ÚvodAktualityToulání po Husově cestě: ideální způsob, jak strávit volné dny, a přitom se vyhnout davům
Letní sporty

Toulání po Husově cestě: ideální způsob, jak strávit volné dny, a přitom se vyhnout davům

Neustálá hlasitá hudba, obchody plné nepotřebných suvenýrů, lidé tlačící se jedním směrem, hluk či všudypřítomná auta. I taková bývá letní realita nejen v mnoha přímořských letoviscích, ale i v českých turistických centrech. Jedním ze stále oblíbenějších způsobů, jak využít volné dny naopak ke zklidnění a poznávání méně známých míst, je vícedenní pěší pouť. Poutnictví v Čechách aktuálně zažívá rozmach a možností pro romantické toulky plné rozjímaní je spousta. Originálním začátkem léta je Husova cesta, která nabízí ideální způsob, jak aktivně strávit červencové svátky anebo klidně celou dovolenou, a přitom se vyhnout davům turistů.
husova cestaHusova cesta měří celých 800 km a poutníky či vyznavače dálkového toulání zavede z Prahy až do německé Kostnice. Celá pouť je rozdělena do 40 etap, přičemž etapy české části stihnete v klidu projít do dvou týdnů. Pokud si celé dva týdny volna nevyšetříte, můžete si vybrat jakýkoliv úsek stezky například pro víkendový výlet. A právě začátek července, kdy slavíme svátek Jana Husa, je ideálním termínem.

Nejen že poutí po Husově cestě uděláte něco pro své tělo i ducha, ale zároveň si můžete velmi důstojně připomenout poslední cestu tohoto českého reformátoraPrahy do Kostnice, kde byl 6. července roku 1415 upálen. Husova cesta začíná v Praze u Betlémské kaple, v níž mistr Jan Hus kázal. Dále vede podél řeky Berounky, prochází malebnou krajinou Křivoklátska a severního Plzeňska. Zalesněným Tachovskem vás pak dovede až na česko-německou hranici. Odtud pokračuje přes Norimberk a Ulm k Bodamskému jezeru, na jehož břehu, na německo-švýcarské hranici, leží město Kostnice. V centru tohoto historického města najdete Husovo muzeum, u jehož budovy putování končí.


Historické skvosty na 250 kilometrech trasy

Hrad KrakovecPokud se rozhodnete projít si celou českou část, čeká vás 250 kilometrů ve 13 jednodenních etapách o průměrné délce 19 kilometrů. Pro zdatnější poutníky tato výzva přestavuje týden intenzivní chůze. Trasa je vedena většinou po turistických cestách Klubu českých turistů, jehož značení je svou hustotou v Evropě zcela unikátní. Nápomocné vám mohou být také mapy a popisy na webu husovacesta.cz a na Instagramu @husovacesta.

husova cestaPři putování českou krajinou po Husově cestě můžete zároveň obdivovat i mnohé historické skvosty, jakými je Karlštejn, Mariánská Týnice, město Manětín, hrady Točník či Krakovec, kde Hus pravděpodobně strávil své poslední dny v Čechách. A historie vás bude provázet i v dalších částech cesty – když dorazíte k česko-německé hranici, můžete z Tachova pokračovat po středověké zemské stezce, zvané „Goldene Strasse“ (Zlatá cesta).

Velkou výhodou všech poutních stezek je jejich naprostá časová flexibilita, a tak pokud vám nevyjde kratší či delší procházka po Husově cestěnadcházejícím období svátku Jana Husa, můžete na ni vyrazit i kdykoli jindy. Kvetoucí stromy na jaře či podzimní probarvené stráně vás na této trase určitě nezklamou.
Husova cesta – dálková pěší poutní stezka Příroda

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.