ÚvodAktualityPodzimní výlet do přírody: Tipy, kam vyrazit za památnými stromy
Příroda

Podzimní výlet do přírody: Tipy, kam vyrazit za památnými stromy

Stromů se staletou historií je v české kotlině spousta. Pojďte se tedy vydat s portálem Kudy z nudy na výlet do stínu staletých větví, které pamatují to, co mnohý smrtelník už dávno zapomněl. Přinášíme vám několik tipů na zajímavé naučné stezky skrz prastaré lesy i na samotné vzrostlé stromy, které na svém místě rostou už dlouhou řadu let.
Roškopovská babyka v Roškopově Příroda

Roškopovská babyka v Roškopově

Tento krásný javor je tak trochu samotář. Kolem něj totiž nejsou žádné stromy, jen krásná zvlněná louka a strom je tak velkou a krásnou dominantou kraje.

Panuškův dub u Kochánova Příroda

Panuškův dub u Kochánova

Strom tvoří významnou krajinnou dominantu a býval častým námětem obrazů akademického malíře Jaroslava Panušky, který v blízkém "srubu", jak svému domu říkal, žil od roku 1923. Zemřel v roce 1958 a je pohřben ve Světlé nad Sázavou.

Třísovská lípa v Holubově Příroda

Třísovská lípa v Holubově

V obci Holubov na okraji Blanského lesa roste památný strom – košatá lípa srdčitá, které se přezdívá rožmberská. Strom je pozoruhodný nejenom svým stářím, ale také celkovou mohutností – roste celých 36 metrů do výšky a obvod jeho kmene měří 704 cm.

Zednářská zahrada v Lednici – vzkaz předků napsaný stromy Příroda

Zednářská zahrada v Lednici – vzkaz předků napsaný stromy

V zámeckém parku v Lednici je vedle běžně známého procházkového okruhu vedoucího kolem zámeckého rybníku k minaretu i další, dnes zapomenutá zahrada, ze které se zachovalo pouhé torzo. Zahrada vznikla na základě barokní kompozice, kdy stromy a květiny zde vysázené tvořily geometrické obrazce.

Dub svatého Václava ve Stochově Příroda

Dub svatého Václava ve Stochově

Stochov je město rozkládající se nedaleko Nového Strašecí. Podle pověsti se zde roku 903 narodil Svatý Václav. Jeho babička Svatá Ludmila zasadila v místech jeho narození dub, který ve městě roste dodnes a patří k nejstarším stromům v České republice.

Oldřichův dub v Peruci Příroda

Oldřichův dub v Peruci

Oldřichův dub je strom, jehož stáří je odhadováno na přibližně 1000 let. Vysoký je 31 metrů a po obvodu měří 760 centimetrů. Dub je také zapsán na seznamu nejvýznamnějších stromů UNESCO. Zmiňuje se o něm už Dalimilova kronika v souvislosti se setkáním knížete Oldřicha a pradleny Boženy.

Strážkyně zatopeného údolí – borovice v zaniklé vsi Chudobín Příroda

Strážkyně zatopeného údolí – borovice v zaniklé vsi Chudobín

Chudobínská borovice rostoucí těsně nad hladinou přehrady Vír vyhrála v roce 2019 anketu Strom roku. Tři sta padesát let stará borovice je totiž jedinou památkou na zaniklou obec Chudobín, která dnes leží na dně přehrady.

Odlochovický kaštan – léčivý společník Příroda

Odlochovický kaštan – léčivý společník

Blízko kaple postavené rodem Rombaldů dohlíží na život v nedalekém zámku. Podívaná je to jistě zajímavá, neboť místní zde žijí bohatým kulturním životem. O společnost lidí a jejich slavnosti však není ochuzen. Pro Odlochovické je tento strom výchozím bodem výletů a místem kulturního dění.

Jiřická lípa – strom, pod nímž kázal Jan Želivský Příroda

Jiřická lípa – strom, pod nímž kázal Jan Želivský

V malebné vesničce Jiřice nedaleko Humpolce najdete přírodní zajímavost – stařičkou vykotlanou lípu. Strom patří k nejcennějším památným stromům v ČR jehož stáří se odhaduje na 800 let. Strom je dutý a jeho dutina pojme až 10 osob.

Dub Emy Destinnové ve Stříbřeci Příroda

Dub Emy Destinnové ve Stříbřeci

Mohutný dub letní má obvod kmene rovných 593 cm a je do něj zasazen obrázek Emy Destinnové, která v těchto místech často rybařila. Stáří stromu se odhaduje na 350 let. Místo doplňuje malý pomník a informační tabule.

Tisíciletá lípa v Klokočově – nejstarší lípa v ČR Příroda

Tisíciletá lípa v Klokočově – nejstarší lípa v ČR

Památná lípa velkolistá v Klokočově se nazývá také Královská nebo Karlova je chráněna od roku 1976. Dosahuje výšky 23 m a obvod kmene měří necelých 9 m (890 cm). Patří k nejstarším stromům na našem území, lteré pamatují dobu před tisíci lety.

Vejdova lípa – nejmohutnější strom v ČR Příroda

Vejdova lípa – nejmohutnější strom v ČR

Nejmohutnější lípou na území České republiky je Vejdova lípa, jejíž obvod kmene měří 1225 cm. Věk lípy není přesně znám, uvádí se 600 i 850 let. Jisté je, že bude starší než obec Pastviny (vznik r. 1513), v jejíž katastru roste.

Žídkův buk v Lužné Příroda

Žídkův buk v Lužné

Díky své výjimečnosti patří tento strom mezi chráněné památné stromy České republiky. Místo skýtá výhled nejen na Vráblovy Paseky, ale i do širokého okolí.

Libáňská borovička Příroda

Libáňská borovička

Symbol městečka Libáň roste u polní cesty do Bystřice v místě známém jako Na Horách. Jedná se přes tři sta let starou památnou borovici lesní, která je vysoká asi 14 m a má obvod kmene kolem 320 cm.

Oskeruše – strom Slovácka Kultura

Oskeruše – strom Slovácka

Znáte největší ovocný strom Evropy? ... a víte, že má léčivé plody ve všech skupenstvích použití, od sušených, přes mošty a marmelády až po jedinečnou pálenku? I vy si můžete na Slovácku v jeho stínu odpočinout!

Kamenohorský buk na Plzeňsku Příroda

Kamenohorský buk na Plzeňsku

Na severním Plzeňsku roste památný buk, který nese příznačný název Kamenohorský, a sice podle místa, kde se nachází.

Slavibojůb břek v Doupovských horách Příroda

Slavibojůb břek v Doupovských horách

Slavibojův břek je památný strom, v Doupovských horách na území přírodního parku Stráž nad Ohří, v okrese Karlovy Vary.

Hadí královna – největší památný strom v Jeseníkách Památky

Hadí královna – největší památný strom v Jeseníkách

Stáří lípy velkolisté v Dolní Moravici na Bruntálsku se odhaduje na 400 – 500 let. Lípa je vysoká 24 metrů a obvod má úctyhodných 9 metrů. Stromu se říká Hadí královna.

Stromová katedrála u vrchu Helštýn Příroda

Stromová katedrála u vrchu Helštýn

Tzv. florální kostel vyrůstá u vrchu Helštýn nedaleko Valašského Meziříčí. Raritní „stavba“ se sestává z celkem sedmapadesáti stromů. Výsledkem bude listnatá katedrála z jabloní, topolů a dubů.

Přírodní rezervace Peperek ve Žďárských vrších Příroda

Přírodní rezervace Peperek ve Žďárských vrších

Skalnatý hřeben dlouhý cca 300 metrů byl vytvarovaný mrazovým zvětráváním ve starších čtvrtohorách. Od něj vybíhají balvanové proudy a sutě. Skalní podloží tvoří pyroxenické ruly a kvarcity se společenstvy suťových lesů a květnatých bučin.

Zpívající Lukasova lípa Příroda

Zpívající Lukasova lípa

Zpívající lípa je obdivuhodný památný strom, jeden z nejmohutnějších u nás. Pověst vypravuje, že na konci 17. století se v její dutině ukryl místní hospodář, který zde přepisoval zakázané knihy a písně a při tom si je prozpěvoval. Znělo to, jako kdyby zpíval přímo sám strom.

Dubisko valašisko tvrdé Příroda

Dubisko valašisko tvrdé

Dub letní s přízviskem valašisko tvrdé z Kozlovic a lípa z Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí. Již 500 let vzhlíží z kopce Strážnice na dědinu valašských vojvodů Kozlovice.

Lípa Kapucínka – živá pamětnice Příroda

Lípa Kapucínka – živá pamětnice

Lípa Kapucínka dostala svůj název podle tvaru listů. Dle pověsti se kroutí na památku zdejších mnichů, kteří byli oběšeni roku1420. Výška stromu je 35 m, obvod kmene měří 5,1 m. Stáří lípy se odhaduje na cca 400 let.

Otec lesů – Vrakodávný veledub Příroda

Otec lesů – Vrakodávný veledub

Název „Vrakodávný“ pochází od vrakovitě vyhlížejících zpevňovacích obručí, které jsou dnes již zrezlé a zohýbané. Dub zažil několik požárů a i přes to všechno žije a stále roste, dokonce dal vzniknout dalším mladým stromkům.

Hugo z Lednice – mohutný dub letní v zámeckém parku Příroda

Hugo z Lednice – mohutný dub letní v zámeckém parku

Mohutný dub letní roste u jen zřídka používaného vchodu na samotném okraji lednického parku pravděpodobně již od dob, kdy zde byl původní lužní les. Každého, kdo kolem něj projde, však osloví rozpětím své koruny, která každou část dne působí jinak.

Nejstarší žijící smrk v České republice – pamětník jesenických pralesů Příroda

Nejstarší žijící smrk v České republice – pamětník jesenických pralesů

Nejstarší dosud žijící smrk na našem území má kolem 500 let a nachází se v Jeseníkách. Začal růst okolo roku 1520 a "pamatuje" tak Jagellonce na českém trůnu i objevení Ameriky a další historické události. Nejstarší strom horských lesů je potomkem původních zdejších pralesů.

Douglaska tisolistá u Vlastiboře – nejvyšší strom České republiky Příroda

Douglaska tisolistá u Vlastiboře – nejvyšší strom České republiky

Nejvyšším stromem České republiky je douglaska tisolistá nedaleko obce Vlastiboř na Jablonecku. Měří přes 64 metrů a objem její hmoty činí více než 27 metrů krychlových. Strom, původně pochází ze Severní Ameriky.

Vilémovický tis – nejstarší strom České republiky Příroda

Vilémovický tis – nejstarší strom České republiky

Nejstarším stromem v Česku je Vilémovický tis rostoucí v zámeckém parku ve Vilémovicích u Ledče nad Sázavou. Jedná se zároveň i o nejstarší tis v Evropě. Jeho stáří se odhaduje na 1 500 až 2 000 let, obvod jeho kmene měří 360 cm a dosahuje výšky 10 metrů.

Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou Příroda

Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou

Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou je považován za největší a pravděpodobně i nejstarší žijící dub na Moravě. Velkou zajímavostí je to, že na rozdíl od většiny ostatních nebyl vysazen, ale jedná se o pozůstatek původních dubin, které pokrývaly zdejší krajinu.

Žižkův dub v Podhradí Příroda

Žižkův dub v Podhradí

Dub je nazýván Žižkův na základě dvou výprav husitů, které dobývaly hrad Lichnice. Žádné z výprav se však sám Žižka neúčastnil. Dub údajně stál u původní brány hradu, kde jej při stavbě sídla okolo roku 1250 vysadili.

Strom splněných přání u Pohořan nedaleko Olomouce Příroda

Strom splněných přání u Pohořan nedaleko Olomouce

Starému jilmu se říká „Strom splněných přání“. Podle místní pověsti v ní žije krásná víla, která dokáže hodným lidem vyplnit jejich přání, myslí-li více na druhé než na sebe. Strom se nachází na kraji lesa mezi obcemi Véska a Pohořany u Olomouce.

Pernštejnský tis Příroda

Pernštejnský tis

Pernštejnský tis je nejstarším červeným tisem na Moravě a jedním z nejstarších stromů v České republice. Roste na severním svahu pod hradem u staré cesty na Nedvědici. Strom je starý více než 1000 let, jeho výška je 16,5 m a obvod kmene 455 cm. Roku 2005 tis vyhrál anketu Strom roku.

Lípa Jana Gurreho v Římově Příroda

Lípa Jana Gurreho v Římově

Lípa roste v zahradě u římovského kostela již 670 let. Měla tak být přítomna i božskému zjevení v roce 1626, na jehož základě navrhl jezuita Jan Gurre u římovského statku vystavět loretánskou kapli a kostel sv. Ducha. Lípa je nejstarší a nejmohutnější památný strom okresu České Budějovice.

Chudenická douglaska – nejstarší svého druhu v Evropě Příroda

Chudenická douglaska – nejstarší svého druhu v Evropě

Chudenická douglaska roste v arboretu Americká zahrada u Chudenic, které založil hrabě Eugen Černín v roce 1828, kdy zde začal budovat sbírku cizokrajných dřevin. Díky své zachovalosti, stáří a formám některých dřevin patří mezi nejvýznamnější v republice.

Jaronínská bučina – nejstarší stromy v Blanském lese Příroda

Jaronínská bučina – nejstarší stromy v Blanském lese

Původní lesy Jaronínské bučiny patří k nejstarším porostům na území CHKO Blanský les. Nejstarší stromy zde dosahují staří přes 270 let. Převládají zde listnaté dřeviny, z nichž je nejvíce zastoupený buk a jilm, a z jehličnanů je to především jedle.

Torzo Žeberské lípy – nejstaršího stromu centrálního Krušnohoří Příroda

Torzo Žeberské lípy – nejstaršího stromu centrálního Krušnohoří

Přírodní klenot rostl až do roku 2020 nedaleko Vysoké Pece na Chomutovsku, kousek od zámku Jezeří. Přídomek žeberská získala dle zříceniny Starý Žeberk. Strom byl nejstarším na Mostecku, jeho věk se odhadoval na 900 let.

Tisíciletá lípa v Tatobitech Příroda

Tisíciletá lípa v Tatobitech

Tatobitská Lípa velkolistá je památným stromem, který roste na prahu Českého ráje v obci Tatobity v Libereckém kraji. Lípa stojí u silnice směrem na Žernov, naproti domu s číslem popisným 86. Obvod jejího kmene je přes devět metrů a do její dutiny se vejde asi 11 dospělých lidí.

Naučná stezka doupných stromů Pohansko Příroda

Naučná stezka doupných stromů Pohansko

Stezka se věnuje doupným stromům, tj. stromům s dutinami, které působí jako torza a postupně umírají, ale ve kterých bují hmyzí život a své útočiště poskytují i netopýrům a ptákům. Stezce byl dán pohádkový ráz, přičemž jsou stromy připodobněny Entům z knih Pána prstenů.

Třešeň na Žitné Příroda

Třešeň na Žitné

V bývalé obci Žitná nedaleko Březové v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les roste památná třešeň. Vyhlášena byla v roce 2019 jako vůbec 1. ovocný chráněný strom v této oblasti.

Břestovce západní v Ústí nad Labem Příroda

Břestovce západní v Ústí nad Labem

Před budovou muzea města Ústí nad Labem v parku Smetanovy sady se nachází skupina památných stromů – břestovců západních. Jedná se o zvláštní stromy s rozložitými pokroucenými větvemi, které pamatují konec 19. století.

Přírodní rezervace V Horách – největší tisový les v Česku Příroda

Přírodní rezervace V Horách – největší tisový les v Česku

Les, kde neroste nic kromě jedovatého tisu. Takové místo se nachází v přírodní rezervaci V Horách, nedaleko Zbirohu. V unikátním tisovém lese roste na jednom místě přibližně 3300 tisů, co je asi třetina z celkového počtu tisů v České republice.

Kotelská lípa – tisíciletá lípa v osadě Kotel u Osečné Příroda

Kotelská lípa – tisíciletá lípa v osadě Kotel u Osečné

Lípa v osadě Kotel na první pohled zaujme svou rozložitou korunou a vykotlaným kmenem s několika otvory. Tisíciletá lípa byla vždy pevně spjatá s historií osady a jejích obyvatel. Roku 2009 zvítězila v anketě Strom roku.