Unikátní dílo vytvořil rodák z nedalekého Bořitova Stanislav Rolínek. Návštěvu jeskyně stihnete ještě do konce října. Vchod do nitra hory hlídá mohutný kamenný lev, zvíře podivuhodné krásy. O to podivuhodnější, že Rolínek ve svém životě skutečného lva nikdy neviděl a pracoval jenom podle obrázku.
Dílo, na kterém autor začal pracovat na počátku třicátých let minulého století, už nikdy nedokončil. Smrt jej odvedla od práce v největším tvůrčím rozmachu.
Jeho blanické rytíře si však ročně prohlédnou tisíce návštěvníků. Okolí jeskyně je upraveno jako park a stává se postupně galerií pod širým nebem. Mladí sochaři zde v rámci mezinárodních sochařských symposií postupně vytváří nové sochy a navazují tak na práci Stanislava Rolínka. Jeskyně je otevřená od dubna až do konce října denně mimo pondělí, a to 9:00 – 12:00 a 13:00 – 16:30 hodin. Pokud je pondělí státním svátkem, je v jeskyni otevřeno (otevřeno je i v pondělí 4.7.2022). Vstupné stojí 120 korun, snížené pro děti pak 60 Kč.
Nedaleko na kopci Milenka stojí kamenná Burianova rozhledna, ze které je za dobré viditelnosti možné zhlédnout Jeseníky, Krkonoše a Pálavu.
Z obří sochy Masaryka zbyly pouze boty
Náš výčet zajímavostí by nebyl úplný, kdybychom opomněli zmínit ještě jednu místní zajímavost – obří Masarykovy boty. Původně zde stála celá socha, a to gigantický prezident Tomáš Garrigue Masaryk, který měřil úctyhodných 13 metrů. Slavnostního odhalení veřejnosti se dočkala u příležitosti desátého výročí vzniku samostatného Československa.
Do našich časů se však bohužel nezachovala - na začátku protektorátu byl vydán příkaz k jejímu zničení, který se několikrát podařilo obejít, avšak díky činnosti udavačů se nakonec přes všechnu snahu sochu (posléze již rozřezanou na kousky) zachránit nepodařilo. Do dnešních časů z obrovité sochy zbyly jen boty a tajemný obrys, ze kterého můžeme tušit, jak monumentálně asi vypadala.