ÚvodAktualitySvatovítská katedrála slaví 670 let
Památky

Svatovítská katedrála slaví 670 let

  • 20. listopadu 2014
Dne 21. listopadu 1344, tedy před 670 lety, přijal v chrámu sv. Víta odznaky arcibiskupského důstojenství první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Po skončení obřadu byl za přítomnosti krále Jana Lucemburského a jeho synů Karla a Jana položen „základní kámen“ nové katedrály. Arcibiskupství pražské si toto významné jubileum připomínalo celý letošní rok.

Katedrála sv. VítaV roce 2014 si pražské arcibiskupství spolu s celou naší zemí připomíná 670. výročí od tzv. "položení základního kamene" ke katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Záměr vybudovat nový chrám souvisel s povýšením pražského biskupství na arcibiskupství, k němuž došlo, stejně tak jako k zahájení stavby gotické katedrály, v roce 1344.

Jednou z nejvýznamnějších letošních událostí je mezinárodní konference, která bude letos věnována tématu „Katedrála v době probouzení národů“ a kromě pražské katedrály bude v centru pozornosti také katedrála v Kolíně nad Rýnem. Již čtvrtá konference o pražské katedrále a jejím vztahu k ostatním evropským katedrálám se koná v pátek 21. listopadu 2014 od 13.00 hodin v Arcibiskupském paláci na Hradčanech. Účastníci konference si položí otázku, jak se jednotlivé fáze národního obrození zapsaly do dostavby katedrály. Svůj příspěvek přednesou emeritní kolínský arcibiskup kardinál Joachim Meisner, správce kolínské katedrály Michael Hauck, filosof a sociolog prof. Miloš Havelka a kunsthistorička Taťána Petrasová. Večerní debaty se potom zúčastní také pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP.

Praha

Záměr vybudovat nový chrám souvisel s povýšením pražského biskupství na arcibiskupství, k němuž došlo, stejně tak jako k zahájení stavby gotické katedrály, v roce 1344. Převratnou událos  popsal ve své kronice František Pražský. V zápise z 21. listopadu z roku 1344 můžeme číst: „Konečně Bůh … dovršil milost milostí. Neboť jasný kníže pan Karel, moravský, v touze po vynětí Kostela pražského a rozšíření jeho důstojnosti, dosáhl od pana papeže, že se stal metropolitním a bezprostředně podléhal římské kurii.“

Biskupství bylo povýšeno zvláštní bulou papeže Klimenta VI. z 30. dubna 1344. Dne 21. listopadu 1344 přijal v chrámu sv. Víta odznaky arcibiskupského důstojenství první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Po skončení obřadu byl za přítomnosti krále Jana Lucemburského a jeho synů Karla a Jana položen „základní kámen“ nové katedrály.

Kromě výročí položení základního kamene k nové gotické stavbě, si 21. listopadu připomínáme také 170. výročí od svolání valné hromady vznikající Jednoty pro dostavbu chrámu sv. Víta. 

Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze ve spolupráci s Arcibiskupstvím pražským a dalšími institucemi připravila řadu událostí, které významné výročí připomínají. Jednou z nich je také mše svatá ke cti sv. Cecilie, kterou bude v sobotu 22. listopadu sloužit od 18.00 hodin v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha emeritní kolínský arcibiskup kardinál Joachim Meisner mši svatou ke cti sv. Cecilie. Ta je každoročně příležitostí, kdy se setkávají chrámové sbory celé pražské arcidiecéze.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.