ÚvodAktuality#světovéČesko a nejkrásnější renesanční zastavení v Telči
Památky

#světovéČesko a nejkrásnější renesanční zastavení v Telči

  • 5. srpna 2020
Vydejte se do Telče obdivovat půvaby renesance: sgrafita a fresky na zdobených štítech měšťanských domů díky starostlivé péči dodnes vypadají jako za svých nejslavnějších časů, za vlády pánů z Hradce. Tak krásné náměstí jako mají v Telči jinde na světě nenajdete, a tak jsme pro #světovéČesko vybrali jiné místo: nepřipomíná vám věž telčského kostela sv. Ducha zvonici baziliky svatého Marka v italských Benátkách?

Nepřipomíná vám věž telčského kostela sv. Ducha zvonici baziliky svatého Marka v italských Benátkách?

Telč
Benátky
Perla Vysočiny, Bílá Telč nebo Jezerní růže: to je jen výběr z mnoha přezdívek pro pohádkové město Telč. V 16. století se telčského panství ujal Zachariáš z Hradce (1527–1589), vzdělaný humanista a díky sňatku s Kateřinou z Valdštejna i velmi bohatý velmož. Dopisy prozrazují, že je spojoval láskyplný vztah: Zachariáš v nich manželku nazývá „svú milú Kačenku“. V Přibyslavi pro svou choť nechal postavit zámek, inspirovaný italskou renesanční architekturou, ještě víc se ale rozmáchl v Telči.
 

Památka UNESCO

Hlavní náměstí Zachariáše z HradceTelči dnes lemují skvostné měšťanské domy. V roce 1530 zničil celou jižní stranu náměstí s radnicí požár, a tak když Zachariáš pozval k přestavbě gotického hradu na renesanční zámek stavitele a řemeslníky až z daleké Itálie, dost práce se pro ně našlo i ve městě. Telč tehdy prožívala svůj zlatý věk: vznikl městský vodovod a nový špitál, cechy i nové rybníky. Hlavně ale náměstí obkroužily překrásné domy s podloubími a bohatě zdobenými štíty.

Díky tomu, že pro krásu města měly pochopení i další generace, centrum se zachovalo v původní podobě jen s malými přestavbami. Telč se tak stala nejen městskou památkovou rezervací, ale roku 1992 byla zapsána také na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Renesanční město inspirovalo básníky i hudební skladatele, okouzlilo malíře i filmaře. Telč díky tomu znáte třeba z knížky Františka Kožíka Město šťastných lásek, což je vtipný a napínavý příběh z dob Zachariáše z Hradce, zámek si zahrál sídlo krále Miroslava v pohádce Pyšná princezna a na náměstí se natáčely oba díly pohádky Z pekla štěstí.
 

Procházka po náměstí

Nejkrásnější pohled na město je z výšky: třeba z pozdně románské věže Svatodušního kostela budete mít Telč a její nejbližší okolí jako na dlani. Uvidíte třeba radnici, největší dům na náměstí, kde renesanční fasáda spojila dva domy do jediného. Radnice má cimbuří, tedy zubaté zakončení atiky, podobně jako růžové domy č. 54 a 55 na protější straně náměstí. Všimněte si zvláštních okének na okrajích atiky: i když stavitelé přivezli renesanci ze slunné Itálie, počítali s místními tuhými zimami a vybudovali otvory, jimiž se shrnoval sníh ze střech.

Když se po severní straně náměstí vydáte směrem k zámku, minete několik domů s krásným barokním průčelím. Mezi nimi vyniká zejména růžový dům č. 59 s dynamicky zvlněnou fasádou a sousední dům č. 61 s krásným renesančním štítem. Vlastnil ho bohatý pekařský mistr a konšel Michal a jakmile dům v roce 1553 koupil, nechal ho přestavět a hlavně vyzdobit. Předpokládá se, že autorem sgrafit a obloučkového štítu, inspirovaného benátskou renesancí, byl některý z umělců, kteří ve stejné době pracovali na sgrafitech či malbách zámeckých interiérů v okruhu stavitele Esterreichera.
 

Falešná okna a dům pro děti

Nejvyšší štít má dům č. 47: atika, která dům opticky zvyšuje, dokonce má dvě falešná okna. Jádro domu je gotické a kdysi v něm býval měšťanský pivovar. V domě č. 39 na východní straně náměstí sídlila přes sto let jezuitská apatyka, pamětní deska připomíná, že v době telčských studií právě tady bydlel básník Otokar Březina.

V domech, kde jsou restaurace, cukrárny, kavárny, galerie a penziony, si můžete prohlédnout i interiéry. Podobnou možnost máte také v Telčském domě, zdobeném sgrafitovými psaníčky. Jde o oblíbené místo pro rodiny s dětmi, uvnitř si prohlédnete starobylé sklepení, interiéry s překrásnými trámovými stropy a modely vláčků a železnic, pro nejmenší je k dispozici velká herna s řadou domečků, různými hrami a hlavolamy.

Poslední zastavení patří domu č. 15 na jižní straně náměstí s válcovým arkýřem, který umožňoval výhled jak na náměstí, tak do boční ulice. Fasádu zdobí krásná sgrafita: víte, že až do poloviny 20. století byla schovaná pod omítkou a objevili je jen náhodou?
 

Další renesanční zastavení  

  • Telčí se seznámíte také při procházkách po několika vycházkových okruzích. Mapky a tištěné průvodce získáte v informačním centru.
  • V archivu města se dochovalo několik žádostí majitelů domů na náměstí o zazdění loubí. Naštěstí jim to nikdo nikdy neumožnil, a tak se Telč dodnes chlubit vedle Malého loubí i Velkým loubím, které patří mezi nejdelší v Česku.
  • Bezmála sto metrů vysoká zvonice svatého Marka v italských Benátkách je jedním ze symbolů města. Je vysoká bezmála sto metrů, ale navzdory starobylému vzhledu je vlastně velmi mladá: v létě roku 1902 se na její severní stěně začaly objevovat trhliny a během dalších dnů se stále zvětšovaly. 14. července se pak celá věž zřítila. Ještě téhož večera bylo rozhodnuto o stavbě přesné kopie zřícené věže, tentokrát však s vnitřní výztuží a s výtahem. Nová zvonice byla otevřena 25. srpna 1912 na den svatého Marka, přesně tisíc let poté, co byly údajně položeny základy původní stavby.
Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO Památky

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO

Telč, město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992. Při procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět, kdy úzkými uličkami jezdily místo aut kočáry.

Zámek Telč – klenot moravské renesance Památky

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Vycházkové trasy městem Telč Zážitky

Vycházkové trasy městem Telč

Vydejte se poznávat Telč při některé z procházek městem. Určitě vás okouzlí krása památek přetrvávající staletí. Na výběr je 10 tematických procházek. Mapku a tištěného průvodce obdržíte v informačním centru Městského úřadu Telč.

Parní mlýn v Telči Památky

Parní mlýn v Telči

Na jižním okraji Telče, pod hrází Staroměstského rybníka, v lesnatém a svažitém místě zvaném "Na romantice", se nachází pozůstatky mohutného starého mlýna, jehož existence je zde poprvé písemně doložena v roce 1533.

Rozhledna Oslednice Příroda

Rozhledna Oslednice

Mít tak pohádkovou Telč jako na dlani a moci spočítat všechny ty pestrobarevné domečky! I to se může stát skutečností na samotném okraji města z vyhlídkové věže Oslednice.

Telčský dům – stálá výstava o historii a pověstech Telče a jejího okolí Kultura

Telčský dům – stálá výstava o historii a pověstech Telče a jejího okolí

Na náměstí v Telči můžete navštívit Telčský dům. Využijete–li příležitosti a vstoupíte dovnitř, ocitnete se rázem ve světě legend, skřítků a historických příběhů.

Muzeum techniky Telč Kultura

Muzeum techniky Telč

V historickém objektu bývalé parní pily nedaleko centrálního parkoviště v Telči naleznete sbírku historické techniky. V muzeu můžete obdivovat historické automobily, motocykly, bicykly, rádia, telefony, kamna, elektropřístroje, nábytek, hasičskou techniku a sbírku stabilních motorů.

Věž sv. Ducha v Telči Památky

Věž sv. Ducha v Telči

Pozdně románská věž z první poloviny 13. století je nejstarší dochovanou stavební památkou města. Původně byla postavena jako strážná věž při kostele sv. Ducha v sídle královského správce. Ve věži naleznete také expozici mapující vývoj města.

Kostel sv. Jakuba Většího s vyhlídkovou věží v Telči Památky

Kostel sv. Jakuba Většího s vyhlídkovou věží v Telči

Nejstarší spolehlivá zmínka o farním kostele sv. Jakuba pochází z roku 1372. Kostelu dominuje mohutná, 60 metrů vysoká věž, jež nabízí nádherné výhledy na historické centrum města.

Ukradená Galerie Kultura

Ukradená Galerie

Ukradená Galerie je streetartový projekt oživení a využití zapomenutých nástěnek, kdy opuštěnou nástěnku místní umělci využívají jako galerijní prostor. Síť těchto netradičních výstavních prostor byla založena v Českém Krumlově a dnes existuje také v Praze, Písku, Telči a Děčíně.

Městská galerie Hasičský dům v Telči Kultura

Městská galerie Hasičský dům v Telči

Výstavní prostor galerie slouží k realizaci krátkodobých i dlouhodobých výstav výtvarného umění, fotografie, plastik, keramiky a uměleckých předmětů. Budova Hasičského domu patří k nejmladším stavbám, které se na telčském náměstí nachází.

Další aktuality

Rodinné klany: Lipští, komedianti, herci a režiséři z Vysočiny

Rodinné klany: Lipští, komedianti, herci a režiséři z Vysočiny

21. listopad 2024 8:40
Zážitky, Kraj Vysočina
Návštěvu v Zoo Jihlava si užijete v zimě i za tmy

Návštěvu v Zoo Jihlava si užijete v zimě i za tmy

14. listopad 2024 8:00
Příroda, Kraj Vysočina
Jarní prázdniny 2025 – Kraj Vysočina

Jarní prázdniny 2025 – Kraj Vysočina

10. listopad 2024 17:00
Zážitky, Kraj Vysočina
Mezinárodní festival dokumentárních filmů láká do Jihlavy

Mezinárodní festival dokumentárních filmů láká do Jihlavy

24. říjen 2024 10:00
Zážitky, Kraj Vysočina
Česko mezi řádky: Broučci, Jimramov a Jan Karafiát

Česko mezi řádky: Broučci, Jimramov a Jan Karafiát

8. říjen 2024 15:35
Zážitky, Kraj Vysočina
Jak poznat Jihlavu za jeden den

Jak poznat Jihlavu za jeden den

29. září 2024 13:42
Památky, Kraj Vysočina
V Bystřici nad Pernštejnem se budou konat Slavnosti brambor

V Bystřici nad Pernštejnem se budou konat Slavnosti brambor

18. září 2024 10:00
Životní styl, Kraj Vysočina
Pestré září prožijete na zámku v Náměšti nad Oslavou

Pestré září prožijete na zámku v Náměšti nad Oslavou

11. září 2024 13:00
Památky, Kraj Vysočina