ÚvodAktualityVivat Mozart aneb Praha a smrt zázračného Amadea
Kultura

Vivat Mozart aneb Praha a smrt zázračného Amadea

  • 1. prosince 2016
Začátkem prosince před 225 lety zemřel Wolfgang Amadeus Mozart. Víte, že po 27. lednu, kdy uplynulo přesně 260 let od jeho narození, je to letos už druhé mozartovské výročí? Portál Kudy z nudy vám například prozradí, kde se na slavného Amadea bude vzpomínat koncem roku.
Smrt pětatřicetiletého hudebního skladatele vrcholu na životních i tvůrčích sil dodnes nedá spát lékařům ani milovníkům záhad. Podle jednoho medicínského webu v lékařské a historické literatuře lze najít asi 120 různých teorií, proč Mozart zemřel.
 

Skladatel, který si napsal vlastní rekviem

MozartPříčiny jsou pestré, od otravy přes revmatickou horečku až po „zákopovou nefritidu“ – zřejmě streptokokovou infekci – která sužovala vojáky bojující v rusko-turecké válce. Když boje v létě roku 1791 skončily, nemocní vojáci zaplavili vídeňskou vojenskou nemocnici a zavlekli tak chorobu do města. Při pobytu na frontě nakazil dokonce i císař Josef II., který nemoci podlehl po návratu do Vídně v únoru 1790.

Mozartovu smrt navíc bude navždy provázet slavné a nedokončené Rekviem d moll. Traduje se, že už když dostal objednávku, tvrdil, že zádušní mši píše pro sebe. Formanův Amadeus oprášil zažitou pověru, že tajným objednatelem zhudebněné zádušní mše byl jeho neúspěšný konkurent Antonio Salieri. Skladbu si ve skutečnosti objednal hrabě Franz von Walsegg, který tak chtěl uctít smrt milované manželky. Rekviem ale zůstalo nedokončené, 5. prosince 1791 v jednu hodinu po půlnoci jeho autor zemřel.
 

Poslední turné

Stavovské divadloZdravotní problémy Mozarta provázely už během jeho poslední návštěvy Prahy, kde ještě 6. září 1791 řídil provedení opery La clemenza di Tito ve Stavovském divadle, složené pro oslavy korunovace nového císaře Leopolda II. Před premiérou bydleli manželé Mozartovi znovu na Bertramce, zahrnováni pohostinností skladatele Františka Xavera Duška a jeho manželky Josefiny. Podle dobových svědectví byl skladatel během pražského turné nezvykle bledý a zasmušilý, ale zřejmě nikdo by tehdy nehádal, že za čtvrt roku bude Mozart po smrti.

Jak svého miláčka oplakávali Pražané, kteří mu tak rozuměli? Určitě víc než ve Vídni, kde skladatele doprovodilo k hrobu jen pár lidí. Když 14. prosince 1791 uspořádal orchestr Stavovského divadlamalostranském chrámu sv. Mikuláše smuteční tryznu, sešly se tu na čtyři tisíce lidí. K poctě slavného skladatele hrálo 120 nejlepších pražských hudebníků a sólo zazpívala právě věrná přítelkyně Josefina Dušková – ta, pro niž kdysi Amadeus složil překrásnou koncertní árii Bella mia fiamma, addio.
 

Vivat Mozart!

MozartDvojité výročí Wolfganga Amadea Mozarta připomněl dubnový hudební festival I’Mozart, Pardubické hudební jaro i výstava v Českém muzeu hudby. Zbývá ještě poslední rozloučení, a to koncert Vivat Mozart – Vzpomínka na Mozarta, který se koná v pondělí 26. prosince ve Smetanově síni Obecního domu v rámci mezinárodního hudebního festivalu České doteky hudby. V programu sestaveném výhradně z děl rakouského velikána zazní známé i méně známé instrumentální skladby, například Malá noční hudba, Koncert pro lesní roh a orchestr či operní árie z Figarovy svatby a Dona Giovanniho. Mozartovi se částečně bude věnovat i koncert následující den; na stejném místě zazní Mozartova Pražská symfonie, Dvořákova Česká suita a další díla. Vstupenky seženete přes internetové stránky festivalu.
Obecní dům – secesní klenot Prahy Zážitky

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově Příroda

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově

Bývalá usedlost v klasicistním stylu je obklopená krásným parkem se salou terrenou, fontánou a bustou W. A. Mozarta. Věhlas letohrádku dali manželé Duškovi, kteří zde Mozarta hostili – právě tady složil v roce 1787 svou nejznámější operu Don Giovanni.

Café Mozart Gurmánská turistika

Café Mozart

Noblesní kavárna s největší soukromou sbírkou míšeňského porcelánu a hodin v I.patře historického domu na Staroměstském náměstí.

Stavovské divadlo v Praze Kultura

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.