ÚvodAktuality#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona
Památky

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

  • 17. února 2021
Sídlo sklářů v Novém Boru, originální kulaté kobky na pražských náplavkách, vinařství, radnice, muzeum anebo mateřská školka: to je jen výběr staveb, které zastupují Českou republiku v novém ročníku prestižní soutěže Mies van der Rohe Award. Pojďte se blíž seznámit nejen s nimi, ale i s favority a vítězi předchozích kol. Stranou samozřejmě nenecháme ani slavnou vilu Tugendhat, autentickou stopu architekta Ludwiga Miese van der Rohe a jedinou tuzemskou moderní stavbu, zapsanou v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Vila Tugendhat a pavilon Barcelona

Dvě stavby, které veřejnost srovnávala už v době jejich vzniku a i dnes obě stojí za bližší prozkoumání: vila Tugendhat v Brně a výstavní pavilon v Barceloně.
Vila Tugendhat
Pavilon Barcelona
Soutěž o Cenu Evropské unie za současnou architekturu – Cenu Mies van der Rohe pořádá od roku 2001 Evropská komise ve spolupráci s barcelonskou nadací Fundació Mies van der Rohe. Cena se udílí jednou za dva roky a porotci v ní oceňují nejlepší projekty napříč evropskými zeměmi. Kdyby byl rok jako kterýkoliv jiný, nejprestižnější architektonická přehlídka starého kontinentu by už zveřejnila užší výběr finalistů. Jenže aktuální ročník bude probíhat jinak: nejenže do něj byly zařazeny stavby z Arménie, Moldavska a Tuniska, ale ani počet 449 děl z 41 zemí není konečný. Protože výstavbu i posuzování komplikují koronavirová opatření, organizátoři prodloužili termíny. Novou podmínkou je, aby stavby byly dokončeny mezi říjnem 2018 a dubnem 2021, letos v září pak komise zveřejní další nominované projekty. Výsledky budeme znát až na jaře 2022.
 

Česká jedenáctka

Prestižní ocenění Mies van der Rohe Award může získat jedenáct staveb, které v posledních letech vznikly na území České republiky. S některými jste se na portálu Kudy z nudy už potkali: namátkou jde o skleněný dům a sídlo sklářské společnosti LasvitNovém Boru, oceněné Hlavní cenou České ceny za architekturu 2020, Památník Jana Palacha ve Všetatech, nové sídlo Vinařství Lahofer u Znojma či revitalizované pražské náplavky.

Protože organizátoři prestižní evropské přehlídky dobře ví, že budovy a infrastruktury jsou odpovědné minimálně za 40 procent veškeré emise skleníkových plynů, v aktuálním ročníku hrají prim především projekty, kde jde ruku v ruce design s udržitelností. Miesova cena Evropské unie proto dává zelenou především rekonstrukcím, adaptacím i transformacím stávajících budov. Ty v české jedenáctce zastupuje například nová radnice Prahy 7, která vznikla rekonstrukcí starší administrativní budovy, anebo bývalý pivovar a technická stavba v centru Znojma, kterou architekti Chybík+Krištof proměnili na vinný bar Enotéka. Svou historii má i prvorepubliková vilka, proměněná v „rodinný dům v ocelovém korzetu“, naopak z novostaveb stojí za zmínku i vidění mateřská škola v liberecké čtvrti Vratislavice nad Nisou. Trochu připomíná novoborský Lasvit: architekti Petr Stolín a Alena Mičeková použili podobně jako u svého staršího projektu Zen-Houses (oceněný Českou cenou za architekturu v prvním ročníku soutěže) lehkou fasádu ze sklolaminátu.
 

Vila Tugendhat a pavilon Barcelona

Když se spojí neomezený rozpočet, architekt se světovým renomé a svatební dar pro dceru bohatého průmyslníka, vznikne vila Tugendhat: stavba podle projektu architekta Ludwiga Miese van der Rohe (1886–1969) dokončená v roce 1930 stála pět milionů korun, za což se v té době daly pořídit desítky rodinných domků. I když právě teď jsou prohlídky jediné moderní památky UNESCO v České republice zastavené, můžete si je rezervovat a začít se těšit. Návštěva brněnské funkcionalistické stavby, která patří k základním dílům světové architektury a své době posunula měřítka moderního bydlení, je skutečným zážitkem.

Když je řeč o vile Tugendhat, slavném architektovi a Ceně Mies van der Rohe, je na čase seznámit se stavbou, s níž už v době vzniku vilu srovnávali: o německém pavilonu, který Mies van der Rohe navrhl pro světovou výstavu v Barceloně. Obě stavby vznikaly v Miesově kanceláři současně, spojovaly je klíčové formální znaky i nová koncepce architektonického prostoru. Jenže zatímco vila zůstala, pavilon v Barceloně byl po skončení výstavy rozebrán. Jak ale postupně během 20. století rostl Miesův mezinárodní věhlas, i barcelonští radní si uvědomili, že by pavilon mohl být velkým turistickým lákadlem, a tak v osmdesátých letech vznikla jeho replika. Příbuzenství s vilou Tugendhat je nezpochybnitelné, od tvaru chromových sloupů přes kombinace skla, onyxu, travertinu a různých druhů mramoru až po Miesem navrženou ikonu moderního nábytku, křeslo Barcelona. Je celkem symbolické, že právě v Miesově pavilonu Barcelona se Ceny Evropské unie za současnou architekturu předávají.
 

Známí i neznámí uchazeči z ročníku 2019

Cena Evropské unie za současnou architekturu byla poprvé udělena v roce 1987 a zatím nikdy nebyla oceněna žádná česká stavba. Vy ale určitě některé tuzemské uchazeče znáte: do minulého ročníku se jich zařadilo dvanáct, namátkou Centrum současného umění DOX v Praze, Kinonekino v Plané, horní stanice lanové dráhy na Pustevnách, moderní kostel sv. Václava v Sazovicích, Letenská vodárenská věž, penzion Štajnhaus v Mikulově nebo multifunkční Kotelna v Libčicích nad Vltavou, v Praze pak vyhlídková věž Doubravka na Černém Mostě a polyfunkční dům Drn na Národní. Mezinárodní porota složená z architektů, novinářů a teoretiků ale všechny překvapila: laureátem ceny za rok 2017 se stala renovace obrovského, čtyři sta metrů dlouhého paneláku v Amsterdamu od týmu lokálních architektů. Vůbec poprvé v historii cen Mies van der Rohe došlo k ocenění nikoli novostavby, ale starší budovy. Bude tento trend pokračovat? Nezbývá než si počkat na další rok.
Poznejte příběh vily Tugendhat a dalších brněnských vil

Poznejte příběh vily Tugendhat a dalších brněnských vil

Ikona světové architektury, památka UNESCO a vůbec první moderní vila v České republice, do níž mohla nahlédnout veřejnost – to všechno je brněnská vila Tugendhat. V jejích interiérech se ale skrývá také příběh rodiny Tugendhatovy, architekta Ludwiga Miese van der Rohe a naplnění snu o svobodě. Znáte však i další brněnské vily, například rodiny Stiassni či Löw-Beerů? A víte, kde bydlel v Brně Dušan Jurkovič? Pojďte s námi na výlet a žádná otázka nezůstane nezodpovězená!

Vila Tugendhat v Brně Kultura

Vila Tugendhat v Brně

Architektonická čistota, prolínání prostor – interiéru i exteriéru, nadčasové technické vybavení, ušlechtilé a exotické materiály, a především vysoká míra zachovalosti – to jsou hlavní atributy, díky nimž byla vila Tugendhat v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Brněnská kolonie Nový dům Památky

Brněnská kolonie Nový dům

V roce 1928 se na brněnském výstavišti konala velmi úspěšná Výstava soudobé kultury. Její součástí byl i unikátní projekt Nový dům stavitelů Čeňka Rullera a Františka Uherky, kteří vyzvali několik předních architektů, aby předvedli ukázky moderního bydlení pro střední třídu.

Další aktuality

Navštivte nejvýznamnější a nejstarší folklorní festival ve Strážnici

Navštivte nejvýznamnější a nejstarší folklorní festival ve Strážnici

26. červen 2024 18:00
Kultura, Jihomoravský kraj
Potěšte se krásou historických vozidel na zámku ve Slavkově

Potěšte se krásou historických vozidel na zámku ve Slavkově

26. červen 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj
Kostel sv. Jakuba v Brně se po rekonstrukci znovu otevře

Kostel sv. Jakuba v Brně se po rekonstrukci znovu otevře

23. červen 2024 15:00
Památky, Jihomoravský kraj
Objevte ráj na zemi – vesnici jen z vinných sklepů v Nechorách

Objevte ráj na zemi – vesnici jen z vinných sklepů v Nechorách

21. červen 2024 13:46
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj
Chasa z Kobylí zve o víkendu na tradiční krojované hody

Chasa z Kobylí zve o víkendu na tradiční krojované hody

13. červen 2024 14:00
Kultura, Jihomoravský kraj
Brněnští kapucíni zvou na prohlídku hrobky s mumiemi mnichů

Brněnští kapucíni zvou na prohlídku hrobky s mumiemi mnichů

12. červen 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj
V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří

V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří

12. červen 2024 10:00
Příroda, Jihomoravský kraj