ÚvodAktuality#světovéČesko a hrad Vízmburk: znovuobjevené východočeské Pompeje
Památky

#světovéČesko a hrad Vízmburk: znovuobjevené východočeské Pompeje

  • 16. června 2021
Zapomenutý, znovuobjevený a opět přístupný: to je hrad Vízmburk na Náchodsku. V sedmdesátých letech dostal přezdívku východočeské Pompeje. Hrad totiž byl kompletně ukrytý pod téměř deset metrů vysokým nánosem hlíny a kamení. To, co původně odborníci pokládali za zbytky základů, ve skutečnosti byla jen horní patra.

Zříceniny hradu Vízmburk a italského města Pompeje

... sdílely stejné osudy: byly zasypány pod několikametrovou vrstvou hlíny (Vízmburk), lávy, popela a sutin (Pompeje). Svět na ně zapomněl, objeveny byly až po mnoha staletích a dnes opět patří k vyhledávaným památkám
Vízmburk
Pompeje
Zbytky gotického hradu Vízmburk na skalnatém ostrohu nad levým břehem řeky Úpy objevil v roce 1972 archeolog Antonín Hejna. O existenci opevněného sídla se sice vědělo, ale nikdo netušil, jak rozsáhlá a zachovalá stavba se pod kopcem hlíny vlastně ukrývá. Není divu, že se o Vízmburku záhy začalo mluvit jako o východočeských nebo podkrkonošských Pompejích. Dnes jeho zdi z bílého a červeného pískovce opět svítí do dálky a lákají k návštěvě: po turistických značkách se sem pohodlně dostanete z Červeného Kostelce, z Úpice i ze Rtyně v Podkrkonoší. I z Babiččina údolí je to sem jen deset kilometrů, navíc krásnou přírodou a přes spoustu dalších zajímavých míst.
 

Hrad Vízmburk



Hrad založil Tas z Vízmburka, přední šlechtic z okruhu krále Václava II. Významné postavení majitele ovlivnilo charakter jeho sídla, proto také nad řekou Úpou vyrostla stavba, která si v ničem nezadala s tehdejšími královskými hrady. Vízmburk vystřídal několik majitelů a od roku 1330 patřil pánům z Dubé. Sice přečkal řádění husitů, ale jeho okolí bylo několikrát vypleněno slezskými vojsky. Právě měšťané a páni z Lužice a Slezska nakonec rozhodli o jeho osudu, a to značně netradiční cestou: místo vojenské výpravy prostě Vízmburk a některé další hrady v okolí vykoupili a po dohodě s majiteli pobořili. Stejně skončil hrad Adršpach pana Hynka Červenohorského i hrady Žacléř, Belver a Skály pana Jana Salavy. Honosný Vízmburk se změnil v ruinu, která se na 500 let skryla pod zalesněným pahorkem.
 

Hrad, který se stal pouhou vzpomínkou

Pozůstatky Vízmburku objevil až v roce 1972 pod vrstvou hlíny archeolog Antonín Hejna, jeden ze zakladatelů archeologie středověku v tehdejším Československu. Práce na zalesněném pahorku zahájil v srpnu 1972 a původně počítal s akcí na jednu sezonu v rámci dlouhodobého projektu, jímž chtěl objasnit průběh vnější kolonizace na českoslezském pomezí ve druhé polovině 13. století. Hejna předpokládal, že pod vrstvou hlíny najde zbytky prostého hrádku, vybudovaného ze dřeva a hlíny, ale když se nad zemí začaly objevovat masivní vysoké zdi, změnil názor. Odborníci poté rozhodli, že celý hradní komplex má být vykopán a po restaurování zpřístupněn veřejnosti.



Během následujících dvanácti let byl Vízmburk postupně odkryt a prozkoumán. Zjistilo se, že v roce 1447, kdy byl zničen, slezská vojska podkopala velkou válcovou věž, která svojí masou zavalila celý hrad. Dočasní slezští majitelé si odvezli jen to nejcennější, jinak hrad opustili tak, jako by právě vstali od stolu. Díky tomu se na Vízmburku uchovaly jak spousty běžných předmětů, tak cenné architektonické články. Jenže v roce 1986 Hejna zemřel a východočeské Pompeje jako by opět zemřely s ním. Nebyl nikdo, kdo by nálezy zpracoval, samotný hrad byl oplocen a provizorně zastřešen, všechny pokusy o záchranu selhaly.
 

Vízmburk opět ožívá

Zdi Vízmburku se vinou povětrnostních vlivů postupně drolily a zbytky jedinečného hradu se zmenšovaly. Změna nastala v roce 2008, kdy se skupina dobrovolníků ze Sdružení pro Vizmburk pustila do odstraňování náletových dřevin a později i do oprav zdí. Sdružení připravilo první ročník Vízmburských slavností, zahájilo první etapu rekonstrukce a v roce 2014 se na Vízmburk přišli podívat první turisté. Naplno se také rozjely záchranné práce pod dozorem pracovníků Národního památkového ústavu.



Zhruba půl století po objevení hradu skončila jeho oprava a památka je kompletně přístupná. Při návštěvě si prohlédnete fotografie z archeologického výzkumu, podíváte se, jak se na hradě v minulých staletích žilo, v hodovní místnosti pak uvidíte figuríny postav, historické sklo i keramiku. Hlavní expozici doplňuje sklepení s archeologickými nálezy a další výstavy.
 

Víte, že… aneb skutečné italské Pompeje

  • Pompeje, jedno z měst v Neapolském zálivu v italském regionu Kampanie, zná celý svět jako místo, zničené roku 79 našeho letopočtu výbuchem sopky Vesuv. Přestože několik měsíců před katastrofou vyschly veškeré studny a sopka o sobě dávala vědět i jinak, obyvatelé města se domnívali, že je již dávno vyhaslá a varovných znamení si nevšímali.
  • Když sopka vybuchla, sopečný prach zaclonil slunce a město pohřbil nános lávy a sopečného prachu. Erupce trvala tři dny a vrstva zaschlé lávy, sutin a prachu sahala do výšky šesti metrů. Na následky výbuchu a otravy jedovatými plyny zemřelo přibližně šestnáct tisíc lidí.
  • Silná vrstva popela pokryla dvě města na úpatí sopky, jejichž poloha a jména byly na dlouho zapomenuty. Herculaneum bylo objeveno v roce 1738, Pompeje o deset let později. Od 19. století v oblasti probíhal rozsáhlý archeologický průzkum, v roce 1997 byly Pompeje zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.
  • Město je unikátním způsobem zakonzervováno a nabízí dokonalý pohled na život v 1. století. Pompeje se rovněž staly námětem pro mnoho uměleckých děl, filmových či televizních zpracování a knih.
Hrad Vízmburk – podkrkonošské Pompeje Památky

Hrad Vízmburk – podkrkonošské Pompeje

Babiččino údolí v Kladském pomezí, to nejsou jen zámek Ratibořice a Staré bělidlo. Pokud se vydáte proti proudu řeky Úpy, narazíte na zříceninu hradu Vízmburk nazývanou také Východočeské Pompeje. V 70. letech 20. století byl znovuobjeven při archeologickém výzkumu.

Výlety pro samotáře na Královéhradecku: tiché a klidné kouty Kladského pomezí

Výlety pro samotáře na Královéhradecku: tiché a klidné kouty Kladského pomezí

Pestrá kopcovitá krajina u polských hranic nenabízí jen notoricky známá skalní města Adršpach a Broumovské stěny. Najdete zde tiché kouty nádherných přírodních scenérií, kde se budete toulat zapomenutými obchodními stezkami, bludišti skal i nejedním romantickým údolím. Na své si přijdou i obdivovatelé zámeckých interiérů a do svých expozic zvou také muzea či hraniční pevnosti.

Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové v Úpici Kultura

Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové v Úpici

Mezi stálé expozice patří obrazy J. W. Mezerové, rodina Čapkova, národopisná expozice, Vízmburk a sbírka zbraní. Kromě stálých expozic jsou zde pravidelně obměňovány tématické výstavy. Muzeum je umístěno v budově staré radnice na náměstí v Úpici.

Cesta Boženy Němcové Letní sporty

Cesta Boženy Němcové

Cesta Boženy Němcové je červeně značená turistická značka vedoucí z Náchoda do České Skalice a přes Červený Kostelec do Chvalkovic. Cestou pěší turisty zavede do Babiččina údolí, k Barunčině škole či do Muzea Boženy Němcové. Trasa měří 40,5 km.

Úpice

Úpice

Město v údolí řeky Úpy v Krkonošském podhůří je centrem Jestřebích hor. Úpice vznikla jako strážní osada na odbočce zemské stezky do Slezska u brodu přes řeku Úpu. Kdysi patřila k vízmburskému panství pánů z Dubé, kteří Úpici udělili četná práva včetně práva hrdelního, tržního a vaření piva.

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují Památky

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skromné pozůstatky skalního hradu Střmen se nacházejí v Teplických skalách 2 km západně od Teplic nad Metují. Na vrcholu skalních věží je vybudována ohrazená vyhlídka na Teplické skalní město, Krkonoše s nejvyšším vrcholem Sněžkou a údolí Metuje.

Výlety pro samotáře: objevte kouzlo Podkrkonoší

Výlety pro samotáře: objevte kouzlo Podkrkonoší

Naše nejvyšší hory jsou plné turistů snad v každém ročním období, a přece se v jejich podhůří najdou místa, která stojí stranou hlavních turistických cest, a přitom nabízejí krásné výhledy, tichá zastavení v krajině i historické památky. Udělejte si výlet do kraje K. J. Erbena a K. V. Raise.

Další aktuality

V Třebechovicích je k vidění unikátní mechanický betlém

V Třebechovicích je k vidění unikátní mechanický betlém

21. listopad 2024 6:00
Kultura, Královéhradecký kraj
Skiareál Špindlerův Mlýn letos nabízí skvělé sjezdovky a novou sezónní permanentku

Skiareál Špindlerův Mlýn letos nabízí skvělé sjezdovky a novou sezónní permanentku

18. listopad 2024 14:00
Zimní sporty, Královéhradecký kraj
V Kuksu vás čekají vánoční trhy i letošní poslední prohlídky

V Kuksu vás čekají vánoční trhy i letošní poslední prohlídky

14. listopad 2024 4:43
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj
Neobjevené Krkonoše: udělejte si krásnou podzimní procházku

Neobjevené Krkonoše: udělejte si krásnou podzimní procházku

11. listopad 2024 13:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj
Bílý kůň zamíří s Martinem i letos pod Bílou věž v Hradci Králové

Bílý kůň zamíří s Martinem i letos pod Bílou věž v Hradci Králové

10. listopad 2024 7:38
Kultura, Královéhradecký kraj
Tradiční Martinské trhy proběhnou v neděli v Hradci Králové

Tradiční Martinské trhy proběhnou v neděli v Hradci Králové

10. listopad 2024 7:22
Kultura, Královéhradecký kraj
Barvy podzimu na Stezce Krkonoše: vstup zdarma pro děti po celý listopad

Barvy podzimu na Stezce Krkonoše: vstup zdarma pro děti po celý listopad

30. říjen 2024 12:09
Příroda, Královéhradecký kraj