Jestliže se vydáte na
hrad Karlštejn, můžete si prohlédnout tamní
poklad. Národní památkový ústav připravil na Karlštejnu ve spolupráci s
Uměleckoprůmyslovým museem v Praze výstavu unikátního tzv.
karlštejnského pokladu přibližující
kulturu císařského dvora.
Karlštejnský poklad byl na Karlštejně ukryt pravděpodobně v době nebezpečí husitských válek, když hrad obléhala v letech 1421 a 1422 vojska Pražanů. Od té doby zůstal 600 let uschován ve zdech hradu až jej v 19. století objevili dva zedníci při restauračních pracích.
Řemeslníci potom 387 předmětů prodali prostřednictvím pražského směnárníka Eduarda Kische. Následně se „stříbrný poklad“ dostal po různých transakcích do sbírek textilního muzea továrníka a proslulého sběratele Jindřicha Waldese. Po zestátnění Waldesovy továrny v roce 1947 a likvidaci jeho soukromého muzea pak poklad putoval do fondu Uměleckoprůmyslového musea v Praze.
Císař Karel IV. zanechal v Čechách řadu významných stavebních a uměleckých památek, méně je však těch náležejících k dennímu životu panovníka, jež osobně používal a které dokládají životní styl jeho doby. Za takovou památku lze označit právě tzv. karlštejnský poklad. Přestože s určitostí nemůžeme tvrdit, že předměty z tohoto souboru náležely přímo Karlu IV., jde o unikátní památku uměleckého řemesla z období vrcholného středověku vážící se bezprostředně k hradu Karlštejnu.
A co všechno lze na výstavě vidět? Tak například reprezentativní kusy nádob na pití, módní doplňky – šperky, knoflíky, přízdoby na šat, nákončí pásu, spinadla, brakteáty. Unikátem pokladu je také schránka na vonné bylinky a masti pomandr nebo knoflíky a oděvní spinadla.
Pro velký zájem veřejnosti je výstava prodloužena do 31. října 2018. Vstupné na výstavu činí 80 Kč, snížené pak 40 Kč. Vstupenky je možné zakoupit pouze v pokladně výstavy a platba je možná jen v hotovosti.