ÚvodAktualityV plzeňské zoo slaví desáté výročí africké a asijské expozice
Příroda

V plzeňské zoo slaví desáté výročí africké a asijské expozice

  • 7. července 2020
Zoo Plzeň v těchto dnech oslavuje již 10. výročí vybudování africké a asijské expozice. Ty patří k nejoblíbenějším a nejhojněji navštěvnovaným výběhům plzeňské zoologické zahrady. Setkáte se zde s žirafami, hrošíky, prasaty savanovými, antilopami, lvy či makaky.
Africké a asijské expozice v Zoo Plzeň letos oslavují kulaté desetileté výročí. Návštěvníkům se otevřely v červnu roku 2010. Prvními zvířaty v nových expozicích byla prasata savanová a žirafy. Chov vzácných nosorožců indických začal v plzeňské zoo 1. června téhož roku.
 

Africká expozice je nejrozsáhlejší

zoo plzeňRozsáhlou africkou expozici tvoří pavilon žiraf s buvolci, kudu, damany; africký výběh se zebrami; gepardi a prasata savanová; hrošíci, vlhy, pelikáni, kočkodani a guerézy; ptáci afrického pralesa; obyvatelé voliéry ptáků vod Afriky a Madagaskaru. Dvě historické stodoly z prvních dekád 20. století patří Etiopii – jde o Tajemný svět africké noci a Madagaskar. Velká voliéra v blízkosti hlavní pokladny v letní sezoně představuje život brodivých ptáků na okrajích vodních toků v Africe a na Madagaskaru. Život kolem břehů řek představují voliéry vně i zvenčí šestihranného pavilonku. Pestré vlhy núbijské (Merops n. nubicus) nebo vlhy zelenočelé (Merops bulocki) loví hmyz v letu, proto před voliérou stojí včelí úl. Aby předešly střetu s včelím žihadlem, uchopí včelu pevně do zobáku a v mžiku s ní mrsknou o nejbližší větev.

zoo plzeňPlzeňská africká savana je obohacena o typické napajedlo, kde se v přírodě v období sucha setkávají nejen kopytníci, ptáci, ale také dravé šelmy. V zoologické zahradě takový výjev obvykle nelze zrealizovat přesně. Proto jsou některé druhy umístěny do samostatných výběhů. U napajedla se potkávají stáda zeber Chapmannových a vodušek červených s nelétavým pštrosem dvouprstým. V sousedství je možné pozorovat elegantní nyaly nížinné, žirafy Rothschildovy, buvolce běločelé, kudu velké a prasata savanová. Šelmy zde zastupují nejrychlejší sprinteři krátkých tratí, gepardi súdánští. Z nuly za tři vteřiny dokáží zrychlit až na 100 km/h. Mají neobyčejně ohebnou páteř, která při běhu slouží jako pružina. Pohybují se až 7 m dlouhými skoky.


Orient i asijská step v plzeňské zoo

zoo plzeňOd většiny asijského kontinentu se odlišuje tropický svět přírody Orientální neboli Indomalajské oblasti. Jde prakticky o poslední zformovanou oblast v rámci budování zoo, kde získala v naučném systému jasně žlutou barvu. Druhy patřící výhradně do orientální oblasti chovala Zoo Plzeň dlouhé roky spíše v Tropickém pavilonu Z (varan komodský) a některá z asijských zvířat obývají hlavně hraniční regiony s palearktickou oblastí např. Přední Indii, Střední Asii atp. (antilopa jelení, jelen timorský, velbloud dvouhrbý, nilgau pestrý, makak lví, muntžak malý, goral tmavý). Prvním orientálním zvířetem v orientální části zoo se tak stal gibon na svém ostrově. V roce 2010 došlo k výraznému posunu dovozem nosorožců indických, přestěhováním makaků lvích, vystavením krys obláčkových a filipínských, holubů, dikobrazů palawanských atp.

hrochDo nového přesídlili velbloudi dvouhrbí nebo rodina makaků lvích, po letech se vrátili turkmenští divocí osli kulani. Za 10 let chovu byly úspěšně odchovány dvě samice nosorožce indického Maruška a Růženka a hrošík liberijský Adélka.

Zoo v Plzni má otevřeno denně od 8:00 do 19:00 hodin, vstupné stojí 170 Kč, snížené pak 120 Kč. Od začátku července skončila v zoo všechna omezení související s koronavirem, tedy i povinnost nosit roušky v uzavřených prostorech a dodržovat odstupy. Užijte si prázdniny v Zoo Botanické zahradě města Plzně!
Zoo Plzeň – docela jiný svět Příroda

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Hladící koutek v plzeňské zoo Zážitky

Hladící koutek v plzeňské zoo

Plzeňská zoologická zahrada láká návštěvníky svým tzv. hladícím koutkem u historického statku Lüftnerka, kde mohou děti přímo v ohradě pohladit malá plemena koz, zejména kozy holandské.

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň Zážitky

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka je součástí Zoo v Plzni a slouží jako vzdělávací centrum. Statek Lüftnerka z 19. století nabízí interaktivní expozici domácích zvířat a pro milovníky techniky ukázku více než 400 exponátů zemědělských strojů a nářadí.

Království jedu v Zoo Plzeň Příroda

Království jedu v Zoo Plzeň

Unikátní expozice „Království jedu“ v plzeňské zoo, nemá v České republice obdoby. Žijí zde nejjedovatější hadi světa a je mimořádně zabezpečený.

Další aktuality

Na šumavském Špičáku se o víkendu jede závod Evropského poháru v downhillu

Na šumavském Špičáku se o víkendu jede závod Evropského poháru v downhillu

2. červenec 2024 13:50
Letní sporty, Plzeňský kraj
V létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť

V létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť

30. červen 2024 18:54
Životní styl, Plzeňský kraj
Pestrobarevné karafiáty lákají do Klatov

Pestrobarevné karafiáty lákají do Klatov

27. červen 2024 14:00
Příroda, Plzeňský kraj
Slavnosti Kaše ožijí opět ve středověkém duchu v Horažďovicích

Slavnosti Kaše ožijí opět ve středověkém duchu v Horažďovicích

27. červen 2024 11:18
Kultura, Plzeňský kraj
Oblíbená vojenská akce Bahna 2024 proběhne již tuto sobotu

Oblíbená vojenská akce Bahna 2024 proběhne již tuto sobotu

26. červen 2024 6:00
Památky, Plzeňský kraj
10 tipů na návštěvu farem v Plzeňském kraji

10 tipů na návštěvu farem v Plzeňském kraji

15. červen 2024 18:00
Životní styl, Plzeňský kraj