Právě teď je na takové pátrání ideální doba: jarní příroda se teprve probouzí a zároveň půda není rozmáčená po deštích. Snadno se tak dostanete i tam, kam za pár měsíců nebude vidět přes kopřivy a křoví. K akvaduktům totiž často nevedou ani pohodlné cesty, ani turistické značky.
Pokud na takové výlety nemáte chuť, nabídneme vám
nejlépe dostupné akvadukty, třeba
antického krasavce v
parku u zámku Lednice anebo
akvadukt na
Zlaté stoce u
Třeboně; k oběma se dostanete pohodlně pěšky. Dobře přístupná je i skutečná turistická atrakce,
dřevěný akvadukt jihozápadně od
Domažlic (GPS 49.4163306N, 12.8791094E). Akvadukt, který společně s
mezinárodní cyklotrasou Praha-Plzeň-Regensburg-Mnichov vede nad
železniční tratí z Plzně do České Kubice, je jediný svého druhu v Česku. Historický vodní kanál po něm přivádí už od 16. století vodu z lesů pod
Čerchovem do rybníků kolem Domažlic.
Romantický (a antický) akvadukt v Lednici
Mozaiky, ozdobné oblouky ani ozdobné římsy na našich akvaduktech nečekejte. I když existuje výjimka: tou je
akvadukt, který společně s
Minaretem,
jeskyní Peklo a dalšími romantickými stavbami zdobí
park lednického zámku. Umělá zřícenina mohutného kamenného mostu s vysoko klenutými oblouky v sobě možná má kousek antických staveb: Lichtenštejnové si v první polovině 19. století totiž na své projekty nechali dovézt kousky antických staveb i barokních zámků. Po jednom z klenotů
Lednicko-valtického areálu skutečně tekla voda: nahoru ji přivádělo potrubí z rybníka a z výšky deseti metrů tryskala dolů jako vodopád. Stavba je po rekonstrukci plně funkční, vodopád můžete vidět v letních měsících.
Akvadukty na Zlaté stoce
Dva akvadukty najdete na
Zlaté stoce, která napájí a odvádí vodu z rybníků na
Třeboňsku. Lépe přístupný je
menší akvadukt, kde Zlatá stoka překonává níže položenou Podřezanskou stoku; od
Třeboně vede téměř až na místo modrá značka a
cyklistická naučná stezka Okolo Třeboně. Hlouběji v lesích objevíte druhý,
mohutnější akvadukt, kde Zlatá stoka vede přes strouhu Odlehčovač. Po upravených cestách se dostanete téměř až k cíli, jen závěrečný úsek od můstku přes Zlatou stoku k akvaduktu musíte projít lesem.
Strohé, praktické a účelné
Mnohem častěji slouží naše akvadukty nikoli pro krásu, ale jako čistě praktické křížení potoků a náhonů. Když se vydáte na
Pardubicko, pohodlně a zblízka si prohlédnete například
Semínský akvadukt v lesích severně od
Přelouče, kde přes
Opatovický kanál vede Sopřečský potok. Na místo se dostanete po červené turistické značce od
rozcestníku Semínský akvadukt anebo z jihu od silnice mezi obcemi Semín a Břehy. Celkem pohodlně se dostanete také k málo známému
akvaduktu na vodním kanálu Halda na okraji
Pardubic (GPS 50.0473497N, 15.7975311E). Vede přes takzvaný Spojilský odpad a stojí tu už od roku 1496.
Láká vás objevování a dobrodružství? Pak zkuste objevit
dva akvadukty u Sezemic, postavené na konci 19. století a zapsané mezi kulturní památky.
Velký akvadukt převádí Mlýnský potok přes Zadní Lodrantku v polích jihovýchodně od obce (GPS 50.0598031N, 15.8594633E). Přibližně o kilometr jižněji v malém hájku najdete
Malý akvadukt (GPS 50.0507550N, 15.8595653E), vodní křižovatku Zminky a Malokolodějského odpadu. Zminka je novější název pro kanál, který už od druhé poloviny 16. století propojoval Novohradku u Dvakačovic a Loučnou u Sezemic, napájel čtyři rybníky a tři mlýny.
Mokré, suché, staré i moderní akvadukty
- Dva akvadukty najdete také na Weisshuhnově kanálu u Hradce nad Moravicí. Takzvaný Papírenský náhon vznikl roku 1891 a sloužil až do roku 1966. Značka sice po jeho břehu nevede, ale cesty jsou příjemné pro pěší i pro cyklisty.
- Při toulkách Šumavou se zastavte u akvaduktu na Schwarzenberském plavebním kanálu; kousek od Nové Pece vede kanál po kamenném mostě přes Koňský potok.
- Jeden z největších a nejnovějších akvaduktů u nás, 142 metrů dlouhý, najdete v Chomutově v ústí Bezručova údolí, kde vede přes potok Chomutovku (GPS 50.4713506N, 13.3911853E). Je součástí Podkrušnohorského přivaděče, systému vodních kanálů a nádrží, které se táhnou od Klášterce nad Ohří až za Jirkov a chrání povrchové doly před povodněmi z menších potoků v Krušných horách.
- Po akvaduktech můžete pátrat i v Českém Švýcarsku: u Fučíkovy ulice v České Kamenici vede přes řeku Kamenici akvadukt, postavený roku 1872 jako součást nedokončeného vodního náhonu pro místní papírnu (GPS 50.8035042N, 14.4476700E). Voda po něm neteče, podobně jako po pozoruhodně zachovalém akvaduktu u obce Dolní Chřibská (GPS 50.8586719N, 14.4447236E). Dvouobloukový akvadukt postavený roku 1886 přiváděl vodu z Chřibské Kamenice do tkalcovny v Dolní Chřibské.
- Dosloužil už i 50 metrů dlouhý tříobloukový akvadukt u Kutné Hory, který od konce 15. století přiváděl vodu od pramene sv. Vojtěcha přes údolí přítoku Bylanky (GPS 49.9420769N, 15.2452733E).