Podobně jako jinde v horách ani v
šumavském Stožci se přesně neví, kdy původní dřevařská osada vznikla. Všechno se proto odvíjí od
první písemné zmínky v roce 1769.
Oslavy 250 let Stožce vypuknou
v sobotu 10. srpna a potrvají až do půlnoci; těšit se můžete na country i dechovku, jarmark, občerstvení, vystoupení místních hasičů nebo atrakce pro děti. Akci doprovází
výstava fotografií Stožec a jeho lidé; v budově bývalého obecního úřadu bude k vidění
až do začátku září.
Výlety na Třístoličník začínají právě tady
Dnes se vesnice v údolí
Studené Vltavy skládá se ze tří místních částí,
Českých Žlebů, Dobré a Stožce. Zejména díky poloze v
Národním parku Šumava a pár kilometrů od hojně navštěvovaného
Lipna nad Vltavou patří k oblíbeným výletním místům. Využít můžete
železnici, která sem vede z
Černého Kříže a pokračuje až ke státní hranici do
Nového Údolí. Trať lemuje
asfaltka se skvělým povrchem, která láká cyklisty i inline bruslaře. Ze Stožce se navíc skvěle dostanete ke
Schwarzenberskému plavebnímu kanálu (nejkratší trasa měří necelých 5 km a vede po ní i cyklostezka) a od vlakové zastávky v Novém Údolí je to pouhých sedm kilometrů na legendární vrcholek
Třístoličníku.
…anebo raději ke Stožecké kapli?
Zatímco přesný rok založení staré dřevařské osady Stožce neznáme, o dřevěné poutní kapli Panny Marie víme leccos. V roce 1791 ji postavil
kovář Jakub Klauser z Volar, podle legendy prý jako díkůvzdání za prozření, když si omyl v prameni oči. Po několika přestavbách a rozšířeních kaple získala dnešní podobu a záhy se stala duchovním centrem širokého okolí, kam chodívala procesí poutníků z Čech i nedalekého Bavorska. Po druhé světové válce chátrala a zbyly z ní jen trosky. Rekonstrukce zahájená v roce 1988 skončila v říjnu 1989, v listopadu 1989 byla kaple slavnostně otevřena a poutní mší v srpnu 1990, kterou celebrovali českobudějovický biskup Miroslav Vlk a farář z Philippsreutu, byla obnovena tradice setkávání věřících z obou stran hranic.
Obci se nyní podle starých maleb, fotografií a vzpomínek pamětníků podařilo
obnovit křížovou cestu, která ke Stožecké kapli vedla. Čtrnáct nových obrazů namalovala
výtvarnice a restaurátorka z Vimperka
Vladimíra Fridrichová-Kunešová. Ke kapli míří žlutá značka, která od nádraží ve Stožci vede pastvinami k rozcestí Stožecká luka. Tam odbočíte na modrou turistickou značku a dojdete na rozcestí Pod Stožeckou skálou, odkud stoupá stezka vzhůru ke Stožecké kapli. Pokud vás neodradí strmý výstup, vyplatí se vyšplhat až na Stožeckou skálu, z níž se otvírá krásný výhled do okolí. Zpět se nemusíte vracet stejnou cestou; když budete dál pokračovat po modré, dojdete na rozcestí Lávka přes Studenou Vltavu. Neznačená cesta vás pak přes řeku a podél trati dovede zpět do Stožce. Celkem ujdete asi 9 kilometrů.
Víte, že?
- Příští rok by Stožečtí rádi vybudovali stezku, která by propojila cestu kolem zaniklé Roseanuerovy nádrže s bavorskými cyklotrasami. Nádrží začínal Schwarzenberský plavební kanál, pro který sloužila jako zásobárna vody. Jméno připomíná Josefa Rosenauera, který plavební kanál projektoval a stavěl. Existují i plány na její obnovení, ale přednost zatím mají opravy kanálu a stezek.
- Ve Stožci najdete jedno z Informačních středisek NP Šumava. Poblíž najdete areál lesních her se Soví stezkou a venkovní geologickou expozici.
- V únoru 1850 Stožec proslavila údajně největší pytlácká bitva v Evropě, kdy si bavorští pytláci vyřizovali účty s místními lesníky. Ti se sice stačili opevnit v hotelu Pstruh, ale konflikt přesto měl na obou stranách mrtvé a zraněné. Ještě při rekonstrukci budovy ve 30. letech 20. století se v trámech roubené budovy našlo množství kulí zavrtaných do dřeva.