ÚvodAktualityZnáte tajemné Foucaultovo kyvadlo? Důmyslný přístroj objevíte v Kroměříži!
Památky

Znáte tajemné Foucaultovo kyvadlo? Důmyslný přístroj objevíte v Kroměříži!

Poslechněte si audio verzi článku
Květná zahrada v Kroměříži, která je zapsána do seznamu památek UNESCO, ukrývá zvláštní vědeckou atrakci, takzvané Foucaultovo kyvadlo. Stroj, který demonstruje otáčení Země, nechal jako kopii kyvadla J. B. L. Foucaulta zavěšeného v pařížském Pantheonu, sestrojit v roce 1908 astronom a fyzik František Nábělek, profesor zdejšího gymnázia.
focaultovo kyvadloV Květné zahradě v Kroměříži objevíte mimořádnou technickou památku. V půvabném Libosadu stojí zahradní pavilon a rotunda, do jejíhož středu umístil roku 1908 kroměřížský gymnaziální profesor František Nábělek tzv. Foucaultovo kyvadlo. Na 22,35 m dlouhé struně je zavěšena třicetikilová koule, která po rozkývání hrotem ve spodní části zapisuje svou dráhu do písku a zaznamenává tak postupné otáčení země. Kyvadlo v rotundě Květné zahrady je jedním je čtyř kyvadel tohoto druhu na světě! Pojmenováno je po francouzském fyzikovi Jeanovi Bernardovi Léonovi Foucaultovi (1819–1868).

foucaultovo kyvadloPrvní pokus s kyvadlem provedl Leon Foucault v roce 1851 v pařížském Pantheonu. Už tehdy bylo známo, že se Země otáčí, Foucaultovo kyvadlo však bylo prvním jasně viditelným důkazem a způsobilo velkou senzaci v odborných kruzích i u široké veřejnosti. Foucaultovo kyvadlo je konstrukčně velmi náročné, protože i malá nepřesnost může způsobit další odchylky roviny kyvu, které pak převládnou nad vlivem zemské rotace. Kritické je také samotné spuštění kyvadla. To se provádí přepálením lanka, které drží kyvadlo ve výchozí poloze, čímž se zabrání nechtěným pohybům kyvadla do stran.
 

Ke kyvadlu s průvodcem

kroměříž květnáMnozí návštěvníci rotundu uprostřed kroměřížských zahrad míjejí. My ale doporučujeme zúčasnit se i půlhodinové komentované prohlídky nazvanou "Květná zahrada s komentovanou prohlídkou Rotundy" a proniknout do tajů přírodních zákonů, které fascinovaly i spisovatele Umberta Eca, jehož slavný román nese stejné jméno – Foucaultovo kyvadlo.

Rotunda je přístupná od dubna do října. Průvodce vám podrobně osvětlí nejen fungování kyvadla, ale také všechny zajímavosti interiéru rotundy, bohatě zdobeného nejen mytologickými výjevy s náměty Ovidiových Proměn, ale také detaily vytvářejícími silnou iluzivní a emotivní atmosféru – okny s různobarevnými skly, mozaikovou podlahou sestavenou z drobných oblázků a především grotty dekorované tufem a lasturami.

Květná zahrada v Kroměříži byla vybudována po třicetileté válce. Italští architekti přeměnili bažinu v pozdně renesanční zahradu, kterou o několik staletí později ocenila také organizace UNESCO. Ozdobou Květné zahrady jsou geometricky osázené květinové záhony, bludiště a kolonáda s galerií soch či zmiňovaná rotunda s grottami a Foucaultovým kyvadlem.


Foucaultova kyvadla napříč republikou

V různých velikostech a provedeních je několik Foucaultových kyvadel umístěno také na dalších místech naší republiky:
  • Foucaultovo kyvadloFoucaultovo kyvadlo v Libosadu (dlouhé 22,35 m) je nejstarším modelem
  • Desetimetrové kyvadlo se nachází ve Hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové.
  • Jedno z kyvadel se nachází v budově České spořitelny v Hodoníně (Národní tř. 44), Měří 20,1 metrů a je zavěšeno uprostřed proskleného točitého schodiště. Podívat se na něj lze v otevíracích hodinách České spořitelny.
  • Foucaultovo kyvadlo olomoucPraze je Foucaultovo kyvadlo kyvadlo umístěno hned na třech různých místech – jedno visí na 21 metrů dlouhém laně v budově ČVUT na Karlově náměstí, druhé v rekonstruované vodárenské věži na Letné (Na Výšinách 1000/1) a třetí najdete na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v budově F (Ke Karlovu 5), na zadním schodišti.
  • Další kyvadlo se nachází v budově Gymnázia Brno (Křenová ul.), a je zavěšeno ve výšce zhruba 15 metrů.
  • Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci (17. listopadu 1192/12) visí Foucaultovo kyvadlo o hmotnosti 37 kg na textilním laně o délce 25,5 metrů, které je trvale udržováno v pohybu pomocí elektromagnetu.
Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž – Velehrad Příroda

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž – Velehrad

Vydejte se na cestu spojující dvě nejvýznamnější poutní místa Moravy – Svatý Hostýn a Velehrad, poznejte dávnou historii naší země. Putování zahájíte v Kroměříži, městě památek UNESCO. Po sedmi dnech můžete putování zakončit na Velehradě, odkud bylo Slovanům před mnoha věky přineseno křesťanství.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad Příroda

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Foucaultovo kyvadlo – zajímavý důkaz, že se Země otáčí kolem své osy

Foucaultovo kyvadlo – zajímavý důkaz, že se Země otáčí kolem své osy

Foucaultovo kyvadlo nabízí jasně viditelný důkaz, že se Země otáčí kolem své osy. Zkonstruoval ho francouzský fyzik Jean Bernard Léon Foucault (1819–1868) a prohlédnout si je můžete na řadě míst po celém světě. U nás je Foucaultovo kyvadlo k vidění například v Kroměříži a v Praze.

Foucaultovo kyvadlo v  Kroměříži Památky

Foucaultovo kyvadlo v Kroměříži

Nedaleko historického centra města Kroměříže, je v zástavbě rodinných domů situován skvost evropské zahradní architektury doby baroka Květná zahrada Libosad. Uprostřed zahrady, založené při obnově města zničeného třicetiletou válkou, se nachází Rotunda postavená v roce 1671.

Další aktuality