjezdové lyžování na Zadově, to je celkem 12 sjezdovek na Zadově, Churáňově a Nových Hutích.

Ski areál Čertova hora v Harrachově Zimní sporty

Ski areál Čertova hora v Harrachově

Sportovní areál Harrachov je jedno z nejkrásnějších míst zimních sportů. Lyžování na Čertově hoře je vhodné pro všechny generace. Kromě sjezdových tratí nabízí Harrachov také ideální podmínky pro lyžaře – běžce a lyžařskou turistiku všech stupňů náročnosti. Je také známým místem skokanských soutěží.

Vyhlídka skokanský můstek v Lomnici nad Popelkou Památky

Vyhlídka skokanský můstek v Lomnici nad Popelkou

V lyžařském areálu V Popelkách je přístupný vyhlídkový ochoz na zrekonstruovaném můstku K-70. Ochoz se nachází ve výšce 28 m a je z něj pěkný výhled nejen na skokanský areál, ale i do okolní krajiny.

Ski Centrum Bublava – Stříbrná Zimní sporty

Ski Centrum Bublava – Stříbrná

Ski Centrum Bublava patří mezi nejlépe vybavené lyžařské areály v ČR s úplným spektrem doprovodných služeb. Pro svou výhodnou polohu v samém středu nejzápadnějšího výběžku Krušných hor s dostatkem sněhu patří již od počátku minulého století mezi vyhledávaná celoroční turistická střediska.

Skokanský areál Jiřího Rašky u Frenštátu pod Radhoštěm Zimní sporty

Skokanský areál Jiřího Rašky u Frenštátu pod Radhoštěm

V letech 1969 až 1973 byl vybudován areál můstků v dnešní podobě včetně parkoviště a večerního osvětlení.

Skiareál Ještěd – hory za rohem Zimní sporty

Skiareál Ještěd – hory za rohem

Skiareál Ještěd – to pravé místo pro aktivní trávení volného času jak v zimě tak v létě. Skareál je vhodný pro individuální sportovce i rodiny s dětmi. Přijeďte k nám tramvají z centra Liberce nebo autem z Prahy za pouhou hodinku. Lyžařské středisko je položeno ve výšce 540 až 1012 metrů nad mořem.

Další aktuality

Bozkovské dolomitové jeskyně můžete navštívit i v zimním období

Bozkovské dolomitové jeskyně můžete navštívit i v zimním období

28. říjen 2024 10:55
Příroda, Liberecký kraj
Užijte si s dětmi podzimní prázdniny na Grabštejně

Užijte si s dětmi podzimní prázdniny na Grabštejně

27. říjen 2024 9:43
Památky, Liberecký kraj
Hrad Bezděz a Houska otevřou o státním svátku své brány

Hrad Bezděz a Houska otevřou o státním svátku své brány

26. říjen 2024 10:59
Zážitky, Liberecký kraj
V Liberci se uskuteční speciální prohlídka radnice

V Liberci se uskuteční speciální prohlídka radnice

26. říjen 2024 9:00
Zážitky, Liberecký kraj
Jak poznat Liberec za jeden den

Jak poznat Liberec za jeden den

21. říjen 2024 6:50
Zážitky, Liberecký kraj
Procházka v Pekle na Českolipsku je pěkná i na podzim

Procházka v Pekle na Českolipsku je pěkná i na podzim

19. říjen 2024 11:55
Příroda, Liberecký kraj
Ukliďme Jizerky! Máme na to celý víkend

Ukliďme Jizerky! Máme na to celý víkend

18. říjen 2024 12:00
Příroda, Liberecký kraj