ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: 900 let od narození císaře Fridricha I. Barbarossy
Památky

Věda a historie není nuda: 900 let od narození císaře Fridricha I. Barbarossy

  • 4. února 2022
Poslechněte si audio verzi článku
Čím si Přemyslovci vysloužili královskou korunu? Kdo a proč ji získal? Jakou roli v tom hrál Fridrich I. Barbarossa, římský král a císař z rodu Štaufů, a kde u nás narazíte na jeho stopy?
Letos si připomínáme 900 let od narození Fridricha I. Barbarossy (1122 – 10. června 1190). Současná historie jej považuje za jednoho z největších středověkých císařů Svaté říše římské. Dožil se na svou dobu úctyhodných osmašedesáti let, byl ctižádostivý a prozíravý, měl mimořádné organizační schopnosti a skvěle si počínal na bojištích – to všechno byly vlastnosti velkých panovníků středověku. A také přebudoval starý hrad v Chebu na císařskou falc a za pomoc v boji se severoitalskými městy v čele s Milánem 11. ledna 1158 na říšském sněmu v Řezně korunoval knížete Vladislava II. českým králem.
 

Královská koruna pro Čechy

Fridrich I. nazývaný pro své rusé vlasy a vousy Barbarossa neboli Rudovous byl císařem Svaté říše římské od roku 1155 až do své smrti o pětatřicet let později. Už o tři roky dřív byl říšskými knížaty zvolen římským a německým králem, v červnu 1155 jej papež Hadrián IV. korunoval v Římě císařem. Neobešlo se to bez problémů, proti nárokům císařského majestátu se vedle Římanů stavěla i další italská města v čele s Milánem.

Výpravy proti městským komunám do severní Itálie a obléhání Milána na sklonku léta roku 1158 se v císařově vojsku účastnil také přemyslovský kníže Vladislav II. s velkou družinou českých bojovníků. Samotný Milán sice napoprvé dobyt nebyl, ale za pomoc na této výpravě obdržel český panovník z rukou císaře Barbarossy královský titul a korunu. Český kronikář Vincentius, notář, kaplan a kanovník tehdejšího kostela sv. Víta na Pražském hradě, zachytil událost ve své kronice následovně: „…téhož roku Vladislav, kníže český přišel s velmoži svými do Řezna k sněmu císařskému, markrabům a jiný knížatům určenému, kde přišlo u veřejnost, co tajně se bylo ujednalo; nebo císař pán ozdobil 11. ledna jmenovaného knížete pro jeho věrné služby přede všemi svými knížaty korunou královskou a z knížete učiniv krále takovouto jej ozdobou okrášlil.“

Nešlo ovšem o dědičný titul; prvním českým králem, kterému se podařilo korunu zajistit i pro své potomky, byl až o čtyřicet let později Přemysl Otakar I.
 

Milán v obležení

Legendy o chrabrých českých bojovnících pod hradbami Milána samozřejmě přitahují mnohem větší pozornost než hodnověrná líčení kronikářů, a tak se vypráví například o otrávených šípech anebo o psychickém nátlaku. Češi už tehdy měli specifický smysl pro humor, a prý aby v obyvatelích města vyvolali dojem, že jsou nebezpeční lidojedi, na dohled od městských hradeb pekli na ohních lidské figuríny v životní velikosti z chlebového těsta.

K italskému tažení odkazovali původ svého erbu také zakladatelé hradu Choustník na Táborsku. Ve znaku měli zlatý žebřík v modrém poli, prý jako připomínku toho, že jejich předek jako první dosáhl vrcholku milánských hradeb. Rodová pověst pánů z Pardubic zase vypráví o odvážném Ješkovi, kterému přepůlila koně padající mříž v jedné z bran italského města. Ješek se do ležení vrátil i s kořistí pěšky a Pardubice dodnes mají půlku koně od Milána v městském znaku – stříbrnou v rudém poli.
 

Císař v Chebu

Nejzřetelnější stopy působení Fridricha I. Barbarossy v českých zemích objevíte v Chebu, kde pro něj někdy po roce 1165 přestavěli starší hrad na císařskou falc. Jde o jedinou ukázku tohoto typu středověkého hradu na našem území. Falce vznikaly především na území dnešního Německa a severní Itálie, a tvořily síť sídel, po kterých se panovník se svým dvorem pohyboval. Nevypadaly jedna jako druhá, ale měly určité společné znaky: býval v nich královský palác s velkoryse rozvrženým sálem, kaple a obranná věž.

Císař skutečně Chebský hrad často navštěvoval, pořádal tu říšské sněmy a prý zde pobýval také před odjezdem na třetí křížovou výpravu o Vánocích v roce 1188. Zapojit se do křižáckého tažení na blízký východ v pětašedesáti letech nebyl šťastný nápad. Dnes bychom možná císaře popsali jako aktivního seniora, v tehdejší době ale šlo o starce. Na svou poslední výpravu v čele výkvětu říšské šlechty vyrazil v roce 1189, o rok později ještě vybojoval své poslední vítězství v bitvě u Ikonionu, ale krátce poté nešťastnou náhodou utonul ve vodách řeky Salef v dnešním Turecku.
 

Víte, že…?

  • Ještě strastiplnější než poslední císařova výprava byla cesta jeho ostatků. Císařův syn Fridrich (1167–1191) se rozhodl splnit Barbarossův sen o dobytí Jeruzaléma, a tak jeho tělo (bez srdce a vnitřních orgánů, které byly pohřbeny blízko místa utonutí v kostele sv. Pavla v Tarsu) nechal podle obvyklých zvyklostí vložit před další cestou do sudu s octem. To ale v klimatických podmínkách Blízkého východu nefungovalo, a tak v Antiochii tělo vyňali ze sudu, maso oddělili od kostí, část pochovali v katedrále sv. Petra a kosti mrtvého císaře vezli dál ke Svatému městu. Nakonec Barbarossa svého cíle nedosáhl ani symbolicky; výprava skončila naprostým debaklem a smrtí císařova syna u Akkonu. Kosti velikého císaře nakonec byly uloženy v hrobce katedrály v Tyru.
  • Fridrich I. Barbarossa je hrdinou mnoha legend: podobně jako o Blanických rytířích se o něm vypráví, že není mrtvý, ale spí se svými rytíři v jeskyni v pohoří Kyffhäuser na jižních výběžcích Harzu. Až havrani přestanou létat kolem hory, probudí se a prý vrátí Německu jeho starověkou velikost. Na místě stojí monumentální památník.
  • Fridrichova vnučka Kunhuta Štaufská byla manželkou českého krále Václava I. a matkou Přemysla Otakara II.
Na hrady a zámky po celý rok: nejoblíbenější památky Česka vás okouzlí v každé roční době

Na hrady a zámky po celý rok: nejoblíbenější památky Česka vás okouzlí v každé roční době

Kdekdo ještě pamatuje časy, kdy koncem října hrady a zámky zabouchly dveře a další návštěvníci se dovnitř podívali až na jaře. Všechno už je jinak a řada míst už má otevřeno celý rok, případně nabízí speciální prohlídky anebo zkrácené zimní trasy. Pojďte si s portálem Kudy z nudy užít krásný podzim i romantickou zimu v hradních a zámeckých interiérech. Mapa hradů a zámků vám napoví cíle pro atraktivní výlety.

Objevte kouzlo historie i přítomnosti v Chebu

Objevte kouzlo historie i přítomnosti v Chebu

Město Cheb se svou bezmála tisíciletou historií patří mezi nejstarší města České republiky. Pohnuté dějiny, dané jeho strategickou polohou na českoněmeckém pomezí, zde zanechaly mnoho architektonických a kulturních památek. Nechte se zlákat k procházce po jeho největších pamětihodnostech nebo si vyjeďte po cyklostezce až do sousedního Bavorska.

Chebský hrad – zimní prohlídky

2. 11.30. 3.
Chebský hrad – zimní prohlídky

Brána Chebského hradu se nezavírá ani v zimním období.

Hrad Choustník – palácové věže s rozhlednou Památky

Hrad Choustník – palácové věže s rozhlednou

Na vrchu Choustník asi 20 km od jihočeského Tábora se rozkládá rozsáhlá zřícenina stejnojmenného hradu. Prohlédnout si dnes můžete mohutné hradby a dvě čtyřhranné palácové věže. Jedna z nich je upravena jako rozhledna s dobrým výhledem na Soběslavsko a Táborsko.

Hrad Seeberg – Ostroh u Františkových Lázní Kultura

Hrad Seeberg – Ostroh u Františkových Lázní

Přijďte navštívit hrad Seeberg, často nazývaný Ostroh. Najdete jej několik kilometrů západně od Františkových Lázní. Dnešní podobu hradu tvoří románský a gotický palác, které doplňuje renesanční křídlo s krásnou arkádovou chodbou. Zajímavý zážitek nabízí i vstup do sklepních prostor hradu.

#světovéČesko a Chebský hrad: jediná císařská falc v Česku

#světovéČesko a Chebský hrad: jediná císařská falc v Česku

Cheb je město, které leží v blízkosti lázeňského trojúhelníku a jen pár kilometrů od hranic s Německem. Už zdálky uvidíte věže kostela sv. Mikuláše, na další zajímavosti se ale musíte přijet podívat zblízka, ty tolik nevyčnívají. Kromě Špalíčku, komplexu jedenácti hrázděných kupeckých domů, a Pachelbelova domu, kde v únoru 1634 zavraždili Albrechta z Valdštejna, patří ke zdejším unikátům Chebský hrad.

Chebský hrad – jediná falc v České republice

Chebský hrad – jediná falc v České republice

Chebský hrad je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území. Je zároveň nejvýchodněji položenou falcí vůbec a v porovnání s ostatními patří k těm, které si nejlépe dochovaly svou původní středověkou podobu. Z paláce sice zbyly jen obvodové zdi, ale Černá věž a kaple se dochovaly téměř neporušené.

Za zimními památkami na jih a západ Česka

Za zimními památkami na jih a západ Česka

Rádi byste vyrazili na nějaký pěkný hrad nebo zámek také v zimné sezóně, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno? Nechte se inspirovat našimi tipy! Vybrali jsme pro vás hrady a zámky v jižních a západních Čechách, které mají dveře otevřené turistům po celý rok a navíc bez předchozí rezervace. Stačí si jen vybrat a vydat se s celou rodinou na výlet!

Další aktuality

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

21. listopad 2024 7:58
Památky, Karlovarský kraj
Vysílač Klínovec, hrdina roku 1968, usiluje o titul evropského dědictví

Vysílač Klínovec, hrdina roku 1968, usiluje o titul evropského dědictví

19. listopad 2024 12:00
Památky, Karlovarský kraj
Zima na horách pro rodiny s dětmi: místa pro sport, radost i zábavu

Zima na horách pro rodiny s dětmi: místa pro sport, radost i zábavu

15. listopad 2024 16:40
Zimní sporty, Karlovarský kraj
Rej strašidel propukne na hradě Loket

Rej strašidel propukne na hradě Loket

20. říjen 2024 9:33
Zážitky, Karlovarský kraj
Do Karlových Varů za prameny a výlety po okolí

Do Karlových Varů za prameny a výlety po okolí

20. říjen 2024 9:00
Letní sporty, Karlovarský kraj
V Karlových Varech musíte vidět sklárnu a sklářské muzeum Moser

V Karlových Varech musíte vidět sklárnu a sklářské muzeum Moser

19. říjen 2024 12:00
Zážitky, Karlovarský kraj
Jarní prázdniny 2025 – Karlovarský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Karlovarský kraj

18. říjen 2024 17:00
Zážitky, Karlovarský kraj