ÚvodAktualityV Plasích se otevře plaská část Cisterciácké cesty
Mnich na cestě
"> Mnich na cestě "> Plasy "> klášter Plasy "> Mariánská Týnice "> Mnich na cestách "> klášter Vyšší Brod "> poutní místo Velehrad "> klášter Waldsassen "> klášter Loccum "> klášter Wagrowiec
Památky

V Plasích se otevře plaská část Cisterciácké cesty

  • 29. března 2023
Plaská krajina se stane od letošního jara součástí evropské sítě Cisterciáckých cest. Ve dnech 31. března a 1. dubna 2023 proběhne duchovní i světská promluva k otevření plaské části Cisterciácké cesty, v pátek bude na programu varhanní koncert, v sobotu se uskuteční komentovaná procházka po trase stezky.
Plaská krajina se stane od přelomu března a dubna 2023 oficiální součástí evropské sítě stezek Cisterscapes, která propojuje cisterciácké kláštery napříč Evropou. Na našem území se nachází hned tři z nich.

Jedna z rozsáhlé sítě tras propojuje slovinský klášter Stična s rakouským klášterem Rein a jihočeským Vyšším Brodem, dalším bodem je klášter Plasy na Plzeňsku a cesta dále pokračuje do německého Langheimu, Erbachu a končí u kláštera Morimond ve Francii. Další trasa vede z moravského Velehradu do Plas a dále do Langheimu. Třetí cesta propojuje Žďár nad Sázavou (bývalý klášter – dnes zámek) přímo s německým klášterem Ebrach.

Z Plas je také možné vyrazit směrem na Langheum a nedaleko Chebu přejít na stezku spojující přes naše území německé kláštery Waldsassen a Pforte. Tato větev dovede poutníky do kláštera Loccum na severu Německa, odkud je možné se vydat do kláštera Wągrowiec v Polsku.
 

Po stopách bílých mnichů evropskou kulturní krajinou

mnichCisterciáci utvářeli evropskou kulturní krajinu jako žádná jiná skupina ve středověku. Na nejvyšší úrovni znalostí své doby vytvořili nové typy krajiny a rozšířili je po celé Evropě. To je na mnoha místech patrné i dnes. Receptem na úspěch cisterciáckých mnichů bylo navazování kontaktů a pravidelná výměna zkušeností. Byli to aktivní Evropané a zanechali trvalou stopu v naší kulturní krajině.

Cisterciácké cesty po stopách "bílých mnichů" díky projektu Cisterscapes opět spojují lidi a krajinu na více než 5 000 km. Základní evropský princip jednoty v rozmanitosti, podpořený společnými hodnotami, je vlastní cisterciáckým krajinám spojujícím Evropu. Nová trasa spojuje cisterciácké krajiny z Francie přes Německo do Polska, České republiky, Rakouska a Slovinska. Zde se můžete setkat s přeshraniční sítí, která již mnoho století před založením Evropské unie realizovala myšlenku jednoty v rozmanitosti. Pěší turistika je nejpřirozenější, nejudržitelnější a nejekologičtější způsob poznávání. Pojďte objevit fascinující kus evropské kulturní historie na Cisterciácké cestě!
 

Plaská část Cistercicáké cesty

Mariánská TýniceV pátek 31.3. 2023 se od 17:00 hodin uskuteční slavnostní koncert v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Plasech. Příchozí uslyší smíšený vokální soubor Sagitta, hrát bude Petra Kamenická na varhany. Akce se koná pod záštitou hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka.

V sobotu 1. 4. 2023 od 10:00 hodin bude slavnost pokračovat odhalením milníku Cisterciácké cestyPlaská část Cisterciácké cesty se symbolicky otevře v areálu Plaského kláštera (v prostoru mezi konventem a mostem) za přítomnosti zahraničních i českých partnerů z projektu Cisterscapes. V 10:30 čeká účastníky komentované putování po Staré cestě z Plas do Mariánské Týnice (9,6 km), kde se mohou těšit na Oživlou prohlídku Týnice.
Cisterciácké cesty – evropské stezky Cisterscapes Památky

Cisterciácké cesty – evropské stezky Cisterscapes

Cisterscapes jsou evropské Cisterciácké stezky propojující cisterciácké kláštery napříč Evropou. Na našem území se nachází tři z nich. Pojďte objevit fascinující kus evropské kulturní historie na Cisterciácké cestě!

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách Památky

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska Kultura

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice u Kralovic patří ke skvostům barokní architektury západních Čech. Někdejší poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Areál, který je od roku 2018 na seznamu národních kulturních památek, je v majetku Plzeňského kraje.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plasích Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plasích

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je původně románská stavba, nejstarší v areálu bývalého kláštera. Navíc se jedná o první kamennou klášterní stavbou. Za sakristií vzniká nová expozice, která bude o historii cisterciáckého řádu v Plasích.

Další aktuality

V Rokycanech se chystá jubilejní 30. setkání pod rokycanskou věží

V Rokycanech se chystá jubilejní 30. setkání pod rokycanskou věží

19. září 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj
Prohlédněte si Plzeňské historické podzemí za svitu baterek

Prohlédněte si Plzeňské historické podzemí za svitu baterek

13. září 2024 16:00
Památky, Plzeňský kraj
Sportovní areál Špičák na Šumavě hostí finálový závod Monzas Enduro

Sportovní areál Špičák na Šumavě hostí finálový závod Monzas Enduro

13. září 2024 6:00
Letní sporty, Plzeňský kraj
Festival minipivovarů v Plzni nabídne vynikající piva

Festival minipivovarů v Plzni nabídne vynikající piva

12. září 2024 22:00
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj
Užijte si pivní podzim v Plzni

Užijte si pivní podzim v Plzni

12. září 2024 15:00
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj