Protože
Roztoky, to dlouho byli především Braunerovi:
malířka, grafička a knižní ilustrátorka Zdenka Braunerová (1858–1934) sem jezdila už v dětství, když její otec, významný pražský advokát František August Brauner, koupil zdejší mlýn. Rodina získala letní sídlo, pro Zdenku to byla radost na celý život.
Rodin, Chittussi, Bílek, Zrzavý a další
Se
Zdenkou Braunerovou se nikde neseznámíte lépe než ve
Středočeském muzeu v
Roztokách. Zatímco její jméno není nijak známé, u jejích učitelů, přátel a chráněnců se dá říci, že co osobnost, to pojem. Na její přípravě pro budoucí povolání se podíleli
Soběslav Pinkas, František Ženíšek, Antonín Chittussi či
Julius Mařák, ona sama pak pomohla v uměleckých začátcích
Františku Bílkovi, Jožovi Uprkovi nebo
Janu Zrzavému. Braunerová coby schopná organizátorka společenského a uměleckého života na přelomu 19. a 20. století pomáhala v roce 1902 uspořádat
pražskou výstavu děl francouzského sochaře Augusta Rodina a společně s
Alfonsem Muchou a dalšími umělci jej doprovodila na
Slovácko.
Mlýn a ateliér
K
Braunerovu mlýnu je to ze zámeckého areálu s výstavními síněmi jen pár set metrů. Mlýn si prohlédnete jen zvenčí, sídlí v něm ředitelství muzea, do nejmenších detailů zato můžete prozkoumat
malířčin ateliér v zahradě. Zdenka si jej nechala postavit v roce 1904 podle vlastního návrhu, když už dobře věděla, co všechno umělec pro svou tvorbu potřebuje.
Křehká stavba, inspirovaná anglickými venkovskými domy, po její smrti neměla štěstí: střídala majitele, postupně chátrala a zkázu dovršila povodeň v roce 2002, která ateliér zaplavila až po střechu. Po kompletní rekonstrukci uvidíte ateliér tak, jak podle dobových fotografií vypadal v době, kdy tu malířka žila. Vystaveny jsou osobní i rodinné předměty, studie, malby i kopie děl Zdenky Braunerové, soubor malovaného skla, které vlastnoručně zdobila, její klavír i nábytek z pražského bytu. Budete mít pocit, jako byste se vrátili zhruba do roku 1910 a zašli na návštěvu.
Co se vyplatí vědět
- Společná návštěva stálých expozic Středočeského muzea a ateliéru se může protáhnout na dvě až tři hodiny. Jedna z expozic vám představí Roztoky jako jedno z prvních letovisek pražské střední vrstvy.
- Další prohlídkový okruh vás provede časy, kdy roztocké panství patřilo téměř dvě stě let rodu Liechtensteinů a sloužilo jako hospodářské zázemí. Projdete se pokoji, kuchyní a kanceláří vrchnostenské správy a navštívíte rovněž Historický sál s gotickým arkýřem.
- Raritou je roztocké Tiché údolí, nejstarší lokalita letních vil a vilek. První stavby tu vznikly krátce po polovině 19. století, seznámí vás s nimi naučná stezka Roztocký háj – Tiché údolí, která prochází okolím Braunerova mlýna.